P. K. Robertsas: „Nors Lietuvai iš karo su Rusija tikrai nebūtų jokios naudos, bet Lietuvos valdžia tarnauja Vašingtonui?!..”

Print Friendly, PDF & Email

Žinomas amerikiečių ekonomistas, politologas, publicistas ir disidentas Polas Kreigas ROBERTSAS 1981-1982 metais dirbo finansų ministro pavaduotoju JAV prezidento Ronaldo Reigano administracijoje. Iki šiol jis vadinamas „reiganomikos“ kūrėju ir yra įsitikinęs jos būtinumu bei efektyvumu. Kurį laiką P. K. Robertsas dirbo redaktoriaus pavaduotoju laikraštyje „Wall Street Journal“, dėstė JAV universitetuose, buvo Huverio bei Katono institutų mokslinis bendradarbis.

PCRobertsParašė aštuonias knygas, daugybę publicistinių straipsnių, daug metų dirbo žurnalo „Business Week“ bei laikraščio „The Washington Times“ politikos apžvalgininku. Tačiau pastaruoju metu dėl savo politinių pažiūrų yra tapęs persona non grata JAV oficiozinėje žiniasklaidoje. Prancūzijos Garbės legiono ordino kavalierius Polas Kreigas Robertsas šiuo metu vadovauja Politinės ekonomikos institutui. Oficialus P. K. Robertso tinklapis: http://www.paulcraigroberts.org/

Vilniaus universiteto filosofijos studentas Kristoferis VOIŠKA kalbėjosi su P. K. Robertsu apie šių laikų pasaulio ekonomikos ir geopolitikos aktualijas, apie gilėjantį konfliktą tarp JAV ir Rusijos bei kitų BRICS šalių. Ypač įdomi JAV eksperto nuomonė, atsakant į klausimą: ar mažos Lietuvos agresyvi politika kaimyninės Rusijos atžvilgiu adekvati susiklosčiusiai geopolitinei situacijai, ar tai tėra pasidavimas NATO manipuliacijoms?..

Štai, pavyzdžiui, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, gegužės 6 d. duodama interviu naujienų agentūrai „Reuters“ suskubo pareikšti, kad vasario 12 dieną Minske pasiektas Normandijos ketverto susitarimas dėl paliaubų Ukrainoje jau nebegalioja: „Paliaubos daugiau neegzistuoja. Situacija, be abejo, keičiasi kasdien, bet mes remiamės NATO informacija, o NATO informacija tokia, kad Minsko susitarimas pasibaigęs“, – patikino D.Grybauskaitė. Šioje vietoje galima būtų paklausti: kodėl karingai nusiteikusi mažos šalies vadovė remiasi išimtinai NATO pateikiama informacija? Kodėl ignoruojami ESBO stebėtojų misijos pranešimai apie realią padėtį pietryčių Ukrainoje?..

Polas Kreigas Robertsas, tarsi oponuodamas prolandsberginiams „patriotams“, nuolat kalbantiems apie grėsmes Lietuvai dėl „teroristinės valstybės Rusijos“ veiksmų ir tuo pat metu vykdantiems karo kurstymo propagandą išvien su Raudonąja Dalia, teigia: „Tokios šalys, kaip Lietuva, faktiškai yra JAV vasaliniai satelitai, stumiami į jiems visiškai nereikalingą ir beprasmišką karą. JAV per dešimtmetį išleido penkis milijardus dolerių „demokratijai Ukrainoje paremti“. Toje šalyje buvo sukurtos ir finansuojamos nevyriausybinės organizacijos, kurios iškvietė protestuojančius žmones į Kijevo gatves. Būtent Amerika skatino atitinkamus proamerikietiškus politinius veikėjus perimti valdžią Kijeve ir suformuoti marionetinę Ukrainos vyriausybę. Be abejo, prieš metus įvykdytas pučas Ukrainoje pridarė rimtų problemų Kremliui, JAV atkakliai siekiant sužlugdyti Rusijos ekonominius ir politinius santykius su Europa.

