Vokietijos parduotuves ir gyventojus siaubia prieglobsčio prašančių gruzinų gaujos

Algimantas Lebionka

Vagystės tampa masiniu reiškiniu Vokietijos parduotuvėse, šiandien rašo die Welt. Specialistų teigimu atsakomybė už tai tenka nusikaltėlių gaujoms iš Gruzijos, Balkanų šalių ir Šiaurės Afrikos. Tai ne kleptomanės „spirito bobutės“, ar paaugliai, kuriems trūksta kišenpinigių. Reali problema tai gerai organizuotos užsienio gaujos, kurios atneša žymius nuostolius. Tai naujas reiškinys. Per metus parduotuvių vagysčių skaičius padidėjo 12 procentų. 2015 metais Vokietijos parduotuvės patyrė 250 milijonų eurų nuostolį. Pagrindinė vagių grupė Vokietijoje – prieglobsčio prašantys gruzinai. Šiai gerai organizuotai gruzinų mafijai iš Gruzijos vadovauja „vagies įstatyme“ Schuschanaschwili klanas, kaip aštuonkojis apraizgęs daugelį Vokietijos miestų.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vagys grobia viską, kas yra mažas ir brangus

Labiausiai vagiamos prekės yra parfumerija, tabako gaminiai, spiritiniai gėrimai, kava, vaikų maistas. Vagys mėgsta parduodamų prekių aksesuarus, tokius kaip dažniausiai dingstantys diržai, bet ir pakankamai kokybiški moteriški žinomų gamintojų drabužiai.

Pasipriešinimas vagims gali sukelti darbuotojams traumas

Parduotuvių darbuotojai tam specialiai treniruojami, nes traumos gali kainuoti brangiau, negu vagių pavogtos prekės. Tokias traumas gauna trečdalis darbuotojų, kurie pasipriešina vagims.

Berlynas ir Tbilisis kartu kovoja su gruzinų gaujomis

Dar 2015 metų balandžio mėnesį VFR ir Gruzijos vidaus reikalų ministrai susitarė dėl bendradarbiavimo kovojant su organizuotu gruzinų nusikalstamumu Vokietijoje. Federalinės kriminalinės policijos prezidentas Holger Münch paskelbė 34 puslapių pranešimą, kuriame sukaupti gruzinų kriminaliniai nusikaltimai Vokietijoje „Gruzija ir nusikaltimai prieš nuosavybę“. Kaip nurodoma šiame dokumente, Vokietijoje gruzinų nusikalstamos grupuotės specializuojasi įsilaužimuose į parduotuves ir ofisus, o taip pat į privačius butus ir namus. Jų nusikaltimų tikslu yra: parduotuvėse – brangūs drabužiai, kosmetika, alkoholis, ofisuose – kompiuterinė įranga, būstuose- juvelyriniai dirbiniai ir gryni pinigai. Policijos duomenimis nuostoliai sudaro 250 milijonus eurų per metus.

Holger Münch pasakė: „Šios nusikaltėlių grupuotės dirba grupėmis: tai žvalgai, kurie stebi objektus, nustato optimalų nusikaltimo įvykdymo laiką ir nustato pasitraukimo kelius. Kita brigada „vežikai“-kurie po vagystės jie pasiima vykdytojus su grobiu. Trečia aprūpina transportą ir butų nuomą, kur suveža vogtus daiktus iki tolimesnės realizacijos juodojoje rinkoje, tame skaičiuje ir per lombardus, arba iki išvežimo į Gruziją ir kitas šalis. Ir ketvirtoji brigada – vykdytojai, – „kareiviai“, kaip jie juos vadina. Gruzijoje esantys gaujų vadovai siunčia šiuos „kareivius“ vykdyti nusikaltimus pas mus ir į kitas ES šalis. Mūsų turimais duomenimis, 60% Gruzijos nusikaltėlių prasiskverbia į Vokietiją apsimesdami prieglaudos ieškotojais. Čia jie registruojasi vienoje iš septynių pabėgėlių priėmimo stovyklų, bet greitai iš ten pradingsta, įvykdo jiems paruoštų vagysčių seriją, po ko grįžta į tėvynę. Pagal tokią schemą gruzinų grupuotės dirba ir kitose ES valstybėse. 2014 metais Vokietijoje buvo suimti ir tiriami 300 gruzinų“.

Visus metus tarp Vokietijos ir Gruzijos VRM vyko kruopštus darbas koordinuojant veiksmus teisėsaugos organų abiejų valstybių kovoje su kriminaline veikla Gruzijos piliečių Vokietijos miestuose. Šio darbo rezultatu tapo 2016 metų pradžioje pasirašytas bendradarbiavimo tarp Vokietijos ir Gruzijos VRM protokolas.

Kaip informavo VFR VRM spaudos tarnyba, ministrų susitikimo metu pagrindiniu klausimu buvo „auganti Gruzijos piliečių nusikalstama veikla Vokietijoje“. Kalbama buvo apie „gerai organizuotas mobilias gaujas, kurias laikinai įveža į šalį suinteresuoti asmenys“. Pabrėžta, kad dauguma namų vagių sulaikytų Vokietijoje 2015 metais buvo gruzinai. Vokietijos VR ministras Tomas de Mezjeras pareiškė, kad kova su butų vagystėmis lieka jam „aukščiausiu prioritetu iš visų dėl sunkių pasekmių nukentėjusiems“. 2015 metais Vokietijos draudimo kompanijos išmokėjo butų plėšimų aukoms pusę milijardo eurų.

DWO-FI-Smart-Homes-Einbrueche-1
Apiplėšimų Vokietijoje skaičiaus augimo dinamika

 Prieglobsčio prašytojai užsiima vagystėmis ir plėšimais

Tam, kad plėšikauti Vokietijoje, nusikaltėliai naudojasi Prieglobsčio prašymo procedūra. Kol vyksta bylos nagrinėjimas, jie plėšikauja.

Das Bundeskriminalamt (BKA) praneša, kad stiprėja nusikaltėlių gaujos iš Gruzijos.

Pagal die Welt užklausimą BKA atsakė, kad „nusikaltimus padaro asmenys padavę prašymus prieglaudai Vokietijoje, laikinai gyvenantys Vokietijoje“. Nusikaltimuose dalyvauja vyrai nuo 20 iki 45 metų. Kad nuslėpti savo asmenybę jie dažnai panaudoja gerai padirbtus dokumentus iš Europos Sąjungos. Policija paėmė pavyzdžiui asmens ir vairuotojo pažymėjimus iš Lietuvos ir Čekijos.

Skaičius gruzinų, gyvenančių Vokietijoje lyginant su kitomis tautybėmis, kaip taisyklė, nedidelis; jų yra keletas tūkstančių. Federalinė žinyba migracijos ir pabėgėlių klausimais pranešė die Welt, kad 2014 metais 3196 gruzinai paprašė prieglobsčio. Palyginimui: 2010 viso 751.

BKA kalba šiame kontekste apie taip vadinamus „vagis įstatyme“. Tai organizuoto nusikalstamumo formos, kurios šiuo pavadinimu buvo žinomos dar Carinėje Rusijoje ir išliko TSRS laikais. Dauguma „vagių įstatyme“ (70%) ir šiuo metu Rusijoje sudaro gruzinai. Lietuvoje irgi veikė gruziniškos kilmės nusikaltėlių grupuotė „Vilniaus brigada“, vadovaujama Dekanidzė klano. Vokietijos miestuose nusikaltėliams vadovauja šeimyninis „vagies įstatyme” Schuschanaschwili klanas.

Šauksmas

Leave a Reply