Putinas išmušė iš orbitos Ukrainos kosminę pramonę

Print Friendly, PDF & Email

Kremliaus reorganizuota kosmoso pramonė nutraukia ilgalaikius ryšius su Ukrainos tiekėjais. 

Europos Kosmoso Agentūros vasario 11 dieną paleistas kosminis lėktuvas yra reta geroji naujiena Ukrainos kosmoso pramonei, kuri vis labiau kenčia nuo konflikto su Rusija.

192px-Coin_of_Ukraine_KB_Pivdenne_r

Valstybinis Ukrainos konstruktorių biuras „Južnoje“ dalyvavo sukuriant raketą-nešėją, iškėlusią į orbitą Europos Kosmoso Agentūros (European Space Agency) eksperimentinį daugiakartinio naudojimo kosminį lėktuvą IXV. Lėktuvas paleistas iš Kuru (Kourou) raketų leidimo centro Prancūzijos Gvianoje. Tarybiniais laikais sukurtas KB Južnoje dabar raketų technologijas tiekia Vakarų partneriams. KB būstinė yra Dniepropetrovsko mieste mažiau nei 150 mylių nuo Rytų Ukrainos, kur vyksta kovos. Bendrovės atstovas Briuselyje Olegas Ventskovskis sako, kad tai įprastas biznis.

Ukrainos kosmoso pramonės likučiui nelabai sekasi. Didžiausias Ukrainos kosminės pramonės pirkėjas buvo Rusija, bet dabar pardavimų apimtys stipriai sumažėjo. Viena to priežasčių – Ukrainos vyriausybės nutarimas: prezidentas Petras Porošenka birželyje uždraudė rusams parduoti karo paskirties Ukrainos pramonės gaminius, įskaitant ir dvejopos paskirties raketų dalis. Tačiau daug didesnį smūgį Ukrainai vasario mėnesį sudavė Rusija, atsisakiusi pirkti „Zenit“ raketų dalis, kurių dauguma gaminama Ukrainoje. „Zenit“ į kosmosą kėlė daugumą Rusijos palydovų dar nuo tarybinių laikų. Rusija taip pat paskelbė nutraukianti bendrą su ukrainiečiais raketų programą „Dniepr“. Dniepras į kosmosą kėlė ukrainiečių pagamintus palydovus.

Nuosprendis atėjo, kai prezidentas Putinas pradėjo reorganizuoti Rusijos kosmoso pramonę, visas valstybines korporacijas sujungė į vieną Nacionalinę Kosmoso Agentūrą. Buvęs vyriausiasis kosmoso agentūros vadovas sakė, kad iš pradžių buvo planuojama ir toliau naudoti ukrainiečių gaminamas raketas.

Taip pat abejojama ir dėl bendrovės „Jūros Startas“ (Sea Launch) ateities. Bendrovė įsikūrusi Kalifornijoje Long Byče ir palydovų paleidimui į kosmosą iš jūrinės platformos naudojo „Zenit“ raketas. Bendrovę 1990 metais įkūrė amerikiečių kompanija „Boeing“, bet dabar kontrolinį akcijų paketą turi Rusijos valstybinė kosmoso bendrovė „Energija“. „Energija“ jau atsigavo po 2010-jų metų bankroto ir vietoj ukrainiečių „Zenitų“ nusprendė naudoti Rusijos gamybos raketas „Angara“.

Ukrainiečių raketų gamintojas „Južmaš“ (Yuzhmash), gaminantis raketas „Zenit“ ir „Dniepr“ sako, kad į katastrofinę padėtį pateko dar prieš atsakomuosius Rusijos veiksmus. 2011 metais Rusijai pardavė už 1,7 milijardo dolerių, o 2014 – tik už 28 milijonus. Tokius duomenis Južmašas paskelbė prieš mėnesį savo internetiniame puslapyje. Dniepropetrovske įsikūrusiame Južmaše dirba 15000 darbuotojų. Jiems bendrovė įsiskolinusi 140 milijonų dolerių darbo užmokesčio. Bendrovė pranešė, kad nutraukia gamybą iki vasario pabaigos. Į Bloomberg‘o agentūros skambučius Južmašas neatsiliepė.

