“Der Spiegel” : Breedlove karingumas: Berlynas sunerimęs dėl agresyvios NATO pozicijos dėl Ukrainos

Print Friendly, PDF & Email

JAV Prezidentas Obama palaiko Kanclerės Merkel pastangas rasti diplomatines išeitis Ukrainos krizėje. Bet vanagai Vašingtone atrodo, kad yra pasiruošę torpeduoti Berlyno požiūrį. Ir NATO aukščiausias vadas Europoje tam taip pat nepadeda.

Breedlove_2013_HR
Aukščiausias NATO vadovas Generolas Filipas Breedlove kelia plunksnas Vokietijoje su jo viešu pareiškimu apie krizę Ukrainoje. AP nuotrauka.

Praeitą trečiadienį rytų Ukrainoje buvo ramu. Iš tikrųjų, tai buvo dar viena santykinės ramybės diena. Kovos tarp Ukrainos armijos ir pro-Rusiškų separatistų visumoje baigėsi ir sunkioji ginkluotė buvo atšaukta.

Tą pačią dieną, Generolas Philip Breedlove, aukščiausias NATO vadas Europoje, stojo prieš spaudą Vašingtone. Putinas, sakė 59-metis ir vėl „pakėlė statymus“ rytų Ukrainoje – su „daugiau nei tūkstančiu karinių mašinų, Rusijos pajėgos, su viena iš moderniausių oro gynyba, artilerijos batalionais“ buvo išsiųsti į Donbasą. „Tai kas aišku“ sakė Breedlove, „kad būtent dabar, tai negerėja. Kiek vieną dieną padėtis vis blogėja.“

Vokietijos lyderiai Berlyne buvo priblokšti. Jie nesuprato apie ką kalbėjo Breedlove. Ir taip jau ne pirmą kartą. Ir vėl, Vokietijos vyriausybė, paremta žvalgybos duomenimis, surinktos Bundesnachrichtendienst (BND), Vokietijos užsienio žvalgymo agentūros, nesutiko su tokiu požiūriu kokį turėjo NATO Aukščiausias Jungtinis Vadas Europoje (AJVEUR).
Tai buvo jau ne kartą matytas šablonas. Ilgais mėnesiais, Breedlove komentavo Rusijos veiksmus rytų Ukrainoje, kalbant apie karių judėjimą prie sienos, amunicijos kaupimą ir tariamas Rusijos tankų kolonas. Vėl ir vėl, Breedlove skaičiai buvo žymiai didesni nei tie kuriuos turėjo Amerikos NATO sąjungininkai Europoje. Tokiu būdu, jis žaidžia ranka rankon su kietos linijos šalininkais JAV Kongrese ir NATO.

Vokietijos vyriausybė yra sunerimusi. Ar Amerikiečiai bando sutrukdyti Europiečių pastangas tarpininkaujant kurias veda Kanclerė Angela Merkel?

Kanceliarijos šaltiniai pavadino Breedlove komentarus, kaip „pavojinga propaganda.“ Užsienio reikalų ministras Frankas-Valteris Štainmeeiris net pasiūlė, kad nesenai pasakytus Breedlove komentarus yra būtina pateikti NATO generaliniam Sekretoriui Jens Stoltenbergui.

„Super Vanagai“

Bet Breedlove ne vienintelis buvo tokios trinties šaltiniu. Europiečiai taip pat pradėjo matyti kitus, kurie buvo kaip kliūtis jų diplomatinių sprendimų paieškose Ukrainos konflikto sureguliavimui. Pirmas ir svarbiausias iš jų buvo Viktoria Nuland, JAV valstybės departamento Europos reikalų vadovė. Ji ir kiti norėtu matyti Vašingtoną tiekiant ginklus Ukrainai bei yra palaikoma Kongreso Respublikonų, kaip ir daugybės įtakingų Demokratų.

Iš tikrųjų, JAV Prezidentas Barakas Obama atrodo beveik izoliuotas. Jis suteikė jo pagalbą diplomatinėms Merkel pastangoms jau kurį laiką, bet daugiau jis nieko nepadarė, kad nutildyti tuos kurie siekia įtampos didinimo su Rusija ir ginklų tiekimo Ukrainai. Šaltiniai Vašingtone sako, kad Breedlove karingi komentarai yra pirmiausiai suderinami su Baltaisiais Rūmais, o po to su Pentagonu. Generolas, sako jie, vaidina „super vanagą“, kurio vaidmuo yra spaudimo didinimas Amerikos labiau susilaikiusiems transatlantiniams partneriams.

