Imantas Kalninšas: Mano požiūris į Rusiją ir Putiną nepasikeitė…

Žinomas latvių kompozitorius, buvęs deputatas, išrinktas kaip partijos ,,Tėvynei ir laisvei/Latvijos Nepriklausomybės Sąjūdis“ (TB/LNNK) atstovas, į kurį portalas Pietek.com kreipėsi su klausimu, ar jis nepakeitė nuomonės, dėl paskutinio meto įvykių, atsakė, kad jo nuomonė nepasikeitė.

Portalas priminė skaitytojams paskutines Imanto Kalninšo publikacijas, kur jis dalinosi mintimis apie esamą ir būsimą Latvijos padėtį, vertino Putiną, Lukašenką, taip pat Latvijos narystę ES ir NATO.

Imantas-kalninis-šauksmas
© пресс-фото

Pasak Kalinšo, turint mintyje paskutinius įvykius, jokie jo požiūriai nepasikeitė. ,,Aš jau sakiau. Nuomonės nepakeičiau. Kiek kartų turėsiu atsakinėti į tą patį klausimą“- atsakė į patikslinantį klausimą buvęs Seimo deputatas, partijos TB/LNNK pirmininkas.

2013 metais, sausio mėnesį, atvirame laiške Kalinšas rašė taip:

Man nepriimtina tai, kas vyksta Latvijoje, ir tai kelia nerimą. Ieškau, kas pasaulyje bando tam priešintis ir matau, kaip mūsų kaimyninės valstybės prezidentas Lukašenka bando apginti savo tautą ir valstybę, kiek beskaldytų bebankrutuojanti Vakarų ,,demokratija“.

Matau, kaip mūsų kaimynės Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neleidžia savo šalies paversti pereinamuoju kiemu, užeiga ar lošimo namais, kur kiekvienas panorėjęs gali ateiti su savo įstatymais ir, kas tik netingi, gali išsidirbinėti – jeigu pasiseks, kai ko prisikimšti į savo kišenę.

Svajoju, kad gal kada nors ir Latvijoje bus tokie valstybės vyrai, kurie nematuos visko tik savo supratimo ar naudos sau matais.

Apie ištikimybę savo požiūriams Kalinšass liudijo ir interviu leidinui ,,Sestdiena“ pernai, liepos mėnesį:

 -Savo laiške jūs pagyrėte Baltarusijos prezdentą Lukašenką ir Rusijos prezidentą Putiną už pastangas stiprinti savo tautas ir nepriklausomybę.

-Jie tai ir daro, savo žodžių neatsiimu.

-Bet jie atnaujino tarybinius simbolius: Putinas- tarybinį himną, Lukašenka-vėliavą.

 -Vėliava ar himnas nieko nenužudė. Bet tai politinė tema, ne kultūrinė.

Nuosekliau savo nuomonę apie Rusiją Kalinšas išdėstė šių metų sausio mėnesį laikraštyje ,,Diena”:

-Neseniai sakėte, kad mums reikia persiorientuoti Rusijos pusėn. Mano kolegos pagalvojo, kad jūs, ko gero, išprotėjote.

-Įsivaizduoju, kad kažkam taip ir gali atrodyti. Bet žymiai pozityvesnę perspektyvą Latvijai matau bendradarbiavime su Rusija, negu su Europos Sąjunga. Čia pirmenybę teikiu Rusjai.

-Gal būtent todėl- juk nepasakytume, kad Imantas Kalinšas netautiškas ar nepatriotas- ir daroma išvada, kad jis paprasčiausiai išprotėjo. Juk jūs buvote TB/LNNK ir kovojote prieš Rusiją?

