Rimas Armaitis: „Galima drąsiai teigti, ISIS teroristinės atakos, tarsi jų filmuko „Greitai, labai greitai“ tęsinys, gali pasikartoti bet kur ir bet kada!..“

Netrukus po G20 susitikimo Turkijoje, lapkričio 17 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamas apie Sinajaus pusiasalyje sudužusį oro linijų „Kogalymavia“ keleivinį lėktuvą, paskelbė, kad 224 Rusijos piliečius pražudžiusi katastrofa – tai teroristinis išpuolis. „Mes surasime juos, kad ir kur jie slėptųsi. Mes juos surasime bet kurioje planetos vietoje ir nubausime“, – apie neišvengiamą atpildą teroristams kalbėjo V.Putinas. „Mūsų žmonių žmogžudystė Sinajaus pusiasalyje yra vienas kruviniausių nusikaltimų vertinant aukų skaičių. Mes nenusišluostysime ašarų nuo savo sielų ir širdžių. Tai liks su mumis amžinai. Tačiau tai nesulaikys mūsų nuo bausmės išdavikams“, – teigė Rusijos prezidentas, pabrėždamas, kad kovinės aviacijos atakos Sirijoje nuo šiol bus dar intensyvesnės, vykdant kovinę operaciją „Atpildas“, idant „šie nusikaltėliai suprastų, jog atpildas yra neišvengiamas“.

Lapkričio 17 d. Egipte, Šarm El Šeicho oro uoste, iš kurio kilo minėtas rusų lėktuvas, suimti du jo darbuotojai, įtariami padėję bombą į lėktuvą. Suimta ir apklausiama dar 15 įtariamųjų. Kaip žinia, 2015 metų spalio 31 dieną Rusijos avialinijų „Kogalymavia“ lėktuvas „Airbus A321 nukrito Egiptui priklausančiame Sinajaus pusiasalyje. Visi skridusieji 224 žmonės žuvo. Dėl įvykdyto šiurpaus teroro akto įtarimai krenta ant grupuotės „Wilayat Sinai“, veikiančios Sinajaus pusiasalyje ir glaudžiai susijusios su „Islamo valstybės“ džihadistais. Būtent jie ir prisiėmė atsakomybę už teroristinį išpuolį.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba lapkričio 20 įgaliojo šalis „imtis visų būtinų priemonių“ kovoje su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“. JT paskelbta rezoliucija buvo vienbalsiai priimta, praėjus savaitei po teroro atakų Paryžiuje. Rezoliucijoje, kurios projektą pateikė Prancūzija, visos JT narės raginamos „padvigubinti ir koordinuoti savo pastangas, kad būtų užkardytos ir numalšintos teroristų atakos“, vykdomos ISIS ir kitų ekstremistų grupuočių, susijusių su tarptautiniu teroristų tinklu „Al Qaeda“. Prancūzijos diplomatai tvirtina, jog šis JT dokumentas suteiks svarbų tarptautinį politinį palaikymą kampanijai, kuri buvo suintensyvinta prieš radikaliuosius islamistus po lapkričio 13-osios teroro Paryžiuje.

Po Rusijos keleivinio lainerio susprogdinimo virš Sinajaus pusiasalio spalio mėnesį  bei teroristinių išpuolių Paryžiuje prezidentas V.Putinas dar kartą priminė, kad Rusija ir Vakarai turėtų susivienyti kovai su bendru priešu. Pasak užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, pastebima pasikeitusi Vakarų pozicija po to, kai V.Putinas paragino formuoti plačią koaliciją kovai su džihadistais Sirijoje. Tai patvirtina ir Prancūzijos prezidento F.Hollande’o viešai pareikštas noras užmegzti glaudesnį ryšį su Rusijos prezidentu. „Dabar sveikai mąstantys politikai antraeilius dalykus nustumia į šalį, visi supranta būtinybę sutelkti dėmesį į svarbiausią prioritetą – užkirsti kelią ISIS teroristų pastangoms užimti pozicijas didelėje žemės rutulio teritorijoje“, – sakė S.Lavrovas.

Lapkričio 16 d. informacinė agentūra presstv.com paskelbė, jog Irano vyriausiasis teisininkas ajatola Sadekas Amoli Laridžani (Sadeq Amoli Larijani) pasmerkė neseniai įvykdytas teroro atakas Libane ir Prancūzijoje, pabrėždamas, kad JAV valdžia turėtų stoti prieš teismą dėl teroristinės grupuotės „Daesh“, vadinamosios „Islamo valstybės“ sukūrimo. „JAV valdžios vyrai turėtų būti ne tik papeikti, bet ir nuteisti dėl teroristinių grupių palaikymo ir „Daesh“ sukūrimo“, – sakė teisininkas. Pasak jo, Vakarų šalys, ypač JAV ir visi, kurie regione palaiko ISIS teroristus, turi būti laikomi atsakingais dėl neseniai įvykdytų teroro aktų. Laridžani įspėjo, „europiečiai ir amerikiečiai turėtų liautis eksportuoti teroristus į regioną“, nes priešingu atveju terorizmas sugrįš į Vakarų šalis, kurios jį remia!..

Savo ruožtu, Sirijos prezidentas Bašaras al Asadas pareiškė, jog teroras Paryžiuje – Prancūzijos užsienio politikos pasekmė. Šią informaciją lapkričio 16 d. paviešino naujienų agentūra AFP. „Prancūzų ir Vakarų šalių vykdoma užsienio politika, kai remiami Sirijoje prieš valdžią kovojantys sukilėliai, leido išplisti terorizmui Europoje“, – tvirtina Asadas. Sirijos prezidentas valstybinės televizijos eteryje patikino, – „laukiniai teroro išpuoliai Prancūzijoje labai panašūs į tuos, su kuriais Sirijos žmonės susiduria per pastaruosius penkerius metus“.