Vokietijos Kanclerė Angela Merkel ir JAV Prezidentas Barakas Obama po Sausio 9 susitikimo Vašingtone. Didėjantis Amerikos spaudimas ant labiau susilaikiusių transatlantinių partnerių. Getty nuotrauka.

Politinės argumentacijos ir karinės propagandos mišinys yra būtinas. Bet jau ilgus mėnesius, dauguma Kanceliarijoje paprasčiausiai purto galva kiek vieną kartą kai NATO, valdoma Breedlove, išeina į viešumą su triukšmingais pareiškimais apie Rusijos pajėgas ar tankų judėjimą. Kad būti tikriems, nei Berlyno Rusijos ekspertai, nei BND žvalgybos analitikai neabejoja, kad Maskva remia pro-Rusiškus separatistus. BND net turi tokios paramos įrodymus.

Bet Breedlove pranešimų tonas verčia Berlyna jaustis nepatogiai. Melagingi pareiškimai ir perdėti skaičiai, įspėjo aukščiausias Vokietijos pareigūnas per paskutinį susitikimą Ukrainoje, pastatė NATO ir daugumoje visus Vakarus į pavojų prarasti savo patikimumą.

Yra daugybė pavyzdžių. Vien tik prieš tris savaites, per taikos derybos Minske, Ukrainos kariuomenė įspėjo, kad rusai, dar tada kai vyko diplomatijos maratonas, įvedė 50 tankų ir daugybę raketų per Luhansko sieną. O dieną prieš tai, JAV Leitenantas Generolas Ben Hodges pareiškė apie „tiesioginę Rusijos kariuomenės intervenciją“.

Aukštieji Berlyno pareigūnai nedelsiant paprašė BND įvertinimo, bet žvalgybos agentūros satelitų nuotraukos parodė tik kelias šarvuotas mašinas. Net ir tie Amerikos žvalgybos pareigūnai kurie apie kasdieninę situaciją informuoja BND, buvo žymiai daugiau santūrūs apie incidentą nei Hodges‘as savo viešuose pareiškimuose. Vienas žvalgybos agentas sako „dar ir šiandien lieka mįsle“ kaip generolas galėjo prieiti prie tokių išvadų.

Dar daugiau atsargesni

„Vokietijos žvalgybos tarnybos paprastai vertina grėsmės lygį daug atsargiau nei amerikiečiai“ pareiškė tarptautinis ekspertas Kieve.

Krizės pradžioje, Generolas Breedlove pareiškė, kad rusai sutelkė 40000 karių prie Ukrainos sienos ir įspėjo, kad invazija gali prasidėti bet kuriuo momentu. Situacija, jis pasakė, „nepaprastai nerami“. Bet žvalgybos pareigūnai iš NATO valstybių narių tokią galimybę, kad Rusija kažkur veršis, atmetė. Jie tikėjo, kad nei kompozicija nei karių ekipiruotė nebuvo tinkama staigiai invazijai.

Ekspertai prieštaravo beveik kiek viename Breedlove požiūrio aspekte. Nebuvo jokių 40000 karių prie sienos, jie manė, realiai buvo nedaugiau nei 30000 ir gal būt net mažiau nei 20000. Dar daugiau, didžioji įrangos dalis, taip vadinamai galimai invazijai nebuvo privesta prie sienos,  o jau ten buvo iki konflikto pradžios. Negana to, nebuvo jokių įrodymų apie logistinius pasiruošimus, tokių kaip lauko štabas, kurie yra būtini invazijai.

Nors Breedlove, pakartotinai darė netikslius, prieštaringus ir net lėkštus pareiškimus. 2014 m. lapkričio 18 dieną jis pareiškė Vokietijos laikraštyje, Frankfurter Allgemeine Zeitung, kad rytų Ukrainoje buvo „reguliariosios Rusijos Armijos kariai.“ Jau kitą dieną, Vokietijos naujienų dienraščio portalui Stern jis pareiškė, kad jie nesikovė su kariais, bet daugiau su „instruktoriais ir patarėjais.“

Iš pradžių jis sakė, kad jų ten buvo „tarp 250 ir 300“, o po to „nuo 300 iki 500“. Tuo laiku, NATO sakydavo, kad jų ten net 1000.

Tas faktas, kad NATO neturi savo žvalgybinės agentūros yra naudinga Breedlove. Aljansas remiasi žvalgybos duomenimis surinktais iš JAV, Britanijos, Vokietijos ir kitų šalių narių. Taip kad, AJVEUR turi labai daug iš ko rinktis.

