Rita Ruduša: laisvė klausti klausimus

Print Friendly, PDF & Email

Latvijos visuomeninė televizija turi daug akivaizdžių priežasčių siekti interviu su Lietuvos prezidente – tai bendri interesai, bendra istorija ir beveik identiškos šiandieninės geopolitinės problemos.Neseniai mes darėme interviu su Toomasu Hendriku Ilvesu ir taip pat labai stengėmės gauti Dalios Grybauskaitės interviu. Apsidžiaugėme pagaliau sulaukę atsakymo “taip” iš Lietuvos prezidento kanceliarijos kaip tik prieš Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Rygoje. Informavome kanceliariją apie laidos formatą (atviras interviu), interviu trukmę (43 minutės) ir pagrindines temas.

rita-2-320x210
Facebook nuotr.

Tačiau susidūrėme su eile netikėtumų. Pirmiausia, Dalia Grybauskaitė atsisakė kalbėtis ilgiau nei 20 minučių. Antra, prezidentė atsisakė atsakyti į kai kuriuos klausimus, teigdama, jog jie “nebuvo iš anksto suderinti”. Nestandartinis formatas sukėlė rūpesčių dėl laidos planavimo, o neatsakyti klausimai vertė laidos vedėją būti kūrybingu, bet toks mūsų darbas – reaguoti, kai susiduriame su problemomis ir profesionaliai jas spręsti. Visas interviu, nors ir trumpesnis nei įprasta, buvo parodytas antradienį geriausiu laiku ir sulaukė neįtikėtinai gerų reitingų bei gausybės video peržiūrų. Tačiau mūsų nuostabai sužinojome, kad parodyta laida sukėlė prieštaringų nuomonių Lietuvoje. Todėl manome, kad reikia paaiškinti redakcijos sprendimo motyvus.

LTV yra visuomeninė televizija ir kaip tikra visuomeninė televizija (priešingai nei valstybinė) spaudos laisvę ir visuomenės interesus laiko savo pagrindinėmis vertybėmis. Atviras pokalbis “Vienas prieš vieną” yra mūsų pagrindinė laida, kurios vedėjais dirba du patyrę aukščiausios klasės žurnalistai Gundars Reders ir Inga Springe. Jie ėmė interviu iš pasaulyje žinomų žmonių, įskaitant jau anksčiau minėtą Estijos prezidentą Toomas Hendrik Ilves, Al Jazeera žurnalistą Peter Greste, britų istoriką Tomothy Snyder, Rusijos opozicijos politiką Michailą Kasjanovą, britų žurnalistą Edward Lucas. Laida turi aukštus reitingus ir dažnai inicijuoja viešas diskusijas.

Laida taip pat žinoma savo atkakliais klausimais ir pasišventimu spaudos laisvei. Ji įkūnija vieną iš pagrindinių LTV principų – mes tvirtai tikime, kad demokratinėje visuomenėje bet kuris valstybės pareigūnas gali būti klausinėjamas ir turi atsakyti į bet kokį žurnalisto jam užduotą klausimą, susijusį su viešuoju interesu.

Tačiau mes netikime pilnai surežisuotais interviu, kuriuose pateikiami iš anksto suderinti klausimai, ir tai nėra žurnalistika, ir tikrai ne tokia ji turėtų būti demokratinėje visuomenėje. Gerbdami savo pašnekovus ir suteikdami jiems galimybę pasiruošti, mes galime nusiųsti jiems pagrindinių temų sąrašą, tačiau tai yra preliminarus planas, o ne scenarijus. Be to, interviu yra žanras, skatinantis laisvą apsikeitimą idėjomis, o tai esminis tikros demokratijos bruožas. Gunars Reders per interviu su Dalia Grybauskaite laikėsi kokybiškos žurnalistikos taisyklių. O kokybiška žurnalistika, kuri remiasi visuomenės interesias ir objektyvumu, yra tai, ką reikia ginti ir skatinti.

Tai daryti turi ir valstybių vadovai.

*Rita Ruduša yra Latvijos visuomeninės televizijos LTV dokumentikos ir naujienų prodiusuojanti redaktorė

faktai.lt

Leave a Reply