Tatos vagių klanas Seimo Antikorupcijos komisijos akiratyje

Dienraštyje Respublika šiandien rašoma: Šiandien Seime bus karšta. Per plenarinį posėdį bus svarstomos Antikorupcijos komisijos išvados ir sprendžiama, ar dėl įtakingų Konservatorių partijos veikėjų ir jų giminių veiksmų kreiptis į teisėsaugos institucijas. Ypatingo dėmesio sulaukė Konservatorių partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio šeimos verslo reikalai, kurie galėjo būti tvarkomi valstybės pinigais.

photo_for_gallery_1_55861520

Seimas šiandien svarstys ir ketina patvirtinti Antikorupcijos komisijos, tyrusios Vyriausybės nutarimo dėl kurortinių zonų skaidrumą, įtakingų konservatorių galimą bandymą daryti įtaką sprendžiant giminaičių verslo problemas ir kitus klausimus, išvadas.

Daugiausiai dėmesio ketinama skirti G.Landsbergio žmonos Austėjos Landsbergienės verslui. Komisija nusprendė, kad UAB Karalienės Mortos mokyklos vadovė A.Landsbergienė, pasirašydama sutartį su valstybine bendrove „NT valdos“ dėl naujos mokyklos statybos UAB „NT valdos“ lėšomis (planuojama statybos darbų vertė – apie 7 mln. eurų) valstybinės žemės sklype Vilniuje, savo veiksmais galėjo padaryti didelę žalą valstybei, nes privačiam verslui naudojo ir toliau planavo naudoti valstybės turtą ir lėšas. Parlamentarai įtaria, kad tokie veiksmai galėjo būti nulemti politinės korupcijos, nes A.Landsbergienė yra konservatorių lyderio G.Landsbergio žmona.

Antikorupcijos komisija patvirtino išvadas, kuriose numatyta kreiptis į Valstybės kontrolę, kad ši nustatytų visas sandorio aplinkybes ir jo padarytos žalos dydį. Nepaisant to, keli parlamentarai registravo projektą (kuris šiandien turėtų būti svarstomas plenariniame posėdyje), ragindami Seimą dėl to kreiptis į Valstybės kontrolę atskiru nutarimu.

„Jei kreipimasis į Valstybės kontrolę būtų minimas tik komisijos išvadose, audito reikėtų laukti labai ilgai. O jei kreipimuisi būtų pritarta Seimo nutarimu, Valstybės kontrolė privalėtų pradėti tyrimą nedelsiant“, – „Vakaro žinioms“ paaiškino vienas iš kreipimosi iniciatorių, Seimo Antikorupcijos komisijos narys Eduardas Šablinskas.

Anot jo, „tiesioginė ar netiesioginė G.Landsbergio, kaip įtakingos politinės partijos pirmininko, įtaka galėjo nulemti šiuos jo šeimos verslui akivaizdžiai naudingus sprendimus, o tokius veiksmus galima laikyti turinčiais politinės korupcijos požymių“.

„Kaip kitaip paaiškinti, kad bendrovė, kurios 100 proc. akcijų valdo valstybė ir kuri dirba nuostolingai, sugalvotų suteikti pagalbą privačiam verslui?“ – stebėjosi E.Šablinskas.

Anot jo, jei Valstybės kontrolė nustatys pažeidimų, tyrimą turėtų pradėti teisėsauga.

Tiesa, Valstybės kontrolės atstovas Justas Jaskonis „Vakaro žinioms“ sakė, kad auditoriai neprivalės skubėti atlikti tyrimo, net jei atitinkamą sprendimą priimtų Seimas.

„Nėra tokio mechanizmo, kad Seimo kreipimosi turėtume imtis be eilės. Stengiamės būti nepriklausomi nuo vieno ar kito kreipimosi“, – teigė J.Jaskonis.

Rytoj kaip ant adatų turėtų sėdėti ir kai kurie kiti konservatoriai.

Pavyzdžiui, svarstant Antikorupcijos komisijos išvadas, gali būti priimtas sprendimas kreiptis į prokuratūrą ir dėl buvusios Seimo pirmininkės Irenos Degutienės sūnaus Gedimino Degučio bendrovės, kuri jau po „Snoro“ bankroto šiame banke laikytomis lėšomis padengė jame paimtą kreditą. O štai ekspremjeras Andrius Kubilius, labai globojęs užsienietiškų IT kompanijų steigimąsi Lietuvoje, gali būti ramus: niekas neprikiš, kad būtent jis turėjo įtakos, jog jo sūnus Vytautas Kubilius įsidarbino „Google“ verslo plėtros vadovu Baltijos šalims.

„Kitų konservatorių istorijos sukėlė daug įtarimų. O dėl A.Kubiliaus nespėjome nieko dorai ištirti, nes lyg specialiai komisija buvo užversta kitais darbais, daugiausiai – Druskininkų reikalais“, – sakė E.Šablinskas.

Leave a Reply