Erdoganas reikalauja Giuleno ekstradicijos iš JAV

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas vakar kalbėdamas savo šalininkams pareikalavo pamokslininko Giuleno ekstradicijos iš JAV. Tai kas toks tas Giulenas, pajėgiantis destabilizuoti Turkiją, sukelti perversmą?

Erdogan_fordert_Auslieferung_Guelens_aus_den_USA-Putsch-Drahtzieher-Story-520293_630x356px_00d8f0037d4e5dfebc33af32d92406cf__erdogan_guelen_jpg

Apie Giuleną išsamiai papasakojo CNN. Giulenas – buvęs imamas, pamokslininkas, žurnalo Foreign Policy and Prospect vertinimu yra vienas iš įtakingiausių pasaulyje. Pats Giulenas atmetė kaltinimą ir pareiškė, kad nėra perversmų šalininkas.

Fethullahas Giulenas (Fethullah Gulen) gimė 1941 metais, o jau 14- metų ėmė pamokslauti. Iki 1981 metų jis buvo imamu ir pamokslininku. Po metų jis atidarė pirmąsias mokyklas. Dabar jo mokyklos yra 160 pasaulio valstybių, jas baigė keli milijonai žmonių.

1999 metais Giulenas iš Turkijos emigravo į JAV ir apsigyveno Pensilvanijos valstijoje. Jis gyvena atsiskyrėlio gyvenimą. CNN žurnalistai keturis metus prašė jo interviu, bet jis nesutiko.

1005929634

CNN rašoma, kad Giuleno šalininkai kalba apie jį kaip apie nuosaikų musulmonų pamokslininką, kuris puikiai suranda bendrą kalbą su kitų konfesijų atstovais. Jis ne kartą buvo susitikęs su Jonu Paulium II. Jis dažnai susitikinėjo su Turkijos rabinais ir krikščionių šventikais.

Daugelį Giuleno šalininkų yra susijungę į susivienijimą „Hizmet“, kurį vakarų MIP charakterizuoja kaip „nuosaikų provakarietišką sunitų islamo judėjimą, prie kurio jungiasi išsilavinę Turkijos piliečiai.“

Giulenas ne kartą tvirtino, kad nesiekia valdžios. Iki 1999 metų jis buvo Erdogano bendražygis.

2013 metais Giulenas griežtai kritikavo Erdogano režimą už griežtą susidorojimą su demonstrantais, protestavusiais prieš parko Ankaroje sunaikinimą.

Šaltiniai:

http://www.krone.at/Welt/Erdogan_fordert_Auslieferung_Guelens_aus_den_USA-Putsch-Drahtzieher-Story-520293

http://edition.cnn.com/2016/07/16/middleeast/fethullah-gulen-profile/

Paruošė Algimantas Lebionka

Šauksmas

Leave a Reply