Įtakoti Breedlove

Lapkričio 12, per vizitą Bulgarijoje, Sofijoje, Breedlove pranešė, kad „mes matėme Rusijos pajėgų kolonas, daugiausiai Rusijos tankus, Rusijos Artileriją, Rusijos oro gynybos sistemas ir Rusijos karius įeinant į Ukrainą.“ Tai buvo, jis pažymėjo, „tas pats, ką praneša OSCE“. Bet OSCE stebėjo tik kovinius konvojus netoli rytų Ukrainos. OSCE stebėtojai nieko nesakė apie karius kurie veržtųsi iš Rusijos.

Breedlove nemato reikalo, kad patikslinti savo poziciją. „Aš prisilaikau savo visų viešų pareiškimų kuriuos aš padariau Ukrainos krizės metu,“ jis parašė SPIEGEL atsakant į prašymą paremtą sąrašu iš jo kontraversiškų pareiškimų. Jis rašė, kad buvo tikimasi, kad NATO analitinio centro vertinimai, kurie gaunami iš visų 33 aljanso narių tame tarpe ir valstybėms partnerėms, ne visada sutampa su individualių valstybių vertinimais. „Yra normalu, kad ne visi sutinka su įvertinimais kuriuos aš pateikiu,“ rašė jis.

Jis sako, kad NATO strategija yra „pateikti informaciją aiškią, tikslią ir laiku, nežiūrint į vykstančius įvykius.“ Jis taip pat rašė: „Kaip Aljansas kuris remiasi fundamentaliomis laisvės ir demokratijos vertybėmis, mūsų atsakas į propagandą negali būti daugiau propagandos. Tai gali būti tik tiesa.“

Skaityti visą pareiškimą čia:

http://video.spiegel.de/producing/spiegel/2015/11/nato/statement_breedlove.html

Vokietijos valdžia, tuo tarpu daro tai ką gali tam, kad paveikti Breedlove. Šaltiniai Berlyne sako, kad iki šios dienos jau kelias savaites vyko pokalbiai. Bet NATO būstinėje Briuselyje yra ir daugiau susirūpinusių tokiais Breedlove prareiškimais. Praeitos savaitės antradienį, vieši Breedlove pasirodymai, buvo oficiali tema per Šiaurės Atlanto Tarybos darbotvarkės savaitinius susitikimus pietaujant. Keletas dabartinių ambasadorių kritikavo Breedlove ir išreiškė jų nepasitikėjimą dėl kai kurių vado pareiškimų.

Valdžia Berlyne susirūpinę, kad Breedlove pareiškimai gali pažeisti vakarų patikimumą. Vakarai negali Rusų propagandai priešpastatyti savo propagandą, „o turi naudoti argumentus, kurie verti konstitucinės valstybės.“ Šaltiniai iš Berlyno sako, kad pastebima, kad Breedlove kontraversiški pareiškimai dažnai padaromi žingsnis prieš tai ir tampa kliūtimi deryboms nutaikytoms į politines rezoliucijas. Berlyno šaltiniai sako kad, Vokietija turėtu galėti pasikliauti savo sąjungininkais paremiant jos pastangas siekiant taikos.

Spaudimas Obamai

Vokietijos užsienio reikalų ekspertai yra vieningi savo požiūryje apie Breedlove vertinant jį kaip vanagą. „Aš norėčiau, kad Breedlove komentarai politiniais klausimais būtų protingi ir santūrūs,“ sako Socialdemokratas Niels Annen, pavyzdžiui. „Vietoj to, NATO praeityje visada pranešdavo Rusijos agresiją kai, mūsų manymu, atėjo laikas atsargiam optimizmui.“ Annen, kuris ilgai specializavosi užsienio politikoje, taip pat dažnai buvo nepatenkintas informaciją kurią teikė NATO štabas. „Mes, parlamentarai dažnai būdavome sumišę dėl informacijos kurioje teigiama apie tariamus karių judėjimus, kurie buvo prieštaringi tiems duomenims, kuriuos mes turėjome,“ sako jis.

Iš Respublikonų yra intensyvus spaudimas Obamai, o taip pat ir iš jo paties politinės stovyklos. Jei tik nebus laikomasi taikos susitarimo, tikriausiai bus sunku toliau susilaikyti nuo Kievo prašymų tiekti taip vadinamą „gynybos ginkluotę“. Ir tai rodytų dramatišką krizės paaštrėjimą. Maskva jau dabar pradėjo reikšti grasinimus dėl to tokių tiekimų bandymų. „Bet kokių ginklų tiekimas Kijevui toliau paaštrintu įtampą ir pažeistu Europos saugumą,“ Nikolai Patrushev, Rusijos nacionalinio saugumo tarybos sekretorius, trečiadienį sakė Rusijos laikraščiui Komsomolskaja pravda.

