Nusižudė ar buvo nužudytas buvęs VSD kovos su terorizmu valdybos viršininkas Arūnas Paukštė, sufabrikavęs Eglės Kusaitės bylą

Print Friendly, PDF & Email
Šiandien Vilniuje rastas  buvusio VSD kovos su terorizmu valdybos viršininko Arūno Paukštės kūnas. Jis pastaruoju metu dirbo advokatu.  Policija sako, kad tai tikėtina savižudybė. A.Paukštė buvo priverstas išeiti iš darbo VSD, kai paaiškėjo, kad jis kartu su kitais VSD pareigūnais klastojo Eglės Kusaitės bylą. Įdomu tai, kad pernai išėjęs iš darbo VSD, A.Paukštė iš karto gavo darbą itin prestižinėje advokatų kontoroje “Raidla Lejins and Norcous”. Ši advokatų kontora buvo  samdoma administruoti itin skandalingus sandėrius – pvz., iš Vladimiro Romanovo pagrobto Ūkio banko administravimui. Ši advokatų kontora buvo tapusi dešiniąja Lietuvos banko valdytojo Vyto Vasiliausko ranka, įgyvendinant įvairiausius turto užgrobimo, kitaip sakant, reiderystės projektus. 

Arunas_PauksteE.Kusaitė buvo laikoma kalėjime daugiau nei dešimt mėnesių, ją Lietuvos kalėjime netrukdomi kankino Rusijos FSB darbuotojai. Mergina buvo kaltinama tuo, kad neva norėjusi susisprogdinti Rusijos karinėje bazėje (šių dienų kontekste toks noras turėtų būti prilyginamas žygdarbiui).
 
Taip pat paaiškėjo, kad šią operaciją, norėdami pateisinti milijonines išlaidas VSD tariamai kovai su terorizmu, sugalvo jau minėtas A.Paukštė kartu su kitu skandalingu VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju Dainiumi Dabašinsku.
 
Tačiau su tokiu požiūriu nesutiko VSD Klaipėdos skyriaus darbuotojai.
 
Dėl E.Kusaitės kankinimo iš posto pasitraukė beveik visą nepriklausomybės laikotarpį Klaipėdos saugumo valdybai vadovavęs Algirdas Grublys, kuris užsimena, kad klaidų padarė tuometinė VSD vadovybė Vilniuje.
 
„E. Kusaitė – sudėtinga asmenybė. Tačiau kol ji gyveno Klaipėdoje, problemų daug nekėlė. Aš manau, kad situacija dėl dabartinio skandalo, atsakomybę prisiimti turėtų Vilniaus centrinio aparato pareigūnai, tiksliau – Kovos su terorizmu valdybos pareigūnai, dirbę tuo metu“, – sakė A.Grublys.
 
„Savaitės komentarų“ šaltinių teigimu, šios operacijos tikslas galėjo būti noras pateisinti milijonus, kurie buvo skiriami kovai su terorizmu Lietuvoje, kurio nelabai buvo. Už šio skandalo taip pat šmėžuoja buvusio VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko pavardė, o su Rusijos saugumu tiesiogiai bendravo VSD kovos su terorizmu valdybos viršininkas Arūnas Paukštė, kuris VSD dirba iki šiol
 
Dar 2010 m. Europos parlamento narys L.Donskis kartu su visuomenininkais kreipėsi į VSD šefą Griną reikalaudami pasiaiškinimų dėl E.Kusaitės.
 