Taigi, spalio 31 dieną teroristų padėtai bombai susprogdinus avialinijų „Kogalymavia“ lėktuvą „Airbus A321 žuvo 224 žmonės. Lapkričio 13 d. Paryžiuje nuo teroristų rankų žuvo 139 žmonės, 430 sužeista. Lapkričio 12 d. Beirute nuo ISIS teroristų rankų žuvo 43 žmonės, apie 240 sužeista. Atsakomybę už šiuos teroro aktus prisiėmė vadinamoji „Islamo valstybė“. Aštuoni teroristai buvo nukauti arba žuvo detonavus mirtininkų diržams. Šiurpi teroro aukų statistika leidžia daryti prielaidą, jog intensyviai bombarduojama „Islamo valstybė“ Sirijoje priversta keisti taktiką – džihadistų teroristinės atakos persikelia į Europą!.. JAV ir Europos žvalgybos pareigūnai „The New York Times“ teigia, kad naują kampaniją pradėjęs džihadistų organizacijos sparnas pats neatlieka teroro išpuolių, bet suteikia visą reikiamą paramą radikalių islamistų-teroristų grupelėms.

———————————————————–

„Norint bent minimaliai suprasti tarptautinio terorizmo esmę, reikėtų žinoti, kad už vadinamosios „Islamo valstybės“ ribų prisiekusios Al-Baghdadi kalifui (Abu Bakr al-Baghdadi) grupuotės veikia savarankiškai. Jos sprendimus priima savarankiškai, nepriklausomai nuo centro, kartais net neinformuodamos centrinės „Islamo valstybės“ vadovybės. Oficiali priklausomybė „Islamo valstybei“ egzistuoja tik „prekės ženklo“ pavidalu, nors iš tikrųjų, didžiąja dalimi, teroristai veikia pogrindyje!.. Geriausiu atveju, teroristinių grupuočių veikla koordinuojama bendros informacijos lygmenyje, panaudojant labai sudėtingas konspiracijos bei šiuolaikinės komunikacijos priemones. Ką teroristai bedarytų, oficiali „Islamo valstybės“ vadovybė apie teroristinių grupuočių veiklą dažnai sužino post factum. Tai pasakytina ir apie teroristinių išpuolių planavimą bei atlikimą. Todėl, labai tikėtina, tokiomis sunkiai kontroliuojamomis teroristinėmis grupuotėmis gali pasinaudoti bet kuris geopolitinis žaidėjas“, – išskirtiniame interviu „Laisvam laikraščiui“ teigia Rimas ARMAITIS.

———————————————————–

— Šiuo metu ne tik Paryžiuje, bet ir Europos Sąjungos sostinėje Briuselyje paskelbtas aukščiausias terorizmo pavojus. Pradžioje gal kiek išsamiau – kas jums yra žinoma apie lapkričio 13 d. įvykdytą teroro aktą Paryžiuje?

armaitis— Parą prieš teroristinius išpuolius Paryžiuje „Islamo valstybės“ vardu interneto platybėse pasirodė „nasheed“ žanro video filmukas, kuriame skambėjo teroristų grasinimai Rusijai ir visai Europai. Didžiausias pasityčiojimas iš islamo, kaip religijos ir civilizacijos, pasirinkta našido (arab. نشيد, nashīd) forma. Našidas yra a cappella giedama giesmė, populiari visame musulmonų pasaulyje, nuo Maroko iki Indonezijos. Paprastai našidų tekstai yra religiniai, tai meditacinės giesmės (Nasheed – populiarus islamiškas folkloras, kažkas panašaus rusų dažnutės – частушки).

ISIS vaizdo klipas, datuotas 2015 m. lapkričio 12 d., pavadintas „Greitai, labai greitai“ arba „Tuoj, visai tuoj, kraujas pasipils kaip vandenynas“, įgarsintas rusų kalba, skirtas rusakalbių auditorijai. Jame yra sakoma: „Tuoj, visai tuoj, kraujas pasipils kaip vandenynas, kafirų gerklės drebės nuo peilių. Umos liūtai atsibudo. Jie pakėlė savo kardus, kad sustiprintų umą. Kasdien. Alacho kariai nežino baimės. Nes tikėjimas atvedė juos pas Alachą. Mes pulsime stabą, kryžių ir stabmeldžius, su jėga mes pakilsime, juodi savo širdyse. O, purvinas kafire, tu visai nedrąsus. Tavo balsas buvo nutildytas. Pastatytas kalifatas. Mes paimsime mūšiuose žemes, kurių norime. Tiek daug tavo žemių. Mes paversime tavo žmonas savo sugulovėmis, o tavo vaikus mūsų vergais. Tavo ištekliai tau nepadės, jie neišgelbės nuo to, kad tu tapsi vergu narsiųjų kovotojų. Ateiname pas tave žudydami, ignoruodami mirtį. Tavo ginklo vamzdyje mes pamatėme rojų. Snaiperiai pasiruošę ir iš savo vietų taikosi į tavo neatidžiai saugomas vietas. Mes susigrąžinsime visas savo žemes. Tik kvailys ar aklasis to nemato. Europa dreba. Mirtis griauna. Mes susigrąžinsime Kaukazą ir neleisime daugiau valdyti tamsiosioms jėgoms. Kremlius bus mūsų. Susigrąžinsime Uralą. Kafirai drebės. Tatarstane bus šariatas. Rusijos miestas patirs šoką. Štai ir Maskva. Kas norės gyventi, turės mokėti nemusulmono mokestį, jei atsisakys priimti islamą. Tokie mūsų žodžiai jūsų didžiuosiuose miestuose. Mes įsprausime jus į kampą. Jūs negalėsite pabėgti ar paskleisti savo sugedimo. Nuo dabar gyvensite pažemintųjų gyvenimą. Po mirties jūsų lauks pragaro ugnis.“

Uma – musulmonų bendruomenė, kafiru – vadinamas netikintysis, nemusulmonas.

