Tiesiai į priešų rankas? ISIS demonstruoja tariamai JAV pajėgų numestus ginklus iš oro (video)

Print Friendly, PDF & Email

igil-3„Islamo vastybė“ (angl. Islamic State, IS) išplatinio video, kuriame džihadistai demonstruoja naujausią amerikietišką siunkiąją ginkluotę, kuri esą buvo skirta kurdams kovojantiems Sirijos pasienyje, Kobanės mieste.

Video medžiagoje (nėra publikuojama tiksli data) džihadistas rodo keletą dėžių ant kurių matomi angliški rašmenys, šalia guli išsiskleidęs parašiutas – visdar pritvirtintas prie dėžės.

Nėra tiksliai aišku, kas yra tose dėžėse, bet kariškis iš video medžiagos paaiškina: „tai karinė įranga, kuri buvo numesta oru Amerikos pajėgų“ ir „tai yra bombos, kurias Amerikos pajėgos numetė kurdų kovotojams“; „Tai Mudžahedų karo grobis.“.

Sekmadienį (2014 m. spalio 19 d.) JAV pranešė, kad jų trys oro pajėgų lėktuvai C – 130  sėkmingai nugabeno 27 ryšulius karinės ir medicininės įrangos, kuri, pagal JAV, buvo gabenama iš kurdų (Irake), bet ne iš jų.

Pirmadienį (2014 m. spalio 20 d.)  JAV centrinė būstinė pateikė ir patvirtino kiek kitokią informaciją nei paskelbtą aukščiau: buvo nugabentos ne 27 siuntos, bet net 28. Buvo teigiama, kad papildoma siunta turėjo būti sunaikinta, norint išvengti patekimo į priešų rankas.

Tuo tarpu, Sirijos žmonių teisių organizacija (angl. The Syrian Observatory for Human Rights) teigia, kad JAV pajėgų numesti ginklai galėjo patekti į kariškių rankas (AP pranešimai). Kolkas nėra atliktas nepriklausomas tyrimas dėl video medžiagoje rodomos amunicijos, rankinių granatų ir kitos ginkluotės.

Rusijos Jungtinių Tautų (JT) pasiuntinys Vitalijus Čiurkinas (angl. Vitaly Churkin) neliko nustebęs, kad į IS rankas taip lengvai papuolė JAV oro pajėgų pasiųsta karinė siunta:

 „Tai visiškai nestebina, nes reikia aiškiai koordinuoti veiksmus su Sirijos valdžia ir veikti atsižvelgiant į Saugumo tarybos sprendimus“.

Tuo tarpu Bašaras Jaafaris (angl. Bashar Jaafari) Sirijos pasiuntinys Jungtinėms Tautoms naujienų agentūrai pranešė, kad kolkas jis negali pranešti, kad IS perėmė JAV ginklus, nes Sirija nebuvo informuota apie JAV oru numestus ginklus.

„Ne, mes nebuvome informuoti (apie oru pasiųstas siuntas). Jie padarė tai tik kartą, kai susitikau su Amerikos atstove (Samanta Pover (angl. Samantha Power), kuri per mane  norėjo informuoti mano vyriausybę pie beprasidedančią karinę operaciją.“ – pranešė Jaafaris.

Šis video sukėlė sumaištį socialiniuose tinkluose: žmonės „dėkojo“ Vašingtonui už ginklų patekimą į ne tas rankas, nors JAV skelbė vengsianti tokių incidentų.

Tuo tarpu Baltųjų rumų nacionalinio saugumo klausimais pavaduotojas Benas Rodesas (angl. Ben Rhodes) tvirtino, kad JAV kroviniai visada pasiekia reikiamą vietą ir žmones.

„Mes jaučiamės labai užtikrinti, kad pasiųsta oro siunta nukrito Kobanėje… mes sugebėjome nustatyti koordinates žmonių, kuriuos norėjome pasiekti“ – Rodesas pranešė CNN naujienų tarnybai pirmadienį.

„Štai ką aš galiu patvirtinti, kad mes koncentruojamės į žmones, kurie turi gauti numatytą pagalbą. Žinoma, tai yra civiliai žmonės. Tai tokios žmonių pajėgos, kurios kovoja prieš ISIL (tas pats kas ISIS) ir mes imamės atsargumo priemonių, kad numatyta pagalba  nepatektų į netinkamus rankas.“

JAV vadovaujamos pajėgos atliko daugiau nei 135 oro antskrydžius prieš IS Kobanės miesto apylinkėse, 4 iš jų atlikti antradienį. Vašingtono nurodymu pirmą kartą šią savaitę oru nugabenta ginkluotė kurdų kovotojams „žinoma, tam, kad toliau priešintis ISIL siekiui perimti Kobanės miestą“ – pranešė JAV Centrinis štabas.

Sirijos kurdų liaudies kovotojų atstovas Reduras Helilas (angl. Redur Xelil) pranešė, kad  siunkioji ginkluotė pasiųsta „Amerikos lėktuvų Kobanės mieste buvo puiki… Tai turės teigiamos įtakos karinėms operacijoms prieš „Daesh“ (ISIS) ir mes tikimės daugiau (paramos)“. Helilas taip pat teigė, kad buvo nustatytos koordinatės, kur krovinys bus numestas.

Naujausi ginklai užgrobti Islamo valstybės kovotojų prisides prie jau gausaus JAV ginklu arsenalo, kurį IS užvaldė Irake per staigu užpuolimą birželio menesį. IS savo puolimą Kobanėje pradėjo rugsėjo 16 d., tokiu būdu, sukeldama masinį 200 000 žmonių pabėgimą į Turkiją, pasaulinius kurdų ir juos palainkančiųjų protestus.

http://rt.com/news/197988-isis-us-weapons-video/

http://itar-tass.com/politika/1523366

vertė Vinga Vinciūnaitė

Šauksmas

Leave a Reply