Juodindami Rusijos plaukikę Julija Efimovą, amerikiečiai taško drumzlinus vandenis

Rugpjūčio 10 dieną The Washington Post atspausdino Sally Jenkins straipsnį „In vilifying Russian swimmer Yulia Efimova, Americans are splashing murky waters“. Straipsnis išsiskiria iš Vakaruose MIP organizuotai liejamo rusofobijos srauto savo objektyvumu, todėl gali būti įdomus.

83581_n86752143

 

Sally Jenkins rašo:

Rio de Ženeiro — Ar tai ne puiku – šliukštelėti vandeniu į veidą likusiam pasauliui būnant apimtam ura-patriotizmo? Lilly King padarė Ameriką stipria ir švaria, šliūkštelėdama chloruotą vandenį Rusijos sportininkei nusikaltėlei Julijai Efimovai į akis ir neleido jai išjudinti Žemės ašį. Na, arba kažkas tokio, juk taip? Bet visoje šioje istorijoje, kuri vystosi Olimpiadoje, yra vienas neraminantis aspektas. Amerikai tai visai ne didysis dorovinio švarumo momentas.

19 – metė King— didi plaukikė, bet jos ir 24-metės Efimovos varžymąsi plaukime krūtine vargu ar galima pavadinti paprastu ir aiškiu atveju, kada švari sportininkė įveikia „dopingo sukčių“, kaip išsireiškė King. Faktai Efimovos byloje toli gražu ne tokie aiškūs ir suprantami, nepaisant į veidmainiškus išpuolius prieš ją šaltojo karo dvasioje. Verta atidžiau pažvelgti į labai žmogišką Efimovos veidą, o gal net minutei pastatyti save į jos vietą. Kaip ji pareiškė užvakar pro ašaras: „Jūs negalite manęs suprasti, negalite apsikeisti su manim vietomis“.

Visų pirma, Efimova gyvena ne Rusijoje, o Los Andžele, kur ją nuo 19 metų treniruoja treneris iš Pietų Kalifornijos Dave Salo. Ji pranešė elektroniniu paštu: „Ji — puiki mergina, o ne monstras, kokia ją pateikia“. Efimova gimė karo nuniokotoje Čečėnijos sostinėje Grozne, o treniravosi Rusijos plaukimo sekcijoje Volgodonske. Bet 2011 metais jos treneriai išsigando, kad rusiškos plaukikų ruošimos programos monotonija išvargins ją ir paprašė Salo priimti merginą po savo sparnu.

Pas Efimovą — dvi diskvalifikacijos už dopingo naudojimą. Pažvelkime į šiuos pažeidimus atidžiau. Kartą 2013 metais ji užsuko į vietos parduotuvę ir nupirko sau biologiškai aktyvų papildą. Angliškai Efimova kalba blogai, ir turinio ji nepatikrino, nors ten buvo draudžiamas hormonas DHEA. Efimovos pažeidimą įvertino kaip netyčinį, ir tokiais atvejais įprastą dviejų metų diskvalifikaciją sutrumpino iki 16 mėnesių.

Bet to nepadarys nei vienas amerikietis, tiesa? Iš tikrųjų, kaip pažymėjo NBC korespondentas Alan Abrahamson, Efimovos byla labai panaši į Jessica Hardy atvejį, kurią 2008 metais nušalino nuo Olimpiados dėl abejotino priedo panaudojimo. Bet Londone 2012 metais ji laimėjo du medalius. Ir niekas netėškė vandeniu į veidą Hardey, niekas neatsisakė jai paspausti ranką.

Salo treniravo daugelį amerikiečių čempionų nuo Amanda Beard ir Rebecca Soni iki Aaron Peirsol ir Jason Lezak. Jo vertinimu, „daugiau 90%“ visų pasaulinio lygio sportininkų naudoja vienus ar kitus papildus, nors jis atkalbinėja juos nuo to.”

„Aš jau senai pralošiau šį mūšį prieš sportininkus, kurie skaito, kad jiems reikia kažko jėgų atstatymui ir taip toliau“, — pasakė jis.

Olimpiadoje Efimovą laiko chroniška apgavike dėl jos antrojo pažeidimo. Krizės įkarštyje, kurį sukėlė valstybinė dopingo sistemos Rusijoje demaskavimas, jos testas vaistiniam preparatui meldonijui davė teigiamą rezultatą. Rytų Europos sportininkai plačiai ir visai legaliai naudojo meldonijų iki tol, kol WADA 2016 metų sausio mėnesį jį uždraudė. Šį pavasarį WADA atsisakė diskvalifikuoti 200 su viršum atletų, parodžiusių teigiamus rezultatus meldinijui. Tai liečia ir Efimovą. Visas reikalas tame, kad neaišku, kaip ilgai jis pasišalina iš organizmo. Visai įmanoma, kad ji pakluso WADA potvarkiui, bet meldonijus kažkokiu būdu vis tiktai pasiliko jos organizme.