Minėtas filmukas buvo paženklintas „Islamo valstybės“ media centro al-hayat (alhayat.com) logotipu. Ar tai buvo perspėjimas, ar signalas teroristams, dabar sunku pasakyti, tačiau lapkričio 13 d. įvykdytos teroristinės atakos Paryžiuje, man atrodo, tarsi tai būtų filmo „Greitai, labai greitai“ tęsinys. Kiek pamenu, tai pats žiauriausias teroristinis išpuolis Prancūzijoje, nors prancūzams, jeigu galima taip sakyti, labai „pasisekė“ dėl teroristų neprofesionalumo. Paryžiuje prasidėjęs tyrimas iškėlė daugybę klausimų ir neaiškumų. Internete iškart pasirodė tekstai su pareiškimais, kad atsakomybę už teroristinius išpuolius Paryžiuje prisiima „Islamo valstybė“. Skelbiama, jog teroristai prisiima atsakomybę – „dėl 200 kryžiuočių nužudymo Paryžiuje“.

Manau, Paryžiuje buvo suaktyvinta iki tol snaudusi nedidelė teroristinė grupuotė. Išpuolių tikslas – kuo didesnis aukų skaičius. Todėl buvo pasirinktos masiškiausiai žmonių lankomos vietos, kavinės, restoranai, stadionas, roko grupės koncertas. Jokių įkaitų, jokių reikalavimų, vien tiktai masinis beginklių žmonių naikinimas.

Akivaizdu, jog teroro išpuoliai Paryžiuje atlikti neprofesionaliai. Kadangi teroristams mirtininkams į stadioną, dėl neaiškių priežasčių, prasibrauti nepavyko, tai jie susisprogdino stadiono prieigose, žuvo tik 3 asmenys. Diversijai įvykus pačiame stadione aukų skaičius, be abejo, būtų ženkliai didesnis. Netgi teroristinį išpuolį roko grupės pasirodymo metu „Bataclan“ koncertų salėje, parengus profesionaliau, aukų skaičius būtų 5-10 kartu didesnis, turint omenyje, kad renginys vyko uždaroje patalpoje. Efektyviausi teroristiniai išpuoliai buvo surengti kavinėse ir restoranuose, ten pasiektas maksimalus aukų skaičius, atsižvelgiant į vietos aplinkybes.

Taigi, lapkričio 13 d. teroristinio akto Paryžiuje planavimas ir atlikimas buvo ne pačiame aukščiausiame lygmenyje, teroristams „pasidarbavus“ profesionaliau aukų skaičius būtų ženkliai didesnis!.. Kaip žinia, teroristinio išpuolio vykdytojai buvo 20-25 metų jaunuoliai, galimai paveikti stiprios narkotikų dozės. Vis tiktai, lyginant su ankstesniais išpuoliais, pastebima pažanga, nes teroristai veikė nedidelėmis grupėmis, mobiliai, su automobiliais ir motoroleriais. Gal todėl policija ir specialiosios tarnybos nespėjo reaguoti adekvačiai, ir tiktai „Bataclan“ koncertų salėje pavyko teroristus užblokuoti…

— Kaip žinote, ne visi teroristai buvo nukauti lapkričio 13 dieną,  keliems  jų pavyko pasprukti. Prancūzijos pareigūnai kitą rytą po teroro akto Paryžiuje buvo sustabdę Salahą Abdeslamą (Salah Abdelslam) ir dar du vyrus netoli Belgijos sienos, tačiau jiems buvo leista važiuoti toliau, kadangi dar nebuvo žinoma, kad šis vaikinas yra vienas pagrindinių išpuolio organizatorių. Vėliau „The Telegraph“ pranešė, jog šis teroristas kelis kartus buvo pastebėtas Belgijos sostinėje, manoma, kad BMW markės automobiliu jis išvyko Vokietijos link… Vis tiktai, sunku patikėti, kad  kruvinas teroro aktas Paryžiuje – tai tik aštuonių teroristų rankų darbas?!..

— Beprasmiška aptarinėti Prancūzijos saugumo tarnybų nesėkmes ir nesugebėjimą adekvačiai reaguoti, kai vykdomi tokie šiurpūs teroristiniai išpuoliai. Šiuolaikiniai megapoliai yra labiausiai pažeidžiami prieš tokio pobūdžio teroristinius išpuolius. Kiekvienas didmiestis turi savo problemines puses, tai susisiekimas, tiltai, salos ir salelės, požeminės komunikacijos. Dažnai apie tokias detales nebūna pakankamai informacijos, ne viskas pažymėta žemėlapiuose. Didmiesčiuose sudėtinga kontroliuotis judančias piliečių minias, silpniausia megapolių vieta – žmonių kontrolė.