Nors Prezidentas Obama nusprendė duoti Europos diplomatijai laiko, vanagai kaip Breedlove ar Victoria Nuland daro visą ką tik jie gali, kad rasti būdą kaip tiekti ginklus.. „Mes galie kovoti prie Europiečius, kovoti prieš juos retoriškai,“ Sakė Nuland per privatų Amerikos pareigūnų susitikimą vasario pradžioje Municho Saugumo Konferencijoje.

JAV diplomatė Victoria Nuland: Atveriant ginklų tiekimo būdą.
JAV diplomatė Victoria Nuland: Atveriant ginklų tiekimo būdą.

askutiniame susitikimo pranešime, Vokietijos tabloidas Bild pranešė, kad Nuland paskutinę kanclerės kelionę ankstyvą Vasarį į Maskvą, pokalbiui su Putinu, pavadino kaip „Merkel Maskvos niekais.“. Todėl nebestebina, kodėl žmonėms Berlyne atrodo, kad svarbieji Vašingtono brokeriai dirba prieš Europiečius. Berlyno pareigūnai pastebėjo, kad sekant Amerikos politikų ar kariuomenės lyderių vizitus į Kievą, po jų Ukrainos pareigūnai būna žymiai labiau karingesni ir optimistiškesni dėl Ukrainos kariuomenės galimybių mūšio lauke laimėti konfliktą. „Mes tada turime kruopščiai tempti Ukrainiečius atgal prie derybų kurso,“ sakė vienas Berlyno pareigūnas.

Nuland Diplomatija

Breedlove papildė, kad su kariniais duomenimis, sakydamas, kad vidutinė pagalba ginklais buvo neišvengiama, kitu atveju nei sankcijos, nei diplomatinis spaudimas neturėtu jokio efekto. „Jei mes galėsime padidinti rusų sąnaudas mūšio lauke, kitos priemonės bus dar labiau efektyvesnės,“ sakė jis. „Štai ką mes ten turime daryti“.

Berlyne, aukščiausi politikai visada laikėsi bendros nuomonės, kad vis-a-vis Rusija yra būtinas dėmuo siekiant taikos. Einant laikui, tas bendras frontas vis dar laikomas, bet yra principinis nesutarimas ir pagrindinis klausimas ar diplomatija gali būt sėkminga be karinių veiksmų grėsmės. Papildomai, transatlantiniai partneriai turi skirtingus tikslus. Kai Franko-Vokiška iniciatyva yra stabilizuoti situaciją Ukrainoje, kitu atveju tai Rusija, kuri kelia rūpestį JAV administracijos vanagams. Jie nori atitraukti Maskvos įtaką regione ir destabilizuoti Putino galią. Pati geriausia atomazga jiems būtų, režimo pasikeitimas Maskvoje.

Masyvios karių parengimo stovyklos randamos Yavorive, vakarų Ukrainoje, netoli sienos su Lenkija. Tarybiniais laikais jos tarnavo kaip labiausiai į vakarus nutolusi TSRS karinė apygarda. Tačiau nuo 1998 m., ji buvo naudojama bendroms ukrainiečių pratyboms su JAV ir NATO. Yavoriv taip pat yra vieta kur JAV kariai nori mokyti Ukrainos Nacionalinę Gvardiją jų ateities mūšiuose prieš separatistus. Remiantis Pentagono planais, Amerikos karininkai mokys Ukrainiečius, kaip naudoti Amerikietišką artileriją-aptinkančią radarų įrangą. Bent jau tai, ką JAV armijos Europoje vadovas Generolas Leitenantas Hodges pranešė Sausio mėnesį.

Mokymai realiai turėjo prasidėti Kovo pradžioje. Nors, prieš jų pradžią Obama juos laikinai sustabdė, tam, kad būtų pasiektas ugnies nutraukimo susitarimas Minske. Deja, Vanagai vis dar lieka įsitikinę, kad jie bus vienu žingsniu arčiau pasiekiant jų tikslą. Antradienį, Hodges sakė per savo pasirodymą Berlyne, kad jis tikisi, kad mokymai prasidės tuo pačiu laiku, šį mėnesį.

Straipsnio autoriai: Matthias Gebauer, Christiane Hoffmann, Marc Hujer, Gordon Repinski, Matthias Schepp, Christoph Schult, Holger Stark and Klaus Wiegrefe

Vertė Šinigami

laisvaslaikrastis.lt

Šauksmas

Leave a Reply