Man siūlo solidarizuotis. Aš nenoriu

Šiandien Visuomenės informavimo etikos komisijos posėdyje, kuriame buvo bandoma išsiaiškinti, ar pagal Lietuvos žiniasklaidos etikos taisykles žmones vadinti durniais, mulkiais, bukapročiais ir idiotais yra normalu ir etiška ir ar delfių kolumnistas A.Užkalnis yra toks pat literatūros klasikas kaip ir J. Tumas-Vaižgantas, sulaukiau etikos specialistų klausimų apie solidarumą.

FB-SV289802-334x220
BFL/Vyginto Skaraičio nuotrauka

Manęs klausė, kodėl man rūpi, kad kažkas kitas viešai įžeidinėja žmones, kurie turi kitą nuomonę arba pasirinko kitą gyvenimo būdą ir kodėl aš nesisolidarizuoju su A. Užkalniu ir Š. Černiausku, kurie žino, kas yra durniai ir kas tarnauja Maskvai. Nes lyg ir turėčiau, nes ir aš, ir minėti du žiniasklaidos darbuotojai vadiname save žurnalistais.

Viena komisijos narė, anksčiau dirbusi delfiuose, po to tapusi vienos asociacijos pirmininke, kuri paskyrė ją rūpintis asociacijos narių etika, taip pat kalbėjo apie solidarumą ir manęs klausė, ar aš turiu teisę kelti klausimus apie etiką, nes pats elgiuosi neetiškai. Tiesa, nesugebėjo rišliai paklausti ir pateikti mano neetiškumo pavyzdžių, tai aš jai padėjau ir priminiau, kad A.Ramanauską vadinti atmata leido Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, o jo kūrybos mėgėjus, tokius kaip A. Matonis, M. Garbačiauskaitė-Budrienė, D. Pancerovas, P. Gritėnas ar R. Sadauskas-Kvietkevičius, vadinti padugnėmis leidžia sveikas protas. Nes tik padugnėms gali patikti tekstai, kuriuose kas antras žodis yra keiksmažodis ir kuriuose tyčiojamasi iš kitų žmonių.

Aš, prisipažinsiu, tų klausimų nelabai supratau, nes solidarumą suprantu kiek kitaip, nei gerbiami Etikos komisijos nariai. Aš solidarumą suprantu kaip interesų bendrumą ir bendrą atsakomybę už savo veiklą. Todėl negaliu būti solidarus su tais, kurių interesai skiriasi nuo mano ir negaliu dalintis su jais atsakomybe, nes jie veikia vadovaudamiesi skirtingais interesais, nei aš.

A. Užkalnis šiandien komisijos posėdyje lygindamas save su J. Tumu-Vaižgantu, skelbė, kad jo interesas išvadinant milijoną emigravusių lietuvių durniais, yra geresnė Lietuva. Š. Černiauskas tvirtino, kad idiotais ir mulkiais 15 mokslų daktarų išvadino todėl, kad buvo labai susijaudinęs dėl Lietuvos ir Lenkijos santykių.

Aš negaliu su jais solidarizuotis, nes nemanau, jog Lietuvos gerovė priklauso nuo išdurnintų tautiečių skaičiaus. Taip pat nemanau, kad Lietuvos ir Lenkijos santykiai pagerės, jei 27 neišmanėliai, tokie, kaip Š. Černiauskas, tikruosius savo srities specialistus apšauks bukapročiais.

Seimo paskirti žiniasklaidos etikos specialistai nuspręs, ar teisus esu aš, ar A. Užkalnis su Š. Černiausku. Tačiau noriu iš karto pasakyti, kad nepaisant to, koks bus etikos specialistų sprendimas, aš su A.Užkalniu ir Š. Černiausku nesisolidarizuosiu. Nes nemanau, kad A. Užkalnis yra toks pat klasikas kaip J. Tumas-Vaižgantas ir kad Š. Černiauskas turi pakankamai proto ir kompetencijos vertinti 15 mokslų daktarų sprendimus.

Tikiuosi, kad nesu vienas toks. Ir kad solidarumas ne tik žiniasklaidoje suprantamas kaip interesų bendrumas ir bendra atsakomybė.

Nes jei būtų priešingai, gydytojai, kurie neima kyšių, turėtų solidarizuotis su tais, kurie be vokelių neoperuoja, teisėjai, kurie sprendimus priima pagal įstatymą, turėtų solidarizuotis su tais, kurie kelia taures už gerus teismų sprendimus puotoje pas A.Radvilą, o pasieniečiai turėtų solidarizuotis su prezidente D. Grybauskaite, kuri sako, kad jai rūpi žmonių interesai. Tik nepasako kurių – ar tų, kurie perka cigaretes su lietuviškomis ar su baltarusiškomis banderolėmis.

Aš su D. Grybauskaite, jos patarėju teisėjų klausimais Š. Černiausku ir “Air Lituanica” rašytoju A.Užkalniu solidarizuotis nenoriu. Jūs, jei norite, galite.

faktai.lt

Leave a Reply