Todėl galima drąsiai teigti, ISIS teroristinės atakos, tarsi jų išplatinto filmuko „Greitai, labai greitai“ tęsinys, gali pasikartoti bet kur ir bet kada!.. Faktiškai jokios specialiosios tarnybos nesugeba nei užkirsti, nei per trumpą laika likviduoti panašius teroristinius išpuolius. Tad apie kokį visuomenės saugumą galima kalbėti, jeigu tik 8-10 ne itin profesionaliai parengti teroristai sugeba paralyžiuoti daugiamilijoninį Paryžių, drauge su visomis saugumą užtikrinančiomis spec. tarnybomis?!.. Štai čia ir slypi viena pagrindinių priežasčių, kodėl Vakarų valstybės nesiryžta įsitraukti į aktyvų karą prieš džihadistus, prieš naująjį „islamiškąjį reichą“!..

Nesunku įsivaizduoti, kas gali atsitikti Europai, jeigu bus suaktyvintos laikinai „miegančios“ teroristinės grupuotės, kurių sudėtyje bus ne 8-10, o, tarkim, 50-100-200 teroristų, kurių vienintelis tikslas – teroras, žudymas ir nieko daugiau!. Tokiems teroristiniams išpuoliams „priešnuodžių“ nėra. Efektyviai kontroliuoti tarptautinį terorizmą išpuolių vykdytojų lygmenyje neįmanoma!.. Galima kiek efektyvesnė kontrolė organizatorių ir užsakovų lygmenyje. Tam spec. tarnybos turėtų diegti išplėstus agentūrinius tinklus bei informatorius.

Be to turėtų būti visapusiškai užtikrinta teroristinių grupuočių tiekimo ir finansavimo kanalų kontrolė. Praleidus bent vieną šių grandžių, vykdyti teroristinių išpuolių prevenciją neįmanoma. Sprendžiant pagal šiandienines tendencijas, specialiosios tarnybos nesugeba tinkamai kontroliuoti net nedidelių, nelabai profesionaliai parengtų teroristinių grupuočių, veikiančių jų kontroliuojamose teritorijose.

— Po kruvino teroro Paryžiuje ir galimai naujų ES šalyse siaubingų teroristinių išpuolių kontekste – ką galėtumėte pasakyti apie nelegalią migraciją bei pasaulio tautų persikraustymą, kurį sukėlė „demokratijos eksportuotoja“, pasaulio žandaro vaidmenį atliekanti JAV ekspansyvi politika?

— Europos politikai gyvena nuo rinkimų iki rinkimų, o tolimesnė perspektyvos jų beveik nedomina. 2014 m. įvyko pirmieji lūžiai. Buferinės Europos atžvilgiu valstybės, pirmiausia Turkija, Graikija, sunkiai susitvarkydavo su pabėgėlių srautais. Europiečiams tai turėjo būti rimtas signalas, nes būtent 2014 metais ėmė plūsti nekontroliuojami pabėgėlių srautai į Europą. Nelegalių migrantų bangos buvo tokios galingos, kad užtvindė ne tik Graikiją, Makedoniją, bet ir Pietų Italiją. Ši problema tiesiog žaibiškai tapo visos Europos problema.

Šiuo metu nekontroliuojami pabėgėlių srautai į Europą jau viršijo bet kokias ribas. Paskutiniu metu masinės informacijos priemonės nemini tikslaus pabėgėlių skaičiaus, nors tai išties unikalus reiškinys, neturintis analogo šiuolaikinėje istorijoje. Susidaro įspūdis, jog pasakyti nėra ką, nes situacija ir toliau nebekontroliuojama. Migrantų srautų tema kaip ir „išjungta“. Mano žiniomis, vien nuo šių metų pradžios Europą pasekė apie milijonas pabėgėlių, nelegalių migrantų. Tik vienas milijonas, turint omenyje tuos, kurie pateko į apskaitą (paprašė prieglobsčio), oficialiai deklaruojamas migrantų skaičius. O kiek migrantų apskritai nedeklaruota sunku pasakyti. Dabartinė emigrantų banga pasižymi tuo, kad rugsėjo mėnesį buvo pasiektas pikas, vien tik Vokietiją per dvi savaites pasiekė apie 80 tūkstančių emigrantų.

Europinės migracinės struktūros nėra pritaikytos apdoroti tokius masiškus emigracijos srautus. Todėl senajai Europai tai tampa panašu į teroristinę ataką. Šiukšlės, purvas ir benamių minios – tai perteklinio migrantų cunamio pasekmė!.. Faktiškai visas prielaidas tokiam chaosui Europa susikūrė pati!.. Pagrindinę pabėgėlių masę sudaro ne tik sirai bei irakiečiai, nemaža jų dalis – pabėgėliai iš Afganistano, Pakistano, Šiaurės Afrikos. Esminė problema, kurią sukelia milžiniški emigracijos mastai – Europos valstybių nacionalinio identiteto praradimas. Čia panašiai kaip futbole, jūsų priešininkas žaidžia taip, kaip jus jam leidžiate. Jei daug leidžiate – gaukite ir pasirašykite!..