-Ne prieš Rusiją kovojau. Kovojau už Latviją kaip nepriklausomą valstybę. Bet matydamas tą blogį Latvijoje, ėmiau ieškoti alternatyvų, kaip galim būtų egzistuoti ir vystytis kitaip. Ir tada, pažvelgęs Rusijos kryptimi, pamačiau galimybes. Pašalinau patirtį, kurią gavome būdami TSRS sudėtyje. Realiai pamačau, kad šiandien Latvija ir Rusija praktiškai naujos valstybės. Latvijos egzistavimo ir vystymosi galimybes matau bendradarbiaujant su Rytais. Ten ne tik Rusija- ten Kinija ir Indija. Ten ekonomika, šiuo metu, sparčiai progresuoja. Čia gyvenantys rusai- tai mūsų pirmenybė palaikant santykius su ta didele ir, mano nuomone, įdomia šalimi- Rusija. Matote, neturiu išankstinio nusistatymo prieš Rusiją, kurį vis tik turi didelė dalis latvių, ir tai susiję su praeitimi, nuo kurios vis neatsiribojame. Ir aš nežinau, kodėl taip ilgai velkasi ta krokodilo uodega, susijusi su visomis nuoskaudomis ir pykčiu, kurį latviams teko išgyventi Tarybų Sąjungos režimo laikais. Aš tokio jausmo neturiu. Aš sugebu žiūrėti į savo valstybę, atsiribojęs nuo tų negandų, kurias Latvijai atnešė stalininė imperija.

-Bet šiandien Latvjos jaunimas dėl Rusijos labai atsargus, nes iš vakarietiškų MIP girdi, kad Putino Rusija- tai beveik ta pati TSRS.

-Nežinau kodėl jie taip kalba. Kai stengiuosi tai suprasti, matau, kad iš esmės Rusiją kitos didžiosios valstybės ir toliau laiko gana rimta konkurente. Apžvelgę pasaulio istoriją pamatysime, kad valstybių interesai didžiąja dalimi yra ekonominiai. Ekonomiškai silpna valstybė negali tikėtis tapti reikšmingu žaidėju globalioje politikoje. Todėl valstybės visada stengiasi įvairiais būdais pasiekti kuo aukštesnį ekonominės gerovės lygį. Svarbiausias žingsnis- tai teritorijos pavergimas įvairiais būdais. Šiandieninė Rusija- globalaus masto žaidėjas. Todėl ir ES, ir ta valstybė, kurią vadinu ,,Vašingtono imperija“, JAV, užsiima propaganda, kurios dėka stengiasi padidinti savo įtaką ir susilpninti Rusiją.

-Vis dėl to mes sakėme, kad esame transatlantinių partnerių pusėje. Ir daugelis latvių galvoja, kad nepaisant visų minusų, anglai mums geriau už rusus.

-Taip, bet aš taip nemanau. Gerai, tarkime, kad esame Vakarai, jeigu priklausome ES. Balsavę referendume iš tikrųjų nežinojome ,už ką balsavome ir, kokios pasekmės mums gresia. Įstojome į NATO, nes kur daugiau galėjome gelbėtis tada? Bet šiandien, prabėgus dvidešimčiai metų, mes jau kažką išmokome, kažką pamatėme. Jei, šiuo metu, galėtume rinktis- tiek dėl ES, tiek dėl NATO- pasielgtume kitaip, negu tada, kai buvome ką tik ištrūkę iš kitos imperijos.

-Taip, bet gal galime būti tik ES, ar Rusija mus ,,įtrauks“ atgal? Ir, galų gale, Baroso švelnesnis ,,meškiukas“ negu Putinas.

-Žmonės kaip vaikai ir tas fantastiškas primityvizmas juos valdo. Bet aš žinau, kad šiandien balsuočiau prieš įstojimą į ES. Turėdamas dvidešimties metų patirtį balsuočiau ir prieš įstojimą į NATO.Jeigu tada būčiau žinojęs, kad būdami NATO turėsime bendrą atsakomybę už Libiją, Iraką ir Afganistaną, būčiau balsavęs prieš įstojimą į NATO.

-Bet tada, jeigu mums, kaip Gruzijai, kiltų grėsmė būti užpultiems Rusijos, mūsų niekas negintų?

-Vis tiek balsuočiau prieš įstojimą į NATO. Aš nepasiruošęs sumokėti už tą moralinę skriaudą, kuri atsirado po Libijos skerdynių. Ir Sirija- tai vienas civilizacijos lopšių- ten viskas sulyginta su žeme. Ji viena iš potencialių tos imperijos aukų. Nes didžiųjų valstybių politika- visada nusikalstama politika. Net didžiųjų geografinių atradimų epocha anaiptol nebuvo didžiųjų atradimų epocha, kaip mus mokė mokykloje, o konkistos pradžia pasaulyje, kai konkistadorai pavergė, plėšė ir naikino kitas valstybes. Mano nuomonė griežta: ideali mažos valstybės būsena- būti neutralia valstybe.

Šaltinis:

1. http://baltnews.lv/news/20150310/1013615476.html

Šauksmas

Leave a Reply