G. Grinos buvo teiraujamasi, ar tiesa, kad E. Kusaitės motina Virginija Kusienė 2007 m. lapkritį kreipėsi į VSD Klaipėdos apygardos pareigūną Dainių Noreiką, prašydama padėti susigrąžinti savo dukrą iš Vokietijos į Lietuvą bei kad nuo to laiko šis pareigūnas dvejus metus nuolat su ja palaikė ryšius; ar tiesa, kad 2007 m. gruodį iš Vokietijos grįžusi E. Kusaitė buvo apgyvendinta VSD išnuomotame bute Klaipėdoje, o VSD jai duodavo lėšų gyvenimo išlaidoms, apmokėdavo telefono sąskaitas; ar tiesa, kad E. Kusaitę dvejus metus „globojo“ VSD paskirti asmenys, prisistatę Klaipėdos musulmonais, o vienas, pasivadinęs Abdul Hafizu, ragino ją vykti į Egiptą vykdyti teroro akto ir supyko, kai E. Kusaitė atsisakė tai daryti. VSD vadovo taip pat klausiama, ar tikrai dėl dukters ryšių su Klaipėdos „radikaliais musulmonais“ daug kartų nuogąstavusią jos motiną Virginiją Kusienę Dainius Noreika visą laiką ramino, jog „su Egle viskas gerai, ji niekur nesivelia“, o ją pačią bei E. Kusaitės tetą Ireną Jeleniauskaitę įkalbinėjo tapti musulmonėmis.
 
L. Donskis, D. Kuolys ir H. Mickevičius G. Grinos klausia, ar teisinga viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad 2009 m. spalį Eglei Kusaitei Rusijos vizą padėjo gauti VSD pareigūnai, o įtariamoji netrukus po suėmimo 2009 m. spalio 24 dieną buvo trijų VSD pareigūnų tardyta be advokato naudojant prieš ją psichologinę ir fizinę prievartą bei ar 2010 m. balandį E. Kusaitė buvo tardyta be advokato iš Maskvos atvykusių trijų Rusijos pareigūnų, taip pat naudojant psichologinę ir fizinę prievartą.
G. Grinos teiraujamasi, ar VSD jau atliko tyrimą, kas ir kokių tikslų siekdamas perdavė klaidinančią informaciją vienam Lietuvos dienraščiui, kurios pagrindu šį balandį buvo paskelbtas straipsnis, neva klaidingai teigęs, jog „tarp mirtininkų, kovo 29 dieną susisprogdinusių Maskvos metro, turėjo būti ir jauna lietuvė“.
 
„Jei toks tyrimas jau atliktas, visuomenei svarbu žinoti, kas ir kodėl tokią klaidingą ir valstybės interesus pažeidžiančią informaciją dienraščiui perdavė. Jei tyrimas neatliktas, rūpėtų žinoti, kodėl,“ – G. Grinai rašo L. Donskis, D. Kuolys ir H. Mickevičius. Jie taip pat prašo paaiškinti buvusio VSD Klaipėdos apygardos vadovo Algirdo Grublio Lietuvos televizijai pasakytus žodžius, kad jam gėda dėl savo buvusių kolegų veiksmų Eglės Kusaitės byloje bei klausia, gal šiuos žodžius visuomenei galėtų paaiškinti dabartinis VSD Klaipėdos apygardos vadovas Mindaugas Svirskas arba VSD Kovos su terorizmu valdybos viršininkas Arūnas Paukštė.
 
„Savaitės komentarų“ šaltiniai teigia, kad maištaujančią, islamu susidomėjusią merginą saugumiečiai parsivežė iš Vokietijos po to, kai Vokietijos pareigūnai suėmė islamistų grupės narius, pas kuriuos gyveno E. Kusaitė. Į Klaipėdą parvežta mergina prieš savo valią ir jai nežinant tapo VSD informatore.
„Aš jiems neakivaizdine prasme dirbau. Aš paprasčiausiai apie naujus musulmonus teikiau jiems informaciją. Mokėdavo nemažai – po tūkstantį per savaitę, po penkis šimtus per savaitę“, – sakė E. Kusaitė.
 
