Naisių mokyklos direktorius: „Mokykloje nėra nė vieno rūkančio, svaigalus vartojančio mokinio“

Turbūt beveik kiekviena mokykla turi problemų dėl mokinių, kurie linkę į žalingą elgesį, pradeda vartoti svaigalus. Šių metų mažosios kultūros sostinės Naisių (Šiaulių raj.) mokyklos direktorius Vytautas Šimkus gali pasidžiaugti ir didžiuotis, kad jo vadovaujamoje mokykloje nėra nė vieno vartojančio svaigalus, rūkančio mokinio. „Mokiniai didžiuojasi, kad gyvena ir mokosi Naisiuose, kad yra ugdomi ne tik klasėse, bet ir kitose Naisių kaimo vietose: Literatūros muziejuje, Ornitologijos muziejuje, Baltų dievų muziejuje, Gėlių muziejuje, Naisių bendruomenės kultūros rūmuose. Jie noriai dalyvauja visuose renginiuose, organizuojamuose Naisiuose: koncertuose, minėjimuose, festivaliuose ar pavasariais organizuojamose talkose (tvarko Sereikių parkelį, aplinką prie Alkos kalno, kelia inkilus), savanoriauja ,,Naisių vasaros“ festivalio metu“, – teigia direktorius V. Šimkus, kurį Rugsėjo 1-osios, Mokslo ir žinių dienos, proga kalbina Živilė Vyštartaitė.

Naisių-mokiniaiNaisiai – 2015 metų mažoji Lietuvos kultūros sostinė. Ką Naisiai gali duoti ir duoda jaunam žmogui?

Koks įdomus yra gyvenimas Naisiuose. Nesvarbu, kokio amžiaus esi. Mokiniai lankosi „Naisių vasaros“ spektakliuose, koncertuose, renginiuose, dalyvauja archeologiniuose kasinėjimuose. Turi galimybę mokytis groti gitara, lankyti žirgyną, užsiiminėti atletine gimnastika. Mokykloje nėra nė vieno mokinio, vartojančio svaigalus, rūkančio. Vasarą vykstantys „Naisių vasaros“ festivaliai ugdo jauno žmogaus pilietiškumą, patriotiškumą. Mokiniai tyrinėja paukščius, mokykloje veikia ornitologų būrelis. Manau, kad kuo daugiau žmogus užimtas, tuo mažiau galimybių jis turi pasukti klystkeliais. O kultūriniai renginiai, kurie vyksta Naisiuose, tikrai yra naudingi auklėjant jaunąją kartą, jų dvasiniam tobulėjimui. Manau, kad mokiniai per mažosios kultūros sostinės renginius gavo gerų ugdymo karjerai pamokų, susipažino su pasaulio kultūromis, patobulino lietuviškų tradicijų, tradicinių amatų įgūdžius.

Ar vaikai noriai prisideda prie Naisių kaimelio, kuris pagarsėjęs kaip kultūros židinys, puoselėjimo?

Direktorius-Vytautas-ŠimkusMokiniai didžiuojasi, kad gyvena ir mokosi Naisiuose, kad yra ugdomi ne tik klasėse, bet ir kitose Naisių kaimo vietose: Literatūros muziejuje, Ornitologijos muziejuje, Baltų dievų muziejuje, Gėlių muziejuje, Naisių bendruomenės kultūros rūmuose. Jie noriai dalyvauja visuose renginiuose, organizuojamuose Naisiuose: koncertuose, minėjimuose, festivaliuose ar pavasariais organizuojamose talkose (tvarko Sereikių parkelį, aplinką prie Alkos kalno, kelia inkilus), savanoriauja ,,Naisių vasaros“ festivalio metu.

Ar aplinka turi įtakos vaikų ugdymui?