Efimova pabandė paaiškinti šias aplinkybes spaudos konferencijoje po plaukimo, kada King atsisakė žiūrėti į ją. Štai ką papasakojo Efimova, ir jūs galite vertinti tai kaip tinkami:

„Aš kartą padariau klaidą ir už tai mane diskvalifikavo 16 mėnesių. Antrą kartą tai buvo ne mano klaida. Aš iš viso nesuprantu, kodėl aš turiu tai visiems aiškinti. WADA rytoj gali pasakyti: nustokite valgyti jogurtą, naudoti nikotiną, nežinau, baltymą kurį naudoja visi sportininkai, ir pareikš, kad visa tai draudžiamų preparatų sąraše. Ir tu nutrauki naudojimą. Bet tai lieka tavo organizme dar pusę metų, ir štai po dviejų mėnesių ateina dopingo kontrolė, tikrina tave, ir rezultatas teigiamas. Ar tai tavo kaltė?“

Salo abejoja dėl sprendimo įtraukti į rinktinę Efimovą ir kitus Rusijos plaukikus, sugautus vartojant dopingą, teisingumo. Jis netgi pašalino neapibrėžtam laikui iš savo treniravimo programos visus užsienio sportininkus. Bet jis skaito neteisingu, kad juos demonizuoja už tą tvarką, kuri buvo nustatyta jų federacijose.

„Jie— nieko neįtariantys pėstininkai valdžios ir federacijų nurodymuose, — pasakė treneris. — Julija— puiki mergina, talento pas ją su kaupu, ir jai nereikalingi jokie papildai, gerinantys rodiklius“.

Jis skaito, kad plaukikė naudojo meldonijų su gydytojo patarimu, ir pažymi, kad rytų europiečių nuomone, sunkūs krūviai per treniruotes neigiamai įtakoja organizmą.

„Akivaizdu, dauguma rytų europiečių sportininkų galvoja, kad jie apsaugo savo širdis, nes sunkios treniruotės jiems kenkia“, — sako Salo.

Ką mes negalvotume apie Efimovą, sunku suprasti, kokiu būdu priekabiai prie jos (ir prie bet kurio kito sportininko) iš amerikiečių pusės gali išspręsti dopingo problemą remiamą valstybės. Ir tai tiesiog provokuoja atsakomąją antiamerikietišką reakciją. King tik 19 metų, niekas nenori slopinti jos tiesmukumo ir varžymosi dvasios. Bet jai reikia priminti, kad labai daugelis karštai mylimų Amerikos atletų naudoja papildus ir naudoja medicinos pagalbą, kuri nėra draudžiama. Taip pat jai reikia priminti, kad ji niekada nebuvo vietoje to, kas gimė Grozne 1992 metais.

„Paprastai Olimpiados metu nevyksta karai“, — pasakė Efimova.

Prieš pat išvykdama į Rio Efimova pasimatė Los Andžele su Salo. Ji buvo nežinios būklėje, treniruočių procesas virto chaosu, nes TOK vyko debatai dėl Rusijos sportininkų likimo.

„Paskutiniu momentu jie pasakė, kad Julija plauks, — sako Salo. — Aš pasakiau, kad jai bus sunku, ir kad ją sutiks nelabai gerai. Jai reikia būti pasirengusiai pačioms sunkiausioms varžyboms jos gyvenime“.

Varžybos, galima pasakyti, nebuvo tai kas sunkiausia.

Vertė Algimantas Lebionka

4311307

Julija Efimova Rio Olimpiadoje jau iškovojo du sidabro medalius, plaukdama 100 ir 200 metrų krūtine. Tris kartus ją tikrino dopingo kontrolė.

Plaukikė pasakė: „Sporto arbitražo teisme Lozanoje buvo svarstymas, aš laimėjau bylą. Jeigu kažkam kažkas nepatinka, jeigu kažkas galvoja, kad jis protingesnis, negu teismas, tai tegul eina ten ir aiškinasi. Man malonu, kad gaunami pranešimai, kad mane palaiko. Aš laukiu atsiprašymų“.

Šauksmas

Leave a Reply