Valentinas Katasonovas: FRS procentinė norma ir priešrinkiminė kova JAV

Dar priešrinkiminės kovos pradžioje 2015 metų rugsėjo mėnesį Donaldas Trampas pareiškė savo požiūrį į procentines normas. Jis pasakė, kad kaip biznio atstovas jis, suprantama, mėgsta žemas procentines normas, nes jos leidžia gauti pigų finansavimą ir užtikrina aktyvų augimą. Tačiau kaip būsimas prezidentas jis sunerimęs JAV Federalinio rezervo sistemos politika, kuri palaiko netgi nulinę procentinę normą.

trump-012

Trampo žodžiais, jis nėra įsitikinęs, kad nulinės procentinės normos – geras daiktas, nes su jų pagalba kuriamas burbulas. Ir nors pas jį, Trampą, įspūdingas akcijų paketas, kurių kaina auga dėka FRS „pigių“ pinigų politikos, jis skaito šią politika pavojinga.

Donaldas Trampas palygino šiandieninį JAV FRS vadovą Džanet Jellin su Polu Volkeriu, FRS pirmininku Reigano laikais, ir be svyravimų atidavė pergalės vainiką antrajam, kadangi Polas Volkeris agresyviai kėlė procentines normas kovai su infliacija 1980-jų pradžioje.

Tuo pačiu metu Trampas supranta, kad procentinės normos kėlimas padidins vyriausybės išlaidas skiriamas suverenios JAV skolos aptarnavimui. Procentinių mokėjimų už valstybės skolą tema pakankamai aštrus klausimas Amerikos biudžetui. Po 2008 metų finansų krizės oficiali JAV valstybės skola išaugo beveik du kartus. JAV Finansų ministerijos duomenimis, 2016 metų gegužės 4 dieną ji pasiekė 19,2 trilijonus dolerių lyginant su 10 trilijonų dolerių 2008 metais. Dabartiniu metu federaliniame biudžete procentų mokėjimai sudaro palyginti kuklią 250 milijardų dolerių sumą (2016 metų vertinimu). Esant didesnei procentinei normai jos gali pirmai pradžiai padvigubėti. Pagal JAV kongreso biudžeto valdybos vertinimą (Congressional Budget Office, CBO), procentinė norma už 10 metų laikotarpio trežeris viršys 4% 2019 metais (lyginant su dabartine 1,76%). Tai oficiali prognozė. Pagal neoficialius vertinimus, procentinė norma pagal iždo popierius gali ir padvigubėti. Procentinės išlaidos gali tapti pagrindiniu federalinio biudžeto straipsniu, netgi didesniu, negu išlaidos gynybai. Liūto dalis mokesčių su laiku gali eiti tik skolos aptarnavimui.

Donaldas Trampas sugriovė politkorektiškumo principo viešpatavimą, pavadindamas daiktus savo vardais. Gegužės pradžioje savo interviu televizijos kanalui CNBC jis viešai pareiškė, kad Amerika ritasi link bankroto pagal suverenią skolą: „Mes turime milžinišką skolą. Šiandien mes išmokame procentus pagal labai žemą procentinę normą. Kas įvyks, jei procentinė norma išaugs iki 1, 2, 3, 4%? Mes paprasčiausiai neteksime valstybės. Jeigu pažiūrėti į mūsų skolos skaičius, jie šokiruoja. Ką mes darysime su visomis mūsų skolomis, visais mūsų kreditoriais, kada procentinė norma ims augti ir staiga mums teks išmokėti pagal didesnę už 2% normą? Augimas net 1% jau bus smūgiu mums. O jeigu augimas bus 2, 3, 4, 5 %? Tai reali dilema, ir mums reikia būti labai ir labai atsargiems, kad ją išspręsti. Ir aš tai suprantu. Aš – skolos karalius. Aš iš tikrųjų mėgstu skolas. Aš myliu jas. Aš mėgstu žaisti su jomis. Bet kada kalbama apie JAV valstybės skolą, mes kalbame apie palyginti trapią situaciją, veikti kurioje reikia labai, labai atsargiai. Aš neatsisakau nuo skolų. Mes ir toliau skolinsimės, bet su sąlyga: jeigu JAV ekonomika staigiai sulėtės arba prasidės greitas procentinės normos augimas, mes pajėgsime susitarti su mūsų kreditoriais. Aš nenoriu vykdyti JAV valstybės obligacijų restruktūrizacijos. Bet aš galvoju, mes galime pasiekti tam tikro diskonto skolų mokėjimams“.

Nežiūrint į visą radikalizmą Trampo pasiūlymų finansų klausimais jis gali lanksčiai keisti savo poziciją. Jeigu 2015 rugsėjį jis kalbėjo apie būtinybę kelti FRS normą, tai 2016 gegužę jis pasisakė jau priešingai.

Milijardieriaus kritikai skaito tokius prieštaravimus nebuvimu pas Trampą aiškaus požiūrio į tai, kaip išvesti Ameriką iš dabartinės finansinės-ekonominės aklavietės. Teisingumo vardan reikia pasakyti, kad dar labiau nėra tokio požiūrio pas Hilari Klinton, kuri savo priešrinkiminiuose pasisakymuose bijo net liesti šios pavojingos temos – procentinės JAV FRS politikos.

Šaltinis

vertė Algimantas Lebionka

Šauksmas

Leave a Reply