Visiškai akivaizdu, kad Lietuva šiuo metu yra JAV vasalinė valstybė. Lietuvos valdžia reprezentuoja Vašingtono interesus, bet ne lietuvių Tautos. Koks čia gali būti daugumos lietuvių interesas konfliktuoti su Rusija? Manau, tikrai joks. Tai visiškai kvaila ir be galo rizikinga politika!.. Jeigu Jungtinėms Amerikos Valstijoms pavyktų sukelti karą tarp NATO aljanso šalių ir Rusijos, kas, lietuvių manymu, atsitiktų Lietuvai?.. Juk Lietuva karo atveju neišvengiamai atsidurtų priekinėse fronto linijose. Deja, ten nebūtų tokios amerikiečių kariuomenės, kuri pajėgtų sustabdytų į Lietuvą žengiančius rusų karius tuo atveju, jeigu Vašingtonas pradėtų kariauti su Rusija!.. Ir nors Lietuvai iš karo su Rusija tikrai nebūtų jokios naudos, bet Lietuvos valdžia tarnauja Vašingtonui?!..“, – stebisi nepriklausomas amerikiečių politologas.

„Laisvo laikraščio“ skaitytojų dėmesiui pateikiame interviu su Polu Kreigu Robertsu TĘSINĮ (pradžia – LL Nr. 8 (513). 2015 m. vasario 28 – kovo 6 d.).

——————————————————————————————————–

Kristoferis Voiška: Lietuvoje buvo įvestas euras, nors daugiau kaip 50% Lietuvos piliečių pasisakė prieš euro įvedimą. Daugelis komentatorių teigia, kad tai visiška kvailystė, nes ardo formalaus nacionalinio suvereniteto liekanas ir, galimai, yra ekonominė savižudybė, kadangi netrukus gali žlugti ir pati euro zona. Kaip vertinate mūsų valdžios sprendimą – prijungti Lietuvą prie euro zonos?

Polas Kreigas Robertsas: Be abejo, kad įvesdama eurą Lietuvos valdžia susitaikė su jūsų šalies suvereniteto praradimu. Negali būti tikrai suverenios valstybės be nacionalinės valiutos. Jeigu šalis neturi savo valiutos, tai negali savarankiškai finansuoti valdžios priimamų sprendimų. Iš to kyla rimtos problemos, kurias dabar mes matome Graikijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Airijoje, Italijoje. Šių Europos šalių vyriausybės nėra nei suverenios, nei savarankiškos, kadangi neturi nacionalinės valiutos, negali savęs finansuoti, bet turi remtis privačiais užsienio bankais. Šitų bankų kreditoriai būna galingesni net už pačias vyriausybes. Kai tokioms priklausomoms šalims būna sunku susimokėti skolas, kreditoriai gali primesti taupymo politiką ir jas apiplėšinėti.

Pavyzdžiui, kaip Graikija buvo apiplėšinėjama? Graikams pasakoma, kad reikia sumažinti pensijas, turi būti mažinamos darbo vietos, apkarpomos išlaidos socialiniai rūpybai, aiškinama, kad reikia mokėti skolas bankams. Tada teko išparduoti vertingus valstybinius objektus, valstybei priklausančią žemę. Graikijoje buvo privatizuota valstybinė loterija, vandentiekio kompanijos, uostai ir netgi salos buvo parduotos nekilnojamo turto prekeiviams.

Tokiu būdu apiplėšinėjamos šalys. Kai valstybė atsisako nacionalinės valiutos, ji priverčiama išsižadėti ir savo suvereniteto. Būtent tai Lietuva ir padarė įsivesdama eurą. Taip nusprendusi Lietuvos valdžia pasakė šalies gyventojams: „Gerai, nuo šiol mes nesame suverenūs, bet užtai turime eurą!..“.

KV: Jeigu Lietuvoje išdrįsti viešai pasisakyti prieš eurą, gali būti apšauktas rusų agentu. Tai verčia susimąstyti apie tai, kad šis klausimas yra glaudžiai susijęs su faktu, kad euras yra labai reikšmingas dolerio išsaugojimui. Galbūt mūsų valdžia nusprendė įsivesti eurą tam, kad įsiteigtų savo amerikietiškiems šeimininkams?

