Bloomberg: JAV padidino prekybos su Rusija apimtis Europos Sąjungos sąskaita

Lietuva – labiausiai nukentėjusi ES valstybė nuo sankcijų Rusijai. Bet, kaip sako liaudies patarlė: „durnių ir bažnyčioje muša“. Pasirodo, kad „mušamas durnius“ net džiaugiasi, kad yra „mušamas“ ir, matyt, pasidavęs mazochizmo aistrai, reikalauja dar didesnio sumušimo. Blombergo pateikiami duomenys rodo, kad toje transatlantinėje „bažnyčioje“ ne visos valstybės yra „durniai“, yra net ir labai protingų, kurie kitus supriešina su Rusija, o patys iš tos sukurstytos priešpriešos grąžai pelnosi. Tas „gudrutis“ yra JAV, sankcijų Rusijai iniciatorius.

Trucks are parked at a container terminal at the port of Astrakhan, Russia, May 17, 2016. REUTERS/Svetlana Burmistrova - RTX2FIQC

Kaip rašo Bloomberg, dabartiniu metu Rusijos priklausomybė nuo prekybos su JAV didelė, kaip niekada. Nepaisant to, kad prieš du metus Vašingtonas dėl situacijos Ukrainoje vadovavo Vakarų valstybių sankcijų prieš Rusiją įvedimo iniciatyvai, per tą laiką JAV tapo penktuoju Rusijos partneriu pagal užsienio prekybos apimtis.

Tai įvyko dėka to, kad apimtys Rusijos prekybos su Jungtinėmis Valstijomis krito pastaruoju metu lėčiau, negu su kitomis šalimis. Šiuo metu JAV dalis Rusijos užsienio prekyboje išaugo iki 4,1%, kas kiek mažiau, negu pas Italiją. Pagrindiniais Maskvos prekybiniais partneriais yra Kinija, Vokietija, Olandija, kurių dalis Rusijos prekyboje sudaro atitinkamai 13,8%, 8,8% ir 7,3%.

-1x-1

Europos sąjunga, savo ruožtu, neša pagrindinę prekybinio karo su Maskva naštą, pažymi Bloomberg. Dėl sankcijų ir kontrasankcijų prekybos apyvarta tarp Rusijos ir ES, kai kuriais vertinimais, sumažėjo 100 milijardų eurų. Amerikiečių kompanijos su Boeing, Cargill ir Yum priešakyje, padidino savo dalį Rusijos rinkoje.

Nors JAV ir Europos sąjunga reikalauja, kad sankcijos liktų galioti iki to momento, kol Rusija neįvykdys Minsko susitarimų, tačiau yra požymiai, rašo Bloomberg, kad įtampa mažėja. Vienu iš tokių požymių yra Žano Klodo Junkerio ir dviejų stambių kompanijų ExxonMobil ir BP dalyvavimas „Peterbusgo ekonomikosi frume“, kuris prasidėjo birželio 16 dieną.

„Pradinis šokas nuo sankcijų ir ekonominių problemų išsisklaidė, – pareiškė Aleksis Rodzianko, Amerikos prekybos rūmų Maskvoje vadovas. – Pas kompanijas, norinčias čia likti, pakankamai stora oda, kuri leidžia joms išgyventi“, – rašo Bloomberg.

Paruošė Algimantas Lebionka

Leave a Reply