Kiekvienas blaiviau mąstantis pilietis, besiremiantis ne liberaliomis mitologinėmis idėjomis, puikiai supranta, kad Europos politinis elitas sąmoningai naikina nacionalines valstybes. Kitaip sakant, liberalusis politinis „elitas“ pats savo rankomis sunaikins senąją Europą, paprastiems europiečiams nuolankiai pritariant, jeigu šiuo metu vykstantys procesai nebus sustabdyti. Reikia būti visišku idiotu, štampuojančiu reklaminius filmukus iš serijos „WELCOME REFUGEES“ ir platinti juos visais įmanomais kanalais. Tokia reklama tik dar labiau padidina pabėgėlių srautus. Taip įvairaus plauko svetimšaliams siunčiamas signalas – ateikite, mes laukiame jūsų išskėstomis rankomis!.. Todėl jie ir ateina, atidunda. Po tokios agitacijos, vietoj atvykusio vieno migranto, rytoj atvyks dešimt!.. Tai suveikia kaip degtukas, prikištas prie popieriaus lapo. Pradžioje popierius pajuoduoja, paskui nedideliu krašteliu pradeda degti ir galiausiai visai sudega. Būtent toks likimas yra užprogramuotas Europai. Lapkričio 13 dienos teroristiniai išpuoliai Paryžiuje puikiausias to pavyzdys.

Komunizmo ideologija ir kvailumas sunaikino sovietų sąjungą. Liberalizmo ideologija, globalizmas ir fanatiškas kvailumas sunaikins senąją Europą. Valstybinis liberalizmas apskritai kenkia nacionalinėms valstybėms. Europa pati savo rankomis vykdo savižudybę. Europos nereikia užkariauti, ji užkariaujama be karo. Galima drąsiai teigti, liberalusis politinis „elitas“ sąmoningai naikina Europos Sąjungos valstybes!..

Visa esmė tame, kad dauguma migrantų atvyksta turėdami aiškų supratimą, kur jie vyksta ir dėl ko. Pagrindinė masė vyksta į tokias ekonomiškai pažangias šalis, kaip Vokietija, Prancūzija, Švedija, Norvegija, kuriose veikiantys teisės aktai suteikia galimybę būti jiems priimtinoje komforto zonoje. Atvykėliai puikiai žino, kad nė viena iš šių šalių nereikalaus įsidarbinti ar vykdyti kokias nors kitas prievoles bei įsipareigojimus. Manau, daugumą pabėgėlių vilioja taip vadinami „kišeniniai“ dienpinigiai 160 eurų į mėnesį vienam asmeniui, kurios jiems skirs Vokietija, Prancūzija, Švedija ar Norvegija, bei suteikiamas socialinis būstas, apranga, maistas. Jau vien dėl šios priežasties skurdžiosios ES valstybės migrantų nedomina.

Ekonomiškai išsivysčiusioms ES valstybėms pavyko įgyvendinti „velferio“ principą, kuriuo naudojasi kelių kartų pabėgėliai. Kiek pamenu, dėl socialinių pašalpų periodiškai kildavo arabų riaušės Prancūzijoje. Bet koks bandymas atimti iš atvykėlių socialines išmokas ir kitas privilegijas – reiškia panaikinti jų komforto zonas. O tai visada sukelia didelės bombos sprogimo efektą. Tuo labiau, kad senoji Europa yra užtvindyta asmenimis, kurie moka kelti chaosą, panaudojant moderniausias gatvių kovos priemones.

Deja, toks sprogimas gali sunaikinti Europą. To pavyzdys – paskutinis teroristinis išpuolis Paryžiuje. Daug kas prisimena teroristinę ataką „Charlie Hebdo“ redakcijoje, kai Prancūzijos specialiosios tarnybos ir policija, lygiai kaip ir dabar, nesugebėjo efektyviai per trumpą laiką teroristinio akto lokalizuoti ir likviduoti. Aš jau nekalbu apie daug kam gerai žinomus tragiškus įvykius Rusijoje: Budionovskas 1995 m., Nazranė 2004 m., Nalčik 2005 m., Maskva Nord-Ost 2010 m. Visais šiais atvejais scenarijai buvo tokie patys, teroristiniai užpuolimai atlikti staiga, netikėtai ir labai greitai. Nei specialiosios tarnybos, nei policija, nei kariniai daliniai tam nebuvo parengti, nebuvo tinkamai apmokyti, reagavo per lėtai ir ne visada adekvačiai.

Europiečiai nėra tinkamai pasirengę imtis veiksmų prieš teroristus ir kovoti su tarptautiniu terorizmu. Kas bus, jeigu kruviname išpuolyje dalyvaus ne 10 – 15 teroristų, o 100 ar 200?!.. Juolab, jei nauji teroro aktai įvyks vietinių riaušių metu, sukeltų dėl socialinių, ekonominių nepasitenkinimų, ir tą chaosą sukels patys europiečiai?.. Abejoju, ar tokiais atvejais situaciją išgelbės karinės padėties šalyje įvedimas. Ar apie tai kas nors iš ES politinių lyderių rimtai susimąsto? Žaidimas su pabėgėliais, tai žaidimas „va bank“ – pralošimo atveju visą Europą gali ištikti humanitarinė katastrofa!..

— O jeigu kas nors imtų ir pasakytų, jog visa tai tėra jūsų kvailos fantazijos, kad toks scenarijus yra beveik neįmanomas, nes viskas kontroliuojama?..

— Ką aš pastebiu šiandieninėje europiečių politikoje dėl nelegalių migrantų problemos sprendimo bei pabėgėlių paskirstymo kvotų, tikrai negaliu pateisinti tokio naivaus požiūrio, kad viskas išsispręs savaime. Netgi pradedu abejoti, ar kas nors iš ES politinio elito suvokia, jog tokia kritiška situacija, turint omenyje nelegalius migrantus, atsirado dėl sąmoningai sukeltų „spalvotųjų revoliucijų“ ir bandymų „demokratizuoti“ kitas šalis, kai to net nebūdavo prašoma. Dabarties chaosas Europoje – dėl įvykdytų valstybinių perversmų Afganistane, Irake, Libijoje, dėl 2011 metais pradėto karo Sirijoje. Deja, prie viso to, didžiąja dalimi, prisidėjo NATO aljanso šalys, tame tarpe ir Lietuva!..

