Prieš referendumą dėl pabėgėlių – teroro ataka Vengrijoje

Spalio 2 d. Vengrijoje vyksiančio referendumo dėl ES migrantų kvotų perskirstymo išvakarėse, rugsėjo 24 d., 22 val. 30 min. Budapešte nugriaudėjo galingas sprogimas. Teroristų pagaminta vinių bomba Vengrijos sostinės centre sunkiai sužeidė du policininkus, tarp kurių buvo ir 23 metų moteris. Ji sužeista į galvą, 26 metų policininkui sužeistos pėdos. Jie gydomi ligoninėje. Moters būklė kritinė, tačiau, pasak medikų, pareigūnai po truputį atsigauna.

12772406-1d4e81984ce6c911ce68e767c6fc9a45-wm

2015 m. rugsėjo 22 d. ES nusprendė į Vengriją perkelti 54 tūkst. pabėgėlių. Nors vengrai to atsisakė, pabėgėliai į ją buvo gabenami prievarta. Vengrija ir Slovakija tokius ES veiksmus apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui, esančiam Liuksemburge.

2016 m. vasario 24 d. paskelbta, kad Vengrijos vyriausybė rengs referendumą, ar jos piliečiai nori priimti ES siūlomas privalomąsias kvotas dėl migrantų perkėlimo į Vengriją.

2016 m. vasario 25 d. Europos Komisija paskelbė, kad šis referendumas neatitinka ES sutarčių. Tačiau tą pačią dieną migracijos, vidaus reikalų ir pilietybės eurokomisaras Dimitris Avramopulas (Δημήτρης Αβραμόπουλος) pareiškė, jog referendumą Vengrija rengti turi teisę, nes tai yra jos vidaus reikalas.

Nyderlandai taip pat pritarė, kad referendumus šaliai svarbiu klausimu gali rengti kiekviena ES valstybė.

Referendumo, vyksiančio spalio 2 d., klausimas skamba taip: Ar norite leisti Europos Sąjungai turėti galią privaloma tvarka perkėlinėti ne Vengrijos piliečius į Vengriją be Nacionalinės Asamblėjos (Országgyűlés, taip vadinamas 199 narių šalies parlamentas – red. past.) sutikimo? (Vengr. Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?)

Rugsėjo 25 d. surengtoje spaudos konferencijoje Vengrijos policijos vadovas Karolis Papas (Karoly Papp) sakė, kad policija ieško įtariamojo. Paskelbtas 10 mln. forintų (36,7 tūkst. dolerių) atlyginimas už informaciją apie nusikaltėlį. Žinoma, kad jis yra tarp 20 ir 25 metų amžiaus, 1,7 m ūgio, jis dėvėjo šviesią žvejo kepurę, tamsią striukę, mėlynus džinsus ir sportbačius.

Šiuo metu policija tiria filmuotą medžiagą iš 145 lauko kamerų. Nusikaltėlio aktyviai ieško keli šimtai pareigūnų.

Šaltinis: Ekspertai eu

Šauksmas

Leave a Reply