Vokiečiai skaičiuoja nuostolius

Vokiečių ekonomistai kalba apie mokesčių didėjimą dėl migrantų antplūdžio.

беженцы-в-германии

Prieš du mėnesius Vokietijos federalinė kanclerė Angela Merkel tikino, kad Vokietijoje nebus mokesčių padidinimo dėl papildomų valstybės išlaidų reikalingų šimtų tūkstančių pabėgėlių išlaikymui. Kanclerės žodžiais, vyriausybė kaip ir anksčiau laikosi tikslo sukurti subalansuotą biudžetą be naujų skolų. Tuo labiau, kad valstybė 2015 metais gaus apie 5 milijardais eurų pajamų daugiau, nei anksčiau buvo planuota. Paralelinėje realybėje gyvenanti Merkel iki šiol tvirtina, kad „pinigų visiems pakaks“, todėl apie mokestinės naštos didėjimą nėra nei kalbos.

Vokietijos ekonomistai yra kitos nuomonės. Pabėgėlių skaičius ne tik nemažėja, bet netgi nuolatos didėja. Pagal Comerzbank analitkų prognozes, per artimiausius pusantrų metų Vokietija priims daugiau 2 mln pabėgėlių, kas kainuos biudžetui 28 milijardus eurų. Tiktai šiais metais Berlynas pabėgėlių išlaikymui išleis 8,3 milijardus, iš kurių 7 milijardus sudarys tiesioginės išlaidos žmonių išlaikymui, o 1,3 milijardo – netiesioginės išlaidos. 2016 metais bendra išlaidų suma bus jau 19,7 milijardai eurų. 

Net jei bus priimama po 800 tūkstančių pabėgėlių per metus reikia laukti papildomų išlaidų iš valstybės iždo 20-30 milijardų eurų kiekvienais metais“ – skaito Europos ekonominės analizės centro (ZEW)prezidentas Clemens Fuerst. Freiburgo universiteto profesorius Bernd Raffelhüschen įsitikinęs, kad Volietijos valstybė patirs milijardines papildomas išlaidas. Jo nuo nuomone išmokų dydis augs 6%! 

Jau dabar VFR, sako jis, yra šimtai tūkstančių bedarbių, neturinčių jokios specialybės. Dabar prie jų prisidės 1,5 milijonai žmonių neturinčių profesionalių žinių“. Jo nuomone šių žmonių išlaikymas pareikalaus „stambaus mokesčių padidinimo“. Todėl ekspertas pasisako už kuo skubesnį migracijos įstatymo priėmimą, kuris būtų „apribojimo įstatymas“, tai yra, kad į Vokietiją leistų įvažiuoti tik tuos „kurie reikalingi“.

Priėmimą naujų taisyklių, reguliuojančių imigraciją, sveikina ir Miuncheno ekonominių tyrimų instituto IFO vadovas Hans-Werner Sinn. Jo įsitikinimu, gavę leidimą dirbti migrantai gali atlikti tiktai paprastą darbą, kas sukels atlyginimų kritimą ekonomikos sektoriuje. Dėl to nukentės kiti mažai kvalifikuoti užsieniečiai, kurie anksčiau atvažiavo į šalį. Iki migrantų integracijos praeis ne mažiau 2-3 metų. Naštą išlaidų jų išlaikymui bet kokiu atveju neš vokiečių mokesčių mokėtojai. „Kalba eina tiktai apie tai, ar mes mokėsime papildomas subsidijas dirbantiems, ar mes pilnai išlaikysime bedarbius pabėgėlius“, pažymi analitikas.

photo_for_homepage_1_57652219
Peter Schulze


Getingeno universiteto profesorius politologas Peter Schulze „Respublikai“ papasakė: „ Pavyzdžiui, esu įsitikinęs, kad valdžia bus priversta didinti mokesčius, nes mažinti migrantams mokamų pašalpų dydžio ji tiesiog negali – juk kils didžiulis pasipriešinimas. Neatmesčiau galimybės, kad šitaip koreguoti mokesčių politiką visoms savo narėms lieps Briuselis, tai gresia ir Lietuvai. Nežinau, ar kas nors bus patenkintas, kai dėl migrantų išlaikymo teks skirti iš savo uždarbio papildomų pinigų… Kitas dalykas – kur visus apgyvendinti? Kurti tokias pačias palapinių stovyklas, iš kurių jie pabėgo? Jau dabar atliekamų patalpų migrantams nei Vokietijoje, nei kur nors kitur Europoje nėra, o kiekvieną dieną vien tik į Bavariją atkeliauja tūkstančiai žmonių. Beje, Bavarija visada buvo pats konservatyviausias Vokietijos kraštas, iš esmės palaikantis A.Merkel krikščionių demokratų politiką. Tačiau dabar būtent Bavarijoje mūsų kanclerė yra labiausiai keikiama“.

Spalio 24 dieną Vokietijoje įsigaliojo naujas migracijos įstatymas, žymiai sugriežtinantis pabėgėlių priėmimą ir deportaciją. Nuo šiandien pretendentams į prieglobstį teks žymiai ilgiau būti stovyklose, vietoj piniginių pašalpų bus teikiamos paslaugos, kurios eilėje atvejų irgi bus gerokai apribotos.

Dėl pabėgėlių naštos numatomas deficitinis Vokietijos biudžetas. Tai reiškia, kad ekonominis „Europos variklis“ sulūžo. ECB teks spartinti „pinigų iš oro“ gamybą, o tai tiesus kelias į ekonominę krizę ir chaosą. Priminsime, kad iki migrantų krizės Vokietija buvo vienintelė iš stambių ES valstybių, gyvenanti su biudžeto proficitu.

Petras Gulbinskas

Šauksmas

Leave a Reply