Visai neseniai Ukrainos kosmoso pramonė buvo palyginus šviesus proveržis niūriame ekonomikos liūne. Sovietiniai planuotojai parinko  raketų projektavimo ir gamybos vietą Ukrainoje. Po Sovietų Sąjungos žlugimo Ukrainos kosmoso kompanijos rado naujų rinkų Vakaruose. Virdžinijoje įsikūrusi „Orbital ATK“ naudoja Južmašo gaminamus prietaisus savo raketų paleidimo sistemoje „Antares“. Ukraina ir Brazilija turi bendrą įmonę, kuri planuoja leisti ukrainiečių gaminamas raketas iš šiaurės rytų Brazilijoje esančio kosmodromo. Južmašas taip pat pagamino raketos „Vega“ variklį, kuris vasario 11-ąją iškėlė Europos Kosmoso Agentūros raketą.

2013 metais Ukrainos vicepremjeras internetinėje svetainėje gyrėsi, kad Ukrainos kosminės įmonės iš komercinių sandorių per metus gauna 600 milijonų dolerių pelno. Tačiau Rusija pirko apie 80 procentų Južmašo produkcijos. Generalinis Južmašo direktorius BBC agentūrai šį mėnesį sakė, kad įmonei siaubingai reikalingi užsakymai.

Tuo tarpu vietos valdžia bando geriausios Ukrainoje kosmoso pramonės nelaikyti be darbo, be naujų raketų užsakymų — Dniepropetrovsko gubernatorius Vetskovskis siūlo gaminti žemės ūkio įrangą. Ukrainos globėjai iš Vakarų vien tik stebi ir laukia.

Vertėjo pastaba. Puikus Bloomberg‘o straipsnis. Dar tarybiniai planuotojai raketų konstravimo ir gamybos įmonę Južmašą įkūrė Ukrainoje. Po Tarybų Sąjungos žlugimo Južmašas tapo Ukrainos nuosavybe, o Rusija buvo priversta daugelį raketų dalių pirkti iš Ukrainos. Todėl vakariečių politikierių didžiausias interesas Ukrainoje buvo padaryti valstybės perversmą ir valdžion pastačius savo marionetę Rusiją palikti be raketų, tiek civilinių, tiek karinių — tada būtų atsivėrusi reali galimybė užkariauti Rusiją. Pirmasis skambutis buvo prieš dešimtį metų vykusi oranžinė revoliucija. Ji iki galo nepavyko. Bet už tai pernai maidanautojai valstybės perversmą padarė. Į valdžią atėjęs Petras Porošenka iš karto uždraudė pardavinėti rusams viską, kas gali būti panaudota karo pramonėje. Tačiau Putinas spėjo sukurti Rusijoje raketų pramonę, rusai ėmė viską, ko reikia, gaminti patys ir atsisakė pirkti ukrainiečių raketų pramonės gaminius.

Žodžiu maidanautojai Rusijai pakenkti pavėlavo, bet už tai subankrotino geriausią naujausias technologijas turinčią įmonę Južmašą. Darbuotojai ilgai be pinigų gyventi negalės. Jei artimiausiu laiku Južmašas neatnaujins gamybos, tai darbuotojai išsilakstys po visą pasaulį, o tada ir labai norėdamas įmonės jau nepaleisi.

Jau dabar kai kurie valdininkai Južmašui siūlo vietoj raketų gaminti akėčias… Su tokia valdžia ar tik neteks ukrainiečiams prisiminti vyžų pynimo? Prisimaidanavo…

Pranas Valickas  

Šaltinis: www.bloommberg.com/news/articles/2015-02-

11/putin-is-knocking-ukraine-s-space-industry-out-of-orbit

Šauksmas

Добавить комментарий