Aurimas Drižius

Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių) pirmininkas Gabrielius Landsbergis tapo šios partijos vadovu (nes jo priešininkė Irena Degutienė jau susitaikė su pralaimėjimu : “nebus tragedija, jeigu mane išrinks” – koks lyderis taip agituoja balsuoti už jį?) po labai sudėtingos šachmatų kombinacijos, kurią sužaidė jo senelis Vytautas V.Landsbergis.

file59093139_909a8f23

Apie tai LL papasakojo vienas ištikimas V.Landsbergio šalininkas, Seimo narys, panorėjęs likti anonimu. Mat dar prieš du metus, kai Andrius Kubilius nedidele balsų persvara laimėjo partijos pirmininko rinkimus prieš V.Landsbergį, “patriarchas” sužinojo, kad A.Kubilius klastojo rinkimų rezultatus.

“Kodėl, pvz., Lazdijuose pirmame ture už A.Kubilių ir V.Landsbergį balsavo maždaug vienodai – po šimtą partijos narių, o antrame ture už V.Landsbergį balsavo 100, o už A.Kubilių – jau du šimtai šalininkų”, – pasakojo šis Seimo narys. Jis mano, kad A.Kubilius tada partijos pirmininku buvo išrinktas machinacijų būdu – per Tėvynės sąjungos merus, kuriems buvo pareikšti įvairūs įtarimai korupcija (Lazdijų merą A.Margelį ir Radviliškio merą A.Čepanonį) . Neva A.Kubilius pažadėjo juos išsukti nuo teisėsaugos, jeigu jie sugebės taip suorganizuoti balsus partijos pirmininko rinkimuose, kad laimėtų A.Kubilius. Pastarieji neva pasistengė, kad šiose rajonuose didele balsų persvara laimėtų A.Kubilius, ir pastarasis paskambino, kam reikia, kad minėti įtariamieji būtų išsukti nuo atsakomybės. Šią versiją netiesiogiai patvirtina ir abiejų įtariamųjų – A.Margelio ir A.Čepanonio bylų finalas.

Visų pakopų teismai, įskaitant ir Aukščiausiąjį teismą, išteisino A.Margelį, kaip nepadariusi jokio nusikaltimo, nors STT pareigūnai teigė surinkę pakankamai įrodymų, kad Lazdijų rajono savivaldybės meras A.Margelis, piktnaudžiaudamas savo padėtimi, siekdamas jam palankaus balsavimo būsimuose mero rinkimuose, 2011 metų vasario – kovo mėnesiais, po įvykusių savivaldos rinkimų, nurodė savo pavaldiniams V.Pilviniui ir G.Salatkai įsteigti naują direktoriaus pavaduotojos etatą „Lazdijų šilumos” įmonėje ir į jį be konkurso priimti Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narės mandatą gavusią Darbo partijos Lazdijų skyriaus pirmininkę M.Bakšienę.

Tačiau bent tuzinas teisėjų nusprendė, kad A.Margelis nepadarė jokio nusikaltimo.

Panašiai klostosi ir Radviliškio mero konservatoriaus A.Čepononio likimas, nors jam pareikšti žymiai sunkesni kaltinimai – dėl piktnaudžiavimo bei dokumentų klastojimo. Meras vėl laimėjo rinkimus ir eina pareigas, nors korupcijos skandalas Radviliškio savivaldybę sukrėtė 2011-ųjų gruodžio viduryje. Piktnaudžiavimu, pasikėsinimu sukčiauti ir dokumentų klastojimu įtariamas tuometinis meras A.Čepononį gruodžio 19-ąją buvo sulaikytas savo darbo vietoje ir kurį laiką praleido už grotų Šiaulių tardymo izoliatoriuje, o po to buvo nušalintas nuo mero pareigų.

2012 metų vasarį Radviliškio rajono tarybos sprendimu iš Radviliškio mero pareigų atleistam A.Čepononiui į darbo biržą kreiptis neteko. Mero regalijų netekęs A.Čepononis iškart gavo darbo savivaldybei priklausančioje bendrovėje. UAB „Radviliškio šiluma“ Realizacijos-abonentinio skyriaus viršininku tapęs eksmeras dirbo šioje bendrovėje iki rinkimų, o dabar vėl eina Radviliškio mero pareigas. Kaip rašė “Lietuvos rytas”, tyrimą dėl korucijos pradėję Specialiųjų tyrimų skyriaus pareigūnai į vieną bylą sujungė tris ikiteisminius tyrimus – dėl galimai neskaidrios Radviliškio miesto kultūros centro vieno iš pastatų rekonstrukcijos, dėl Radviliškio rajono Šaukoto Švč. Trejybės bažnyčios restauravimo ir dėl Radviliškio miesto Eibariškių gyvenamųjų namų kvartalo Obelėlės gatvės rekonstravimo darbų. Ne vienerius metus tirta byla Šiaulių apygardos teismą pasiekė pernai pavasarį, tačiau iš esmės nepradėta nagrinėti iki šiol – kitas posėdis numatytas gegužės 5 d.

Šią sąmokslo teoriją patvirtina ir dar viena aplinkybė – A.Čepanonis dalyvavo savivaldos rinkimuose kaip Tėvynės sąjungos kandidatas, nors visi kiti įkliuvę kandidatai partijos vadovybės sprendimu buvo nušalinti nuo partinės veiklos.

Turint omenyje ribotą A.Kubiliaus įtaką teismams, galima numanyti, kad savo dalį šioje šachmatų partijoje sužaidė ir V.Landsbergio Lietuvai prezidente parinktos Dalios Grybauskaitės vadovaujama prezidentūra. Neįsivaizduojama, kad kas nors kitas, be nuolat kovą su korupcija deklaruojančios prezidentūros, galėtų nurodinėti teismams, kaip reikia nagrinėti baudžiamąsias bylas.

Minėtas konservatorius LL papasakojo, kad V.Landsbergis greitai savais kanalais sužinojo, kad per praeitus rinkimus buvo apgautas A.Kubiliaus komandos, klastojant balsus. Kaip tikras šachmatininkas, V.Landsbergis nusprendė nekelti skandalo, bet pasinaudoti situacija. Pasakojama, kad per abiejų lyderių susitikimą V.Landsbergis tiesiai A.Kubiliui pasakė, kad jis žino, kad pastarasis suklastojo rinkimų rezultatus, tačiau pasiūlė viską taip ir palikti, tačiau A.Kubilius turi sutikti su kai kuriomis sąlygomis. O tos V.Landsbergio sąlygos A.Kubiliui buvo labai paprastos – per kitus Europos parlamento ir konservatorių partijos pirmininko rinkimus A.Kubilius turi pasiūlyti į šį postą “patriarcho” anūką Gabrielių. A.Kubilius sutiko, suprasdamas, kad kilęs triukšmas smarkiai pakenktų visai “Tėvynės sąjungai”. Būtent todėl niekam nežinomas popieriukų nešiotojas iš URM Gabrielius Landsbergis ir tapo Europos parlamento narių – dėl jo dėdulės V.Landsbergio šantažo.

Labai gali būti, kad pats Gabrielius to net nežino – jis, matyt, galvoja, kad eiliniai partijos nariai patys savarankiškai už jo grožį ir jaunystę balsavo. Nors Gabrielius Landsbergis – Tėvynės sąjungos pirmininku patapo tik po eilinės didžiojo patriarcho šachmatų kombinacijos.

laisvaslaikrastis.lt

Šauksmas