PKR: O jeigu įvedi eurą, tai argi nesi Europos Sąjungos agentas? Jei ragintum įvesti rublį, tada būtų galima sakyti – esi rusų agentas. Ir jei taip buvo įsivedant eurą, kodėl tada agitavusieji ir įvedę eurą nevadinami ES agentais, tuo pačiu ir Amerikos agentais? Juk Europos Sąjunga nėra nepriklausoma nuo Vašingtono ir tai galioja abipusiškai.

KV: Deja, daugelis Lietuvoje šito nepastebi… Kitas klausimas – dėl JAV vykdomos politikos. Pats būdamas amerikiečiu, oponuojančiu oficialiai užsienio bei vidaus politikai, aip jaučiatės dėl to, kad Amerikos populiarumas vis labiau smunka, kad žmonės visame pasaulyje pyksta ant globalistų dėl to, kas dabar dedasi?.. Kaip eiliniai amerikiečiai reaguoja į nuolat girdimą retoriką „rusai puola“?

PKR: Nemanau, kad eilinis amerikietis apskritai žino, kad užsienyje smuko Amerikos populiarumas bei autoritetas. Amerikiečiams nuolat sakoma, kad jų šalis yra išskirtinė, kad be JAV sutikimo apskritai nieko negali būti, kad Amerika privalo dominuoti pasaulyje. Maždaug tiek eiliniai amerikiečiai ir težino…

Dažnai esu sakęs, kad anksčiau JAV turėjo gan aukštą statusą pasaulyje dėl priešinimosi Tarybų Sąjungai. Būdavo labai paprasta demonizuoti Tarybų Sąjungą, todėl JAV būdavo nesunku sudaryti tariamo „geriečio“ įvaizdį, esą JAV stoja prieš bloguosius „sovietus“. Pasaulis šiuo vaizdiniu pasikliovė kelias dešimtis metų, vykstant Šaltajam karui, todėl JAV pavyko susikurti moralinio pranašumo bei lyderiavimo iliuziją.

Pasaulio šalims prireikė nemažai laiko suprasti, kad JAV gali būti blogesnės ir žiauresnės nei buvusioji Tarybų Sąjunga!.. Dabar jau daug kas žino, kad subombarduoto Irako vadovas Sadamas Huseinas neturėjo jokių masinio naikinimo ginklų, visiems suprantamas melas prieš Libiją ir Kadafį, melas prieš Siriją. Todėl dabar pradedama abejoti JAV vyriausybės pretenzijomis į politinį lyderiavimą pasaulyje. Juk Amerika iš tiesų bombarduoja, žudo vis daugiau ir daugiau žmonių, vykdo karą prieš Pakistano ir Libijos gyventojus, nors JAV ir nėra oficialiame karo stovyje su šiomis užsienio valstybėmis.

Deja, tų šalių vyriausybės leido JAV kariams žudyti jų piliečius. Niekas nepasakė – „Ei, jūs vykdote karą – stop!..“; Pakistanas nepasakė – „Mes turime branduolinį ginklą – sustokite arba mes šį ginklą panaudosime!..“. Kai pačios vyriausybės amerikiečiams leidžia žudyti jų šalių piliečius praktiškai nepareikšdamos jokio protesto, žmonės ima visai kitaip galvoti apie tariamą Amerikos „gerumą“, todėl ir JAV populiarumas smunka…

Mano požiūriu, štai kas yra labai svarbu: Amerikos globalistų – neokonservatorių arogancija stumia pasaulį link Trečiojo Pasaulinio karo. Deja, tas karas būtų branduolinis ir po jo nieko nebeliktų. Ši grėsmė – pati svarbiausia, ji peržengia visas kitas grėsmes ir kitus faktorius, netgi pavienių šalių patriotizmą, nes tai yra gyvybės ir mirties klausimas!..

KV: Jūsų nuomone, kaip būtų galima išvengti Trečiojo Pasaulinio karo?

PKR: Europa turėtų pagaliau atsibusti ir susivokti, koks tai būtų karas!.. Savo šalių interesus išduodančios, Vašingtonui tarnaujančios vyriausybės turėtų būti demaskuojamos, kaltinamos, kritikuojamos, žmonės turėtų sukilti prieš tokias vyriausybes!..