Be abejo, graži ir tvarkinga aplinka auklėja žmogų. Nesvarbu, koks jis būtų. Gėris, grožis skatina geras idėjas, emocijas, nuotaiką. Kiekvienas vaikas pagal savo galimybes stengiasi, kad jo gimtieji Naisiai būtų gražūs ir išpuoselėti. Mokiniai, nuvykę į kitas mokyklas, kaimus, pirmiausia lygina, kaip atrodo aplinka, patalpos. Džiaugiasi, kad tokių gražiai sutvarkytų erdvių, patalpų, kokios yra Naisiuose, mažai kur yra.

Kokia Naisių mokykla, Jūsų akimis?

Apie Naisių mokyklą galiu kalbėti tik teigiamai. Jai vadovauju nuo 1996 metų. Iki praėjusių mokslo metų mokiau kūno kultūros. Mokykloje dirba puikūs specialistai, visą širdį atiduodantys vaikų ugdymui. Mokytojai domisi švietimo naujovėmis, kelia kvalifikaciją įvairiuose kursuose, seminaruose, organizuoja mokyklinius projektus ir dalyvauja kitų organizuojamuose projektuose. Mokiniai gali tobulinti savo meninius gabumus (dalyvauti šokių, dainavimo būreliuose), lankyti ornitologų, „Valančiukų“, sporto būrelius. Aišku, matau ir trūkumų: mokyklai trūksta patalpų, nėra sporto salės, valgyklos. Mokykla yra toli nuo miestelio centro.

Kokiomis vertybėmis vadovaujatės darbe?

Esu ,,įgaliotas“ organizuoti kitų darbą ir jam vadovauti, vertinu kitų darbuotojų kūrybingumą ir originalias idėjas. Labai rūpi ir mokytojų, ir mokinių darbo aplinka. Dirbdamas mokykloje galiu nuolat tobulėti, įgyti naujų žinių, o tai šiuolaikiniame pasaulyje labai svarbu. Noriu būti atidus ir kitus palaikantis vadovas. Tai atitinka mano, kaip žmogaus, moralines vertybes.

Kokie Naisiai buvo Jums pradėjus dirbti mokykloje ir kokie dabar? Kokie, Jūsų manymu, didžiausi pokyčiai?

Per 18 mano darbo metų Naisiuose įvyko daug pokyčių. Sakyčiau, į gerąją pusę. Naisiai tapo vienu iš gražiausių, tvarkomiausių Lietuvos miestelių. Miestelis turi savo viziją, ją sėkmingai įgyvendina (vadinti Naisius kaimu man neapsiverčia liežuvis). Naisiai iš gana tvarkingo kaimo tapo labai gražia kaimo gyvenviete su daug lankytinų turistinių, pažintinių vietų. Naisiuose vasarą maloniai laiką leidžia ne tik Naisių gyventojai, bet ir iš Šiaulių miesto atvykę poilsiautojai. Čia galima pažaisti paplūdimio tinklinį, dažasvydį moderniame dažasvydžio centre, apsilankyti muziejuose, koncertuose, dalyvauti tradiciniame ,,Naisių vasaros“ festivalyje. Naisiai kasmet vis gražėja. Malonu, kad gerų idėjų nestinga vietos bendruomenei, kultūros mecenatui Ramūnui Karbauskiui.

Kokius iššūkius, ateities planus keliate sau ir kolegoms?

Pirmiausia norėtųsi, kad Naisių mokykla ir toliau galėtų didžiuotis savo mokiniais, kurie baigę mūsų mokyklą tęsia mokslą gimnazijose, profesinio rengimo centruose. Mokykla yra vaikų ugdymo įstaiga, todėl siekiame, kad mokiniai, baigę mūsų mokyklą, būtų įgiję tinkamų žinių ir įgūdžių. Vienas iš ateities tikslų – materialinės bazės gerinimas. Tokio įžymaus kaimo mokykla turėtų turėti ir atitinkamas patalpas, edukacines erdves.

Živilė Vyštartaitė
Žydrūno Buzdinausko ir pašnekovo asmeninio archyvo nuotr.

lietuve.lt
mezoterapija

Leave a Reply