Politikų menkumas ir bejėgiškumas, kaip taisyklė, pasireiškia kritiškose situacijose. Kai politikai negali priimti adekvačių sprendimų, nebūna ir tinkamų veiksmų. Sprendžiant pagal tai, kas šiuo metu vyksta Artimuosiuose Rytuose, situacija tik dar labiau blogės, pabėgėlių gausės. Pasiekus dugną, galimai, bus rasti kokie nors dalinai adekvatūs sprendimai, gelbėjant katastrofišką situaciją.

Kvaila buvo manyti, kad destabilizavus situaciją Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, bus išvengta nelegalios migracijos cunamio ir teroristų antplūdžio. Bet koks veiksmas visad iššaukia atoveiksmį. O kartais atsitinka ir taip, kad sukurtas monstras pradeda žudyti savo kūrėjus. Prancūzija tiesiogiai dalyvavo destabilizuojant situaciją Libijoje, Sirijoje, Irake, atvirai palaikė „nuosaikiuosius“ teroristus – džihadistus. Todėl ir teroro aktas Paryžiuje – tai pasekmė Prancūzijos vykdomos politikos.

Atidžiau sekantys pastarojo meto įvykius Europoje, manau, pastebėjo kai kurias neaiškias tendencijas, kurios sukelia tam tikras abejones. Nereikėtų atmesti galimybės, jog teroristiniai išpuoliai Paryžiuje – tėra labai subtilaus žaidimo dalis, formuojant viešąją nuomonę ir siekiant dar labiau įtraukti Prancūziją į Artimųjų Rytų konfliktą, į karą Sirijoje. Kas yra ta suinteresuotoji pusė? Argi ne tie, kurie savo politiniais sprendimais ir veiksmais labiausiai prisidėjo prie nelegalių migrantų srautų nukreipimo į Europą?!..

— Vertinant G20 viršūnių susitikimus, politinių lyderių pasisakymus dėl lapkričio 13 d. teroro akto Paryžiuje ir jų demonstruojamą ryžtą drauge kovoti su tarptautiniu terorizmu, su ISIS teroristinėmis grupuotėmis, ko galima būtų tikėtis artimiausiu metu?

— Kol kas visos tos pasaulio lyderių derybos man atrodo panašios į turgų. Rusija galėjo kalbėti maždaug taip: dėl Krymo aneksijos ir Donbaso panaikinkite prieš mus sankcijas, grąžinkite Ukrainą mūsų geopolitinei įtakai, o Rusija įeis į JAV vadovaujamą koaliciją, pagelbės dėl Bašaro al-Asado rėžimo pakeitimo ir kovoje su terorizmu. Dar buvo aptartas Ukrainos skolos Rusijai klausimas. Štai ir visi rezultatai.

JAV prezidento Barakos Obamos atsakymas, galimai, buvo toks: Rusija turi perduoti visą pasienio kontrolę pilnai Ukrainos pusei. Rinkimai Donbase turi būti surengti pagal Ukrainos įstatymus, o Krymas turi būti grąžintas Ukrainai. Kai šios sąlygos bus įvykdytos, mes galėsime kalbėti apie sankcijų panaikinimą Rusijai (ne panaikinti sankcijas, o tik kalbėti apie tai!..). Taigi, Rusijos prezidentas V. Putinas tikrai nepritars tolimesnei karinei konfrontacijai Donbase, apie ką jis pats labai aiškiai pasakė.

Beje, kaip būtina sąlyga Rusijos prisijungimui prie JAV vadovaujamos Vakarų koalicijos Sirijoje, buvo pasiūlyta suderinti teroristinių organizacijų ir grupuočių sąrašą, prieš kurias bus kovojama. Taip pat buvo aptarta galimybė nutraukti teroristinių organizacijų bei grupuočių tiekimo ir finansavimo kanalus.

Tiesą sakant, šiandien man toks scenarijus atrodo kaip utopija. Vakarai be jokių sąlygų reikalauja, kad Rusija ir Iranas prisijungtų prie jų vadovaujamos koalicijos. O pagal JAV ir dabartinės koalicijos partnerius, visi kariaujantys su Bašaro al-Asado pajėgomis – tai „nuosaikioji opozicija“. Tokioje situacijoje suderinti „gerųjų“ ir „blogųjų“ teroristinių grupuočių sąrašus gan problematiškas dalykas. Bent jau šiuo metu į teroristinių organizacijų sąrašą, be „Islamo valstybės“, jau yra įtrauktas  Al-Nusra frontas. Dėl Islamo fronto daug kas neaišku. Greičiausiai viskas bus vertinama pagal susiklosčiusią situaciją, kadangi Islamo fronto sudėtyje esanti grupuotė Ahrar ash-Sham nepripažįstama kaip nuosaikioji  Bašaro al-Asado opozicijos dalis. JAV ir koalicijos požiūriu, Ahrar ash-Sham – tai teroristinė grupuotė.

Kalbant apie galimybes atkirsti teroristinių organizacijų ir grupuočių tiekimo ir finansavimo kanalus, tai irgi nėra taip paprasta, kadangi daug kas persipina. Jeigu bus užblokuoti „Islamo valstybės“ tiekimo ir finansavimo kanalai, nukentės taip vadinama „nuosaikioji opozicija“. Kaip visa tai bus galima suderinti, kol kas nėra aišku.