Nejau Vašingtonas tikisi, kad europiečiai nesupras, jog Europos interesai skiriasi nuo JAV interesų? Gerai žinoma, kad JAV spaudimas privertė Europos Sąjungą įvedinėti sankcijas Rusijai. Bundanti politinė opozicija turėtų padėti europiečiams susivokti, kad jais naudojamasi prieš jų pačių interesus bei valią tam, kad būtų išlaikyta Amerikos hegemoniją Rusijos atžvilgiu. Deja, europiečiai labai lėtai bunda!.. Daugelis žmonių, pavyzdžiui, Vokietijos ir Prancūzijos pramoninkai tai supranta, tačiau politikai ir vyriausybės – ne. Vyriausybės nesusipranta, o jeigu ima suprasti, staiga kažkas nutinka, pavyzdžiui, teroristinis išpuolis prieš „Charlie Hebdo“…

KV: Iš dalies po išpuolio prieš „Charlie Hebdo“ pradėta garsiau kalbėti apie tikrą ar tariamą islamo pavojų. Ką Jūs manote apie vadinamąją „Islamo valstybę“ ir teiginius, kad Amerika palaiko islamizmą, vahabizmą ir karą Sirijoje?

PKR: Mano nuomonė būtų tokia: „Islamo valstybę“ sudarantys džihadistų kovotojai iš pradžių buvo Vašingtono užverbuoti ir naudojami kovai prieš Libijos vadovą Kadafį. Šie žmonės, kuriuos subūrė, užverbavo ir Libijoje panaudojo Vašingtonas, paskui buvo siunčiami į Siriją nuversti Asadą. Tolimesnių įvykių eigoje šitie kovotojai tapo nepriklausomais nuo JAV, nes musulmonams atsibodo būti valdomiems iš Vašingtono. Musulmonams atsibodo amerikiečių, britų ir prancūzų viešpatavimas islamo pasaulyje, prasidėjęs po Pirmojo pasaulinio karo.

Mes matome ištisą šimtmetį trunkantį išnaudojimą. Būtent Vakarai yra atsakingi už islamiškųjų Viduriniųjų Rytų ir Afrikos šalių engimą. Todėl musulmonai pasinaudos bet kokia galimybe ar karine jėga, siekdami pertvarkyti Viduriniuosius Rytus, tapsiančius nepriklausomais nuo Vakarų kontrolės. Būtent todėl, kaip man atrodo, ir susiformavo „Islamo valstybė“. Iš pradžių veikė kovinės ginkluotos grupuotės, kurias Vašingtonas panaudojo savo priešams – Kadafiui ir Asadui nuversti. Dabar tos grupuotės suvokė, jog jiems atsiveria galimybė sukurti naują valstybę ir įveikti dirbtinas ribas, kurias regione sukūrė prancūzai, britai, mėginama sugriauti dirbtinas sienas tarp skirtingų islamo sektų.

Tame regione šiandien pastebimas naujos islamiškos vadovybės iškilimas, nors šito Vašingtonas ir nesitikėjo, organizuodamas kai kuriuos iš tų žmonių ir panaudodamas savo tikslams. Manau, tai yra netikėtumas.

Gali būti, kad „Islamo valstybė“ sutelks dar daugiau žmonių ir susilauks vis didesnio musulmonų palaikymo. Netrukus tai pamatysime. Vykdoma itin brutali operacija. Taip dažniausiai būna, kai kyla naujos vyriausybės, naujos valstybės. Kadangi senosios marionetinės struktūros trukdo, jomis turi būti atsikratoma. Aišku, tai tėra mano spekuliacija. Aš negalėčiau šito įrodyti ir nedėčiau už tai galvos, bet manau, kad pastebimas naujos „Islamo valstybės“, kuriai įgriso Vakarų viešpatavimas, iškilimas.

KV: Jeigu konfliktas Viduriniuosiuose Rytuose toliau bus eskaluojamas ir jei BRICS blokui pavyks sukurti alternatyvią galios bazę JAV, tai tada, Jūsų nuomone, per kiek laiko galėtų išsivystyti vadinamasis daugiapolis pasaulis ir Amerika būtų paversta viena iš regioninių jėgų? Tai būtų greitas griuvimas ar laipsniškas procesas?

