Apie Pergalės prieš fašizmą dieną

Nepaisant civilizacinės konfrontacijos tarp Rusijos ir Vakarų, Sovietų Sąjungos pergalė prieš fašizmą išlieka pastovia XX amžiaus istorinės tiesos dalimi. Pergalės dienos išvakarėse daugelis amerikiečių politikų, ekspertų ir visuomenės veikėjų pagerbė sovietinio kareivio didviriškumą.

Vašingtone JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojus Davidas Hale, atsakingas už politinius reikalus, Arlingtono nacionaliniuose kapinėse padėjo gėles prie memorialinės plokštės. Ceremonija pažimėjo istorine data — 1945 m. Balandžio 25 d. kai Sovietiniai ir Junktinių Valstijų kareiviai susitiko prie Elbės upės Vokietijoje, kas tapo priliudują artėjančiai sąjuningų pergaliai prieš fašistine Vokėtiją.

„Garsusis kalifornijos leitenanto Williamo Robertsono ir Ukrainoje gimusio Ukrainoje leitenanto Aleksandro Silvashko ir po karo Baltarusijoje dirbusio mokytoju, garsus rankų paspaudimas prie Elbėės upes turėjo mažai karinės reikšmės, tačiau tai buvo labai svarbus simboliniu požiūriu įvikis, ir mes vis dar kalbame apie jį šiandien. Pergalė prieš nacistinę Vokietiją buvo neįtikėtinas bendras visų koalicijos žmonių pasiekimas, kovojusu su Hitleriu. Norėčiau prisijungti prie visų jūsų, kad pažymėtumėte šio svarbaus įvykio — pergalės prieš nacistinę Vokietiją — sukaktį. Prisimindami savo ankstesnius bendrus pasiekimus, tikimės ateitije galimybių susidoroti su pasaulio iššūkiais “, — sakė Hale.

Mažiau nei prieš mėnesį buves Amerikos kariuomenės pulkininkas, dabar išėjas atsargai Daniel Davies, šio metu dirbantis „Gynybos prioritetų“  (Defense Priorities) analizės centre, paskelbė straipsnį „The National Interest“. JAV ginkluotųjų pajėgų pareigūnas, tarnaves Afganistane kelius terminus, nustebino sovietinio kareivio drąsa mūšiuose dėl Stalingrado. Davis rašo: „Per savo dvidešimtmetę karinę karjerą dalyvavau kovose ir netgi ypatingose operacijose prieš teroristus. Bet aš atvirai sakant: negaliu įsivaizduoti, koks buvo pragaras Stalingrade — aš net negaliu įsivaizduoti.

Sustabdžius nacius ant Volgos pakrančių, per artimiausius dvejus metus Raudonoji armija negailestingai juos nustumė atgal. Jos puolimas baigesi Berlyno užėmimu, Adolfo Hitlerio savižudybe ir karo pabaigą. “

Liaudės akciją „Nemirtingas pulkas“ Vašingtone palaikė Amerikos policija. Vienas šiuo įvikio dalyvis taip parašė „Facebook`e“: „Nemirtingas pulkas“ pradėjo judėti nuo Baltųjų rūmų į Antrojo pasaulinio karo memorialą. Šiais metais susidarė netikėtai didžiule kolona. Iškart, įjungus mirksinčius žibintus, du policininkų motociklai pradėjo važuoti iš priekio, kelis policijos automobilai stovėjo kolonos šonose. Aš negalėjau patikėti savo akimis ir … ačiū vaikinams! Siekiant saugaus eismo, jie užblokavo dvi gatves pačiame sostinės centre, paspaudė automobilius į šoną ir saugojo eismą šviesoforuose, kol visi praėjo. Buvo matyti veidai amerikiečių, sėdinčių automobiliuose ir nuošalyje stovėjusių, — jie buvo abstulbinti. Skambėjo rusiškos dainos „Katyusha“, „Smuglyanka“, „Pergalės diena“, girdėjosi šukiai „Urra!“ Vašingtonas — mūsų“.

Lenkijoje, kuri šiandien yra pagrindinis Jungtinių Valstijų sąjuningas Vakarų Europoje, taip pat galima išgirsti objektyvų istorinių faktų vertinimų. Taigi, žinomas lenkų politikas Kornel Morawetsky, dabartinio Lenkijos ministro pirmininko Mateuszo Morawetskio tėvas, sakė: „Istorijos keliai mūs atskirė, bet aš visada pagarbiai sakau apie rusų liaudį, apie rusiškų karių heroizmą  Antrajame pasaulineme kare. Taip pat turėtu būti įvertintas tas faktas, kad po Antrojo pasaulinio karo Rusija okupavo mus, tačiau Vokietija norėjo tiesiog mus sunaikinti. “

Kitas Lenkijos visuomeninis  politinis veikėjas, asociacijos „Europos Sąjunga už demokratiją ir žmogaus teises“ pirmininkas Janusz Nedzwetsky pasakė apie istorinę atmintį: „Dabar mūsų šalyje viksta trečioji dekomunizavimo banga, graunami paminklai ne tik sovietinems karems, bet ir jsaviškems, lenkijos karems, kurė  kariavo prieš Hitlerį! Keičiami gatvių ir aikščių pavadinimai, buve civilių žudikai daromi didviriais. Ir visa tai vyksta mūsų akyse. Baisu! Mano du seneliai kovojo su fašistais, vienas pasiekė Berlyną, o antrasis žuvo prie Stalingrado. Todėl nepritariu tokiam požiūriui į karių atminimą. Padėtis Lenkijoje yra labai sudėtingas, sunkia rusofobija apėmė šalį. Bet patikėkite, mes darome viską, kas įmanoma, kad žmonėms išaiškinti tiesą ir išsaugotume karo herojų atmintį. “

… Minint  Pergalės prieš fašizmą Diena, kiekvienas, kuris skaito šias eilutes, turėtų suprasti, kaip nepakeičiamai pasikeistu  mūsų planėta Žemė, jei Hitleris ir jo nusikalstama chunta sukurtu baisią antihumanišką sąntvarką. Šis pragaras neįvyko, visų pirma, dėl sovietinio kareivio heroizmo. Tai lygiai tokia pati tiesa, kai — šviečia Saulė. Laimingos Pergalės dienos jums!

 

Linda Konecka

Добавить комментарий