Rivlinas derino su Putinu Izraelio „raudonąsias linijas“

Kovo 16 dieną Kremliuje įvyko Izraelio prezidento Rouveno Rivlino ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas, kurio metu suderintos Izraelio „Raudonosios linijos“.

Russia's President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Israeli counterpart Reuven Rivlin during a meeting at the Kremlin in Moscow, Russia, March 16, 2016. REUTERS/Maxim Shipenkov/Pool - RTSAPYY
Russia’s President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Israeli counterpart Reuven Rivlin during a meeting at the Kremlin in Moscow, Russia, March 16, 2016. 

„Istorinis susitikimas“, būtent taip jį vadina Izraelio spauda, užtruko 3 valandas. Rivlinas aiškiai informavo apie jo ir Izraelio premjero Benjaminas Netanyagu vieningą poziciją. Pagrindinis susitikimo tikslas buvo apibrėžti naujas Izraelio sąlygas („raudonas linijas“) po Rusijos aviacijos išvedimo iš Sirijos ir prieš prasidedant deryboms Sirijos klausimu, kurių tikslas – nutraukti pilietinį karą.

Pirmoji tvirta Izraelio keliama sąlyga – kad jokių Irano kariškių nebūtų prie šiaurinių Izraelio sienų.

1abc5f640c618da7bb95948456bbbf2f

Antra sąlyga – visiškas atsisakymas Izraelio pasitraukti iš okupuotų Golano aukštumų. Izraelis reikalauja, kad susitarimų dėl taikos Sirijoje metu kiekviename iš susitarimų tarp konflikto šalių būtų įtvirtinta Izraelio teisė kontroliuoti Golano aukštumas.

Rivlinas patvirtino Izraelio kariškių pageidavimą tęsti bendradarbiavimą ir koordinavimą su rusų kolegomis. Izraelis tikisi, kad Rusija palaikys SNO sprendimą sugrąžinti tarptautinį UNDOF stebėtojų kontingentą į Golanus.

Prezidentas Rivlinas pokalbyje su Putinu paprašė jo pripažinti oficialiai, kad Sirijos sienos, nustatytos Sykes–Picot susitarimu prieš šimtą metų, kurios dirbtinai padalino Artimuosius Rytus, negalioja ir todėl nėra jokios prasmės tame, kad jos išliktų. Izraelio prezidento nuomone, reikia iš naujo perskirstyti teritoriją tokių valstybių kaip Sirija ir Irakas.

f34c81f4b475e511911d5c67cdb89520

Rusijos Prezidentas susitikimo metu pasakė:

„Ypatingi santykiai tarp Rusijos ir Izraelio susiklosto visų pirma todėl, kad pusantro milijono Izraelio piliečių – tai išeiviai iš buvusios TSRS, jie rusų kalbos, rusų kultūros, rusiško mentaliteto nešėjai. Jie palaiko santykius su savo giminėmis ir draugais Rusijoje, ir tai priduoda visiškai ypatingą charakterį tarpvalstybiniams ryšiams“.

„Izraelio vyriausybė mums padeda susigrąžinti Rusijos šventoves, kurias mes labai branginame, ir mes už tai labai dėkingi mūsų draugams izraeliečiams“, – pasakė RF prezidentas Putinas.

Tardamas atsakomąjį žodį Izraelio prezidentas pasakė: „Pas Izraelį ir Rusiją ilga santykių istorija. Mes bendradarbiaujame labai daugelyje sričių, tokių kaip kultūra, komercija, Holokausto istorija, taip pat mes turime kovoti su teroru ir fundamentalizmu.

Izraelio tauta niekada nepamirš Rusijos indėlio į pergalę prieš nacizmą. Žydai, kurie liko gyvi, niekada nepamirš, kas juos išvadavo,- kad pirmuoju buvo Raudonosios armijos kareivis“.

Putinas pareiškė, kad abiem šalims rūpimus klausimus artimiausiu metu aptars ir su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyagu.

Petras Gulbinskas

Šauksmas

Leave a Reply