Naujos ES taisyklės. Indėlininkai turintys iki 100 000 eurų – bijokite

Print Friendly, PDF & Email

Banko bankroto atveju kiekvienas jo klientas turės nemažai problemų, nors dėl indėlių draudimo santaupos šiaip turėtų būti saugios. Konkretus ES siūlymas, kad klientai bankroto atveju galės kas dieną nusiimti nuo savo sąskaitos tik nuo 100 iki 200 €urų. Tokia padėtis gali tęstis iki trijų savaičių. Kas planuoja didesnius pirkimus, turi laiku (iš anksto) apsispręsti, kokiu būdu jis galėtų atsiimti savo pinigus.

Patyliukais nuo visuomenių, ES ruošiasi konkretiems žingsniams banko bankroto atveju. Prieš kelias savaites buvo nutarta bankų gelbėjimą vykdyti savaitgaliais, o indėlininkai turintys sąskaitoje daugiau nei 100 000 €urų, akcininkai ir obligacijų savininkai privalės banko gelbėjimui atiduoti dalį savo indėlių lėšų.

Lietuvos pirmininkavimo ES laikotarpiu buvo pateiktos konkrečios banko gelbėjimo detalės. Jos bus labai nemalonios kiekvienam indėlininkui, nors daugelis tiki, jog indėlių draudimas juos išgelbės ir bankroto atveju mokės tik turtingieji, – tai yra tie indėlininkai, kurių sąskaitose daugiau kaip 100 000 €urų.

Lietuvos pasiūlymas: jei bankas bankrutuoja, savų pinigų iš karto neatgaus ir smulkieji indėlininkai. Iki keturių savaičių – 20 darbo dienų turės tenkintis tik būtinomis išlaidomis: nuo sąskaitos galės nusiimti nuo 100 iki 200 €urų per dieną – nedaugiau. ES komisija, vadovaujama, niekieno Europoje nerinkto, prezidento Van Ronpuy, iš pradžių nutarė, kad indėlininkai savo pinigų lauks keturias savaites.

ES parlamentas šį laikotarpį palaikė per ilgu ir pareikalavo šį laikotarpį sutrumpinti iki penkių dienų, po kurių indėlininkai atgautų savo pinigus. Dėl tos priežasties, kad techniškai to įvykdyti neįmanoma – nė vienas bankas realiai neturi tokių pinigų. Kompromisas atrodo taip: teks 20 dienų laukti, bet galima bus gauti nuo 100 iki maksimaliai 200 €urų kasdien iš bankomato.

Tris savaites reikės bijoti, kaip rašo vienas iš biržos laikraščių, ir taip iki 2020 metų, kol nacionalinės priežiūros tarnybos susimils arba indėlininkai nusisamdys rusus su automatais, tada procesas gal ir pagreitėtų: pradžioje 15, vėliau 10 ir 2032 metais sutrumpės iki 7 dienų.

Iš tiesų tai reiškia, kad visi indėlininkai aklai pasitikėdami Angelos Merkel ar Wolfgango Šoiblerio (mūsų atveju JE, vertėjo pastaba) pažadais, kad iki 100 000 Eurų indėliai bus saugūs, – turės maldauti ir bijoti, kad neprarastų savo santaupų. Jeigu nenorite prarasti savo pinigų ir jais disponuoti kaip jums tinka ar patinka, o ne po 100 €urų į dieną, tai turite rimtai pagalvoti, kaip prieiti prie savo pinigų banko bankroto atveju.

Šie planai rodo, kad banko bankroto atveju negalima pasikliauti valstybine parama. Gali būti ir taip, kad “nenumatytos aplinkybės” prives prie to, jog ir paprasti indėlininkai bus priversti paaukoti dalį savo santaupų, nors jų santaupos ir neviršys 100 000 €urų ribos.

“Vokiečiams ši tema dar bus priminta”, kaip Lietuvos centrinio banko valdytojas Vitas Vasiliauskas sakė žinių agentūrai Reuters, jis esą įsitikinęs, kad Bundestago rinkimai šį procesą šiek tiek palėtins, bet Bankų sąjunga ES – super prioritetas.

Dar nėra bendro sutarimo, kokio dydžio sumos bus mokamos už indėlių draudimą. Šioje vietoje ES ginčijamasi, kas paskaičiuos kiekvieno banko rizikas, kad nustatyti įmokų dydį. Biurokratai gavo rimtą užduotį. Pradžioje įnašas “galėjo” priklausyti nuo rizikos, dabar įnašas “turi” būti paskaičiuotas po rizikos (post factum).

Kad draudimo įnašas “turi” būti skaičiuojamas po rizikos, priešingai, nei  sako sveikas protas, priklausys nuo to, kad nacionalinės vyriausybės ateityje bus nušalintos nuo bankų rizikos vertinimų kaip nekompetetingos. Tuo užsiims patys bankai tarpusavyje ir tuo užsiims Europos bankų priežiūra EBA – institucija, belgų Daxia paminėjusi, kaip patikimą, kuri po kelių mėnesių po “streso” testo nugarmėjo į bankų patikimumo indeksacijos apačią.

ES planai apie bankų bankrotus turbo spekuliacijų amžiuje prives prie to, kad streso išbandymus turės smulkieji bankų indėlininkai, ypatingai pagyvenę žmonės, kurie bus priversti savaitėmis drebėti nežinioje – ar jie savo santaupas atgaus, ar ne.

ES planuose tvyro nuotaikos Bankų sąjungą įvesti dar šiais metais. Indėlininkams bus striuka ir, kaip jau darosi aišku, ne tik turtingiesiems.

pagal: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

parengė: Remigijus Sinkevičius

                                                                                                                                      sarmatas.lt

Leave a Reply