Galimybė Rusijai ir JAV susiburti į vieningą koaliciją išlieka. Tačiau sprendžiant iš B. Obamos pareiškimų, jis mato tokią galimybę tik viename kontekste: Rusija ir Iranas turėtų įeiti į JAV vadovaujamą koaliciją esamos Vakarų koalicijos narių sąlygomis.

Mano nuomone, kaip ne kartą esu sakęs, esminiai prieštaravimai tarp geopolitinių žaidėjų Sirijoje neteikia pagrindo optimizmui. Kiekvienas atkakliai siekia savo tikslų, kurie dažnai kertasi su kitų geopolitinių žaidėjų (kartais vadinamų „partneriais“) interesais. Deja, kol kas tie prieštaravimai labai sunkiai suderinami!..

— Tad kažin ar naujai skelbiamos JAV, Rusijos ir Europos Sąjungos šalių lyderių iniciatyvos susivienyti bendrai kovai prieš „Islamo valstybės“ teroristus padės artimiausiu metu užbaigti karinį konfliktą Sirijoje?

— Nemoku burti iš kavos tirščių, todėl ir atsakymo į šį klausimą neturiu. Regis, tokia galimybė  išlieka, nors iš tikrųjų viskas priklausys nuo to, kaip klostysis situacija Sirijos fronte…

Beje, neseniai Rusijos gynybos ministerija bei pasaulio žiniasklaida išplatino dokumentinį filmą, kuriame nufilmuotas strateginės aviacijos panaudojimas prieš „Islamo valstybės“ objektus. Lapkričio 17 dieną džihadistai užfiksavo rusiškų sparnuotųjų raketų panaudojimą. Rusijos gynybos ministerija net neslepia, kad sparnuotosios raketos prieš ISIS teroristų objektus Sirijoje tikrai buvo panaudotos. Atrodytų, kas gi čia tokio, kaip ir nieko keisto, tačiau… Rusijos išplatintame filmuke grafiškai pateikiamos panaudotų bombonešių Tu-95MS charakteristikos.

Ten labai aiškiai parašyta, kad bombonešis Tu-95MS yra skirtas naikinti ypatingai svarbius taikinius, panaudojant branduolinį ginklą. Tai galingas argumentas. Natūraliai kyla klausimas: ar teroristinė „Islamo valstybė“ turi tokius svarbius taikinius, prieš kuriuos reiktų panaudoti tokius svarius kovinius argumentus? Kas Sirijoje yra tokio ypatingo, ko nepajėgtų sunaikinti atakos ir šturmo aviacija?.. Su tokia galinga karine aviacija, kaip Tu-95MS, naikinti džichadistus, tai tas pats, kas su šlepetėmis virusus gaudyti ir naikinti.

Jeigu tai būtų kariniai mokymai, aš suprasčiau. Betgi čia jau yra realus karinės jėgos demonstravimas, tik neaišku, kodėl ir prieš ką. Būtent tai mane privertė susimąstyti. Supratau, kad čia kažkas ne taip. Paprastai tokio galingumo karinė aviacija naudojama ne „patrankų mėsai“ naikinti, o žymiai rimtesniems objektams!.. Beje, kaip ir sparnuotųjų raketų panaudojimas Sirijos fronte, mano nuomone, yra pernelyg brangus „malonumas“. Objektus, prieš kuriuos galėtų būti panaudoti tokio galingumo ginklai, turi nebent karo Sirijoje užsakovai, o ne teroristinė „Islamo valstybė“!..

— Jūsų nuomone, kada gi pagaliau bus palaužti ISIS teroristai, keliantys grėsmę ne tik Europai, bet ir visam civilizuotam pasauliui?

— Deja, kol kas jokių prošvaisčių nesimato!.. CŽV vadovas perspėjo apie galimus naujus teroristinius išpuolius Europoje. Panašiai prognozuoja ir Prancūzijos premjeras Manuelis Valsas, neseniai pareiškęs: „Mes žinojome, kad buvo ruošiamos teroro operacijos, ir jos tebėra ruošiamos. Prancūzija gyvens su naujų teroro atakų grėsme dar ilgai…“. Paaiškėjo, kad Prancūzijos žvalgyba įspėjimą apie galimus teroristinius išpuolius gavo likus parai iki kruvino teroro Paryžiuje iš Irako žvalgybos. Lapkričio 12 d. buvo pranešta, kad netrukus gali prasidėti „bombardavimas, žudynės arba įkaitų paėmimas“. Tuo tarpu G20 susitikime Turkijoje JAV prezidentas Barakas Obama teigė, kad JAV žvalgyba jokios informacijos apie gresiančius teroro aktus Paryžiuje neturėjo…

„THE JERUSALEM POST“ neseniai paskelbė, kad „Islamo valstybė“ ketina surengti naujus teroristinius išpuolis prieš valstybes, kurios dalyvauja oro atakose prieš juos Sirijoje ar Irake.

Manau, šiuo atveju kalbėti apie „Islamo valstybę“ reikėtų detaliau. Vadinamoji „Islamo valstybė“, tai ne struktūra turinti formą, tai tik IDĖJA, paremta tam tikra ideologija. Faktiškai tai pačių įvairiausių grupuočių konglomeratas. Irake ir Sirijoje „Islamo valstybė“ turi savo hierarchiją, šiokias tokias valdymo struktūras. Ten dar, vienaip ar kitaip, beveik viskam vadovauja Šura. „Islamo valstybė“, galima sakyti, gyvuoja autonomiškai ir praktiškai pati save išlaiko. Bet čia aš turiu omeny būtent Irako ir Sirijos teritorijas. Nenorėčiau šia linkme per daug plėstis, nes tai būtų didelės apimties informacija.

