Už konstitucinių nuostatų taikymą – į teisiamųjų suolą

Print Friendly, PDF & Email

Pastaraisiais metais ypač padaugėjo teisminių procesų, kuriuose atsakomybėn traukiami piliečiai išdrįsę  pasinaudoti savo konstitucinėmis teisėmis. Ypač valdančiuosius erzina piliečių teisė į taikius susirinkimus.    Jei nepavyksta uždrausti renginio iš anksto , tuomet vis dažniau imamasi represijų prieš  tokių renginių organizatorius, o kartais ir prieš jų dalyvius. Teisme už savo pilietinį aktyvumą jau teko pabuvoti net Kovo 11-osios akto signatarams. O ką jau sakyti apie opozicijoje dabartiniam politiniam režimui esančius visuomenininkus? Su jais valdžia „tvarkosi“ ypatingai ciniškai, žinodama, kad komercinė žiniasklaida greičiausiai neatkreips dėmesį net į šiurkščiausius ir ciniškiausiu teisinės valstybės principų pažeidimus.

Naujausia to iliustracija yra 2014 11 20 d. Kaune prasidėjęs procesas, kuriame už esą pažeistą Susirinkimo įstatymą administracinėn atsakomybėn traukiamas Kauno aktyvistas Giedrius Grabauskas.

Atvaizd097Priminsime bylos esmę. Š.m. lapkričio 17 d. Kaune buvo surengta pilietinė akcija atkreipianti dėmesį į  NATO ir Lietuvos narystės šioje organizacijoje problematiką. Taip pat iškelti plakatai siekiantis parodyti dabartinės esą „demokratinės“ sistemos dviveidiškumą ir nenuoseklumą.

Šiam renginiui leidimas buvo suteiktas iš anksto , tačiau suirzus su valdančiomis grupuotėmis susijusiems politikams ir galimai jiems nurodžius Kauno valdžia likus vos 2 val. iki renginio netikėtai pakeitė renginio vietą. Akivaizdu , kad esant šioms aplinkybėms renginio organizatoriai neturėjo jokios galimybės informuoti dalyvių apie pasikeitusias aplinkybes ir akcija įvyko ankstesniame leidime nurodytoje vietoje. Tai ir tapo pretekstu iškelti bylą renginį organizavusiam G.Grabauskui .

Būtent tai, kad Kauno valdžios sprendimas prieštarauja ne tik logikai ir teisinės valstybės principams bet ir tiesiogiai pažeidžia LR Susirinkimų įstatymą savo kalboje teisme pažymėjo G.Grabauskas.  Apie tai, kad Kauno valdžios sprendimą laiko politinių ir teisiškai neįpareigojančiu kalbėjo ir atsakovo iškviesti liudininkai .

Pažymėtina, kad net Kauno policijos atstovas visiškai pripažino, kad akcija vyko nepažeidžiant viešosios tvarkos ir kitų įstatymo nuostatų pvz. dėl plakatų ar pasisakymo turinio.

Bylos nagrinėjimą stebėjo gausus būrys G.Grabauską atėjusių palaikyti visuomenininkų. Prie teismo durų patys drąsiausi net surengė piketą  atsinešdami lapkričio 17-os dienos renginyje turėtus plakatus. Ir nors piketuoti nebuvo kliudoma, tačiau dalyviai buvo perspėti dėl KET taisyklių pažeidimo.

Deją, nors išklausius visus liudytojus teismas jau galėjo priimti G.Grabauską išteisinančią nutartį byla nesibaigė. Buvo paskalbta naujo posėdžio data, kuriame bus išklausytas Kauno valdininkų atstovas.

Parengė V. B.

Šauksmas

Leave a Reply