Vokietijos užsienio reikalų ministras: „Mums nereikia auginti raumenų“

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Valteris Štainmejeris (Frank-Walter Steinmeier) interviu vokiečių leidiniui „Die Welt“ išsakė nuomonę, apie JAV ir Rusijos planus didinti branduolines pajėgas  ir pasisakė už santykių su Rusija normalizavimą.

„Senieji šaltojo karo laikų refleksai, rodos, vis dar gyvi. Tačiau pasaulis pasikeitė. Pasaulyje daugiau nėra dviejų didžių valstybių ir nėra skirstymo į Rytus ir Vakarus, todėl dabar išpręsti problemas, atsiradusias dešimtojo dešimtmečio pradžioje, tapo sudėtingiau ir mažiau nuspėjama“, – mano F. V. Štainmejeris.

auftrag-einmalig-printonlinehdjpg
Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Valteris Štainmejeris sako, kad su Maskva atkurti draugiškus santykius pageidautina.

„Mes turime rūpintis, kad nebūtų sugriauta tai, kas buvo sukurta Europoje per taikos dešimtmečius. Tačiau, mes negalime ignoruoti fakto, kad Rusija nori pakeisti po Antrojo pasaulinio karo Europoje nusistovėjusią tvarką, kurios kūrime ji pati dalyvavo“, – pridūrė ministras.

Atsakydamas į klausimą apie tai, ar artimiausiu metu įmanoma atkurti normalius ir draugiškus santykius su Maskva, F. V. Štainmejeris atsakė, kad „tai būtu pageidautina“. „Tačiau tai priklausys nuo to, ar Maskva pasiryžusi padėti išspręsti konfliktą Ukrainoje. Žinoma, Vokietija neturi šalintis nuo Rusijos ir ją izoliuoti. Rusija išlieka pagrindiniu ES kaimynu, kartu su mumis ji lemia Europos ateitį.“

Vokietijos užsienio reikalų ministras taip pat išsakė nuomonę apie Zbignevo Bžežinskio (Zbigniew Brzezinski) idėją dėl Ukrainos „finliandizacijos“: „Aš laukiu ir tikiuosi, kad mes sugebėsime susitarti su Rusija dėl bendro supratimo, kaip turi atrodyti Ukrainos teritorinis vientisumas. Tačiau nei Rusija, nei ES negali nurodyti trečiai šaliai, kokia kryptimi jai vystytis. Dabar ne 90-ieji, kai lojalumo buvo galima siekti pasitelkus karinį ar politinį spaudimą. Didžiosios šalys turi mokytis diegti politinius modelius taikiais metodais“, – mano Vokietijos užsienio reikalų ministras.

F. V. Štainmejeris taip pat išsakė savo požiūri apie tai, kokią vietą Vokietija užima šiuolaikiniame pasaulyje: „Mes neturime pervertinti savo galimybių ir auginti raumenų, Vokietija – nėra supervalstybė nei istoriniu, nei kariniu požiūriu. Tačiau mes esame visam pasauliui atvira valstybė ir mums negali būti nesvarbu, kai už mūsų sienų vyksta rimtos krizės“.

ekspertai.eu

Leave a Reply