Norint bent minimaliai suprasti tarptautinio terorizmo esmę, reikėtų žinoti, kad už vadinamosios „Islamo valstybės“ ribų prisiekusios Al-Baghdadi kalifui (Abu Bakr al-Baghdadi) grupuotės veikia savarankiškai. Jos sprendimus priima savarankiškai, nepriklausomai nuo centro, kartais net neinformuodamos centrinės „Islamo valstybės“ vadovybės. Oficiali priklausomybė „Islamo valstybei“ egzistuoja tik „prekės ženklo“ pavidalu, nors iš tikrųjų, didžiąja dalimi, teroristai veikia pogrindyje!.. Geriausiu atveju, teroristinių grupuočių veikla koordinuojama bendros informacijos lygmenyje, panaudojant labai sudėtingas konspiracijos bei šiuolaikinės komunikacijos priemones. Ką teroristai bedarytų, oficiali „Islamo valstybės“ vadovybė apie teroristinių grupuočių veiklą dažnai sužino post factum. Tai pasakytina ir apie teroristinių išpuolių planavimą bei atlikimą. Todėl, labai tikėtina, tokiomis sunkiai kontroliuojamomis teroristinėmis grupuotėmis gali pasinaudoti bet kuris geopolitinis žaidėjas.

— Jeigu tikrasis būsimų teroristinių išpuolių užsakovas vadinamoji „Islamo valstybė“ tarsi yra žinomas, tai konkretūs atlikėjai – šis klausimas, kaip suprantu, tebėra atviras?

— Matyt, bus aktyvuotos laikinai „miegančios“ nedidelės teroristinės grupuotės, davusios priesaiką Al-Baghdadi kalifui ir gavusios nurodymą iš „Islamo valstybės“ centro. O gal tai bus visai autonomiškai veikiančių džihadistinių grupuočių išpuoliai? Arba kokių nors specialiųjų tarnybų suplanuotos teroristinės operacijos, vykdomos džihadistų kuopelių rankomis? Neaišku.

Labai tikėtina, jog vadinamoji „Islamo valstybė“ bus panaudota tiktai kaip „prekės ženklas“. Bet netgi tokia situacija teroristams yra naudinga, nepriklausomai nuo to, kas bus tikrieji planuojamų teroristinių atakų užsakovai ir vykdytojai. Pačiai „Islamo valstybei“ jos įvaizdis sąjungininkų bei elektorato tarpe yra aukščiau visko. Kuo didesnis siaubas bus siejamas su ISIS, tuo teroristams geriau!..

Kaip ten bebūtų, visa Europa, kaip buvo, taip ir išlieka pažeidžiama. Europos Sąjungos išorės sienų atvirumas pabėgėliams ir nelegaliems migrantams virsta senosios Europos tragedija. Savaime suprantama, teroristiniai išpuoliai privers europiečius, anksčiau ar vėliau, uždaryti savo sienas. Europiečiai tiesiog bus priversti sugriežtinti įstatymus, kurti izoliuotus rajonus bei gyvenvietes, kuriose laikinai galės gyventi tautinės ir kultūrinės mažumos, kitaip sakant, pabėgėliai, migrantai. Senoji Europa bus priversta prarasti savo patrauklumą ir atvirumą.

Visa esmė tame, kad 21 amžiaus kare nėra tiesioginių, konkrečių priešininkų. Kariauti tenka ne su konkrečia struktūra, bet su „Islamiškojo reicho“ IDĖJA. Deja, liberali europietiška visuomenė nesugeba deramai pasipriešinti ir duoti atkirtį, nes ji pati jokios idėjos savyje neturi. Vietoj idėjos egzistuoja tolerancijos kultas, kuris šiame kare gan efektyviai veikia prieš pačius europiečius. Taikos atveju, be abejo, tolerancija yra gerai, bet karo atveju – tai katastrofa!.

Kita vertus, europiečiai patys kalti, nes dideliais tempais diegdami savo kultūrą bei „demokratines vertybes“ kitose šalyse, tikėjosi pakeisti ir pagreitinti tai, kas paprastai užtrunka šimtmečius. Rezultate, Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, kaip ir pačioje Europoje, išprovokuotas klaikus archajiškumas, kuris iki tol snaudė, tyliai merdėjo.

— Reziumuojant, dar kartą priminkite, kas gi dėl viso to sukelto chaoso yra kaltas, kas šitaip neatsakingai destabilizavo situaciją Europoje  ir visame pasaulyje?

— Galima drąsiai teigti, kalti yra valdžioje esantys politikai, nes būtent jie su savo nesibaigiančiais „eksperimentais“ privedė Europą prie tokios kritiškos, įtemptos situacijos, kokią šiandien turime. Būtent tai yra pagrindinė šių dienų chaoso bei tragiškų įvykių priežastis. Kaip žinia, vadinamasis „politinis valdžios elitas“ negali atsirasti iš niekur, tai yra tautų ir visuomenės atspindys!..

— Dėkoju už pokalbį.

Parengė Juozas IVANAUSKAS

LAISVAS LAIKRAŠTIS, 2015 m. lapkričio 28–gruodžio 4, Nr. 45, http://www.laisvaslaikrastis.lt/

Leave a Reply