PKR: Sunku pasakyti. Yra daugybė priežasčių Amerikos ekonominiam ir strateginiam silpnėjimui, persitempimui. JAV negalėtų sėkmingai vienu metu kariauti Rytuose, Irane, Rusijoje ir Kinijoje – tam tiesiog nėra jėgų. JAV užsiima įvairiomis manipuliacijomis ir finansinių rinkų klastojimu. Tokiu būdu mėginama viską išlaikyti kartu. Kai tik akcijų birža ima taisytis, ateina kainų gelbėjimo komanda ir perka akcijas, kad vėl užkeltų kainas. Kai tik ima kilti aukso kaina, kenkdama doleriui, aukso banko agentai ir Centrinis bankas gali pradėti pardavinėti nepadengtas akcijas. Panašios manipuliacijos Reigano prezidentavimo laikais finansų ministerijoje būtų net neįsivaizduojamos, bet, vis dėlto, jos naudojamos, siekiant išsaugoti sistemą. Kaip ilgai ši sistema išsilaikys, aš to nežinau. Ar veikianti sistema iširs pamažu, ar žlugs iš karto?..

Pavyzdžiui, jeigu pasaulyje būtų nuspręsta masiškai atsisakyti dolerio, kas tokiu atveju atsitiktų su euru? Tarkim, jei žmonės pasakytų: „mes norime atsikratyti šita valiuta, daugiau ja nepasitikime, nes jos vertė smuks“, tada, be abejo, valiutos vertė smuktų. Taip gali atsitikti. Tai gali būti minkštas ar netgi staigus įvykis, tačiau reikėtų žinoti priežastis, galinčias sukelti rezervinės valiutos griūtį.

Jeigu Amerikos ekonomika, kuri dar nėra atsigavusi, ir toliau smuks, tai gali pakirsti pasitikėjimą doleriu ir žmonės imtų atsisakyti šios valiutos. Tarkime, jei kinai paverstų visas turimas dolerines akcijas į dolerius ir parduotų dolerius? Tokia finansinė operacija dolerį sunaikintų. Dolerių būtų perdaug, kad jie galėtų įeiti į rinką. Tokie dalykai vadinami „juodomis gulbėmis“ – tai gali bet kada nutikti ir yra nenuspėjami, o jų pasekmės būtų katastrofiškos.

Kita vertus, man atrodo, kad Vašingtonas puikiai sugeba klastoti, manipuliuoti ir naudoti galią, siekiant kuo ilgiau išlaikyti veikiančią sistemą. Bet gal netrukus pamatysime naujos sistemos BRICS iškilimą, kuri pradės veikti už Vašingtono sistemos ribų? Tada turėtume dvi skirtingas, savarankiškas ekonomines operacijas, neturinčias tarpusavio ryšio.

Kol kas negaliu pasakyti, nes nežinau, kuo visa tai baigsis, bet mes tikrai turėtume sunerimti dėl Vašingtono ambicijų viešpatauti pasaulyje!.. Ši tendencija tik didina konfrontaciją bei provokuoja karą. Tikrai nemanau, kad Rusija ar Kinija nusileistų Vašingtono valiai ir pasakytų: „Gerai, būkime tokios marionetinės valstybės, kaip Prancūzija, Vokietija ar Lietuva“. Nei Rusija, nei Kinija taip nedarys. Kinai niekada nepasakys – „Na, gerai, nusileiskime amerikiečiams…“.

Bet aš nemanau, kad Rusija ar Kinija nusileis Amerikai. Jei Vašingtonas ir toliau spaus kitas šalis, tokio spaudimo pasekmė – galimas pasaulinis karas. O kadangi tai yra gerai ginkluotos branduolinės valstybės, tai reikštų gyvybės Žemėje pabaigą. Be abejo, tai pakankamai rimta priežastis šalims susivienyti prieš JAV hegemoniją pasaulyje!.. Tai nereiškia, kad visi turėtų pulti JAV ar žudyti amerikiečius. Tiesiog būtina aiškiai suvokti, kad šiuo metu Vašingtono vykdoma ideologija yra labai pavojinga likusiam pasauliui. Pasaulis turėtų ryžtingai pasisakyti prieš Vašingtono ideologiją, keliančią grėsmę visai žmonijai.