Saugumo agentas nuomojo butą
 
Dėl terorizmo teisiama mergina teigia, kad Klaipėdoje saugumiečiai nuomojo butą, kuris buvo tapęs musulmonų bendruomenės susirinkimų ir pamaldų vieta. Eglė buvo to buto prižiūrėtoja, o už visa tai mokėjo islamą priėmusiu rusu apsimetęs VSD darbuotojas, pasivadinęs Hafisu.
Pasak merginos, kurį laiką buvo nutrūkę santykiai su šiuo, islamišku vardu pasivadinusiu, vyru, kurio tikrasis vardas, jos spėjimu, yra Dainius Noreika. Jį E. Kusaitė vadina Klaipėdos agentu.
Pasak įtariamosios, jis jai teikė raminamuosius – „Relanium“ tabletes. Taip kontroliuodamas merginą jis vykdė specialią operaciją, kurios tikslas buvo išsiaiškinti Rusijoje teroro aktus planuojančius musulmonus, skelbia laida.
Merginos artimieji teigia, kad saugumiečiai peržengė ribas ir, pasinaudodami Egle, paskatino musulmonus planuoti tokį nusikaltimą. Esą, tai pajutusi mergina nutraukė ryšius su tariamu VSD darbuotoju Hafisu – D. Noreika. 
„Tada pagaliau atėjau į protą ir supratau, kad čia tikrai yra juodi, nešvarūs dalykai. Aš viską supratau, tačiau aš negalėjau jau atsitraukti“, – sakė ji.
VSD tvirtina, kad visi saugumiečių veiksmai buvo sankcionuoti. Dokumentai, kuriuos išplatino pats saugumas, iš dalies patvirtina prokurorų teisme pateikiamą versiją. Viename iš jų VSD prašo leidimo atlikti operatyvinius veiksmus bute, kuriame gyveno E. Kusaitė ir rinkosi musulmonai. Bet kam saugumiečiams prašyti leidimo patekti į butą, kurį, pasak E. Kusaitės, patys jai ir nuomojo?
Sankciją veikti turėjo ir Hafisas, kuris greičiausiai buvo įslaptintas liudininkas Nr.1.
 
Sukurpė pavojų, kad pateisintų išlaidas?
 
Iš VSD ir Generalinės prokuratūros dokumentų matyti, kad VSD kovos su terorizmu valdybos viršininkas, likus mažiau nei dviem mėnesiams iki E. Kusaitės išvykimo į Maskvą, prašo pradėti ikiteisminį tyrimą dėl rengimosi teroro aktui.
Saugumiečių versiją, kad E. Kusaitė veikė nepriklausomai nuo jų valios, patvirtina ir dar vienas išslaptintas dokumentas, kur sulaikius E. Kusaitę prašoma ir toliau apsimesti ja ir toliau bendrauti su asmenimis Rusijoje. Gali būti, kad tuo metu, kai E. Kusaitė rengėsi į Maskvą, saugumiečiai jau nekontroliavo jos. 
 
Vis dėlto VSD versiją, kad E. Kusaitė buvo teroristė, smarkiai kompromituoja tas faktas, kad dėl šios bylos saugume prasidėjo nesutarimai, iš posto pasitraukė beveik visą nepriklausomybės laikotarpį Klaipėdos saugumo valdybai vadovavęs Algirdas Grublys, kuris užsimena, kad klaidų padarė tuometinė VSD vadovybė Vilniuje.
„E. Kusaitė – sudėtinga asmenybė. Tačiau kol ji gyveno Klaipėdoje, problemų daug nekėlė. Aš manau, kad situacija dėl dabartinio skandalo, atsakomybę prisiimti turėtų Vilniaus centrinio aparato pareigūnai, tiksliau – Kovos su terorizmu valdybos pareigūnai, dirbę tuo metu“, – sakė jis.
„Savaitės komentarų“ šaltinių teigimu, šios operacijos tikslas galėjo būti noras pateisinti milijonus, kurie buvo skiriami kovai su terorizmu Lietuvoje, kurio nelabai buvo. Už šio skandalo taip pat šmėžuoja buvusio VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko pavardė, o su Rusijos saugumu tiesiogiai bendravo VSD kovos su terorizmu valdybos viršininkas Arūnas Paukštė, kuris VSD dirba iki šiol.
Dabar, esą, nė vieno už šį skandalą atsakingo pareigūno neliko nenubausto.

laisvaslaikrastis.lt

Šauksmas

Leave a Reply