Tarkim, jei NATO aljansas būtų likviduotas, tai sumažintų Amerikos keliamo karo grėsmę. Tokiu atveju Vašingtonas nebeturėtų priedangos, nebegalėtų slėptis už NATO ir sakyti: „Tai mūsų bendras reikalas, mes turime savanoriškų šalių koaliciją. NATO aljanse tiek daug visokių žmonių, kurie mums pritaria. Žiūrėkite, juk tai svarbioji pasaulio dalis – Europa, o Europa ir Amerika – tai valdančioji pasaulio dalis!..“.

NATO buvo sukurtas JAV tariamai tam, kad apsaugotų Europą nuo Sovietų invazijos. Jos paskirtis baigėsi 1991 metais, subyrėjus Sovietų Sąjungai. Šiandien NATO tapo priedanga JAV agresijai ir tiekia samdinių pajėgas Amerikos Imperijai. Britanija, Kanada, Australija yra tik JAV vasalai, kaip ir Vokietija, Prancūzija, Italija, Japonija ir visi likusieji. Nėra jokių partnerių; tik vasalai. Tai Vašingtono imperija ir nieko kito. JAV pasisako už ES, nes Europos Sąjungą lengviau kontroliuoti nei atskiras valstybes. Mano nuomone, jei NATO aljansas būtų likviduotas, taikos perspektyvos visame pasaulyje būtų žymiai geresnės!..

Pavyzdžiui, Rusijoje mes negirdime tokių ambicingų pareiškimų, neva ten gyvena „išskirtinė“ tauta, turinti teisę valdyti pasaulį. Rusai taip niekada nekalba, ten net nėra tokios hegemonijos ženklų. Taip kalbantys neokonservatoriai yra amerikiečiai, o ne rusai. Kinai nekalba apie teisę valdyti pasaulį ir nesako: „Mes esame svarbiausioji šalis, galinti primesti savo hegemoniją pasauliui“. Taip kalba tiktai Vašingtonas, deja!..

Būtent čia esminis skirtumas ir priežastis, kodėl Amerikos galia yra tokia pavojinga pasauliui, daug pavojingesnė nei Rusijos ar Kinijos galia!.. Nesvarbu, kad JAV politikai teigia, neva Putinas siekia atkurti Tarybų Sąjungą. Tokiems teiginiams pagrįsti nėra jokių įrodymų, dėl to nėra jokių oficialių Rusijos pareiškimų ar planų. Tačiau JAV turime krūvą įrodymų ir planų, kalbančių apie „Naująjį Amerikos amžių“, „Amerikos teisę valdyti“, esą „istorija išsirinko Ameriką“, „Tarybų Sąjungos žlugimas įrodo, kad istorija išsirinko amerikietišką demokratinį kapitalizmą valdyti pasaulį“. Panašios tezės JAV viešai spausdinamos, visa tai čia gerai žinoma. Todėl pasaulis turėtų į tai atkreipti ypatingą dėmesį. Bet jeigu niekas ir toliau nekreips jokio dėmesio, tada pasaulis rizikuoja būti sunaikintas. Taip tikrai bus!..

KV: Jūsų nuomone, ar yra galimybė, kad patys amerikiečiai kažkaip sukiltų ir pareikalautų nutraukti Vašingtono vykdomą gan agresyvią, JAV pasaulinio hegemono politiką?

PKR: Aš nemanau, kad eiliniai amerikiečiai supranta, kas iš tikrųjų vyksta, bent jau daugumai paprastų amerikiečių tai beveik nerūpi. Tačiau žmonės gali sukilti, jeigu Amerikos ekonomika ir toliau smuks.

Šiuo metu įsidarbinimo galimybės JAV yra siaubingos, žmonių pajamos nekyla, o kainos ženkliai išaugo, šalyje daug rimtų ekonominių problemų. Jeigu ekonomika dar labiau smuktų, amerikiečiai imtų nerimauti dėl Vašingtono vykdomos politikos prioritetų.

Ir tada mūsų šalyje galėtų įvykti permainos, sąlygojamos Amerikos vidinių ekonominių problemų. Manau, tai padarytų galą Vašingtono ambicijoms viešpatauti užjūriuose bei visame pasaulyje!..

Juozas IVANAUSKAS

Leave a Reply