Oliveris Stounas. Nepapasakota Amerikos istorija

Oliveris Stounas. Nepapasakota Amerikos istorija. Žymus amerikiečių režisierius, savanoriu kariavęs Vietname. Pasakoja apie tai, kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose nutylima tikroji pasaulio istorija. JAV  mokyklose veikia mokyklų tarybos, kurios neleidžia, kad žmonės sužinotų tiesą. Todėl JAV veikia iš jėgos pozicijų, jos ne tik remia terorizmą, bet praktiškai ir sukūrė pasaulinį terorizmą. Neokonservatoriška JAV politika į pasaulį atnešė suirutes ir chaosą. Ukraina – šios politikos rezultatas.

Filmą išvertė Remigijus Jocas   

Įgarsino studija „Šauksmas“

Oliveris Stounas. Nepapasakota Amerikos istorija.

 Mes padareme šia laidą tam, kad parodytume visam pasauliui apie nepapasakotus Amerikos istorijos puslapius.Kam visa tai?

 66ème Festival de Venise (Mostra)50-60-aisais istorija buvo pasakojama itin paviršutiniskai. Jaunos kartos, kurios buvo mokinamos vėliau, taip pat gavo labai paviršutinišką istorijos medžiagą. Labai daug kas 50-60 metu laikotarpiu buvo pasakojama teisingai, arba arti tiesos. Bet dar daugiau buvo išmesta iš istorijos. Tai tas pats, kas pažiūreti į akmenį, bet nepažiūrėti po juo. Dabar Amerikoje istorija praktiškai niekas nesidomi. Amerika nežino tikrosiosos II pasaulinio karo istorijos. Rusijoje istorija aiškinama ir mokoma kur kas labiau tiksliai ir teisingai. Kad Tarybu Sajunga įnešė labai didelį įnašą fašistinei karo mašinai sunaikinti. Mūsų istorijoje dauguma iskirpta ir daugelis nepasakojama. Štai mūsų istorijoje neaiškinama, kaip mūsų šalis numetė 2 atomines bombas Japonijoje. Bombos numestos buvo ne tam, kad sunaikinti Japonija, ji buvo jau sunaikinta. priežastis buvo, kad užsitikrinti bazę pokarinei pasaulinei tvarkai. Faktiškai tai buvo pareiškimas TSRS, kad Amerikonai bus super valastybė ir ji dominuos, nurodines kitiems, kaip kas turi gyventi.

Amerikonai nežino apie tai todėl, kad jiems apie tai niekas nepasakoja, todel kad švietimas yra politizuotas. Švietimas yra grynai politizuotas. Mokyklose viešpatauja mokyklų tarybos. Taip yra visose valstijose. Tarybu Sąjunga, kuri 45 metais, buvo apversta iš geru rusų vaikinų į blogus, kurie nori sunaikinti Ameriką. Augau pilnai įsitikinęs, jog rusai ar kinai, arba apskritai komunistai trokšta valdyti pasaulį. Ir deja, vaikai augo šitoje atmosferoje. Tai nesikeite iki 1991 metų. Gorbačiovas nustebino pasaulį ir man, kaip  vidutinio amžiaus žmogui, tai buvo neįtiketinas momentas. Ore ėmė sklandyti pavasariškas taikos aromatas. Bet 1991 metais, kai imperija sugriuvo, ar JAV nusiramino? Ar pasisotino taika ir tapo mažiau agresyvios? Ne. NATO pratęse plitimą į rytus. Nuo to momento, kai Gorbačiovas ir Bušas susitarė apie tai, jog NATO nesiplės, tai per ta laika JAV prarijo 3 nacijas aplink Rusiją. Akivaizdu, kad mūsų strategija apsupti iš visų pusių ir paskutinės šalys sioje eilėje – Ukraina ir Gruzija. Tai abipusio nepasitikėjimo ir nesupratimo istorija. Esu įsitikinęs, kad amerikoniška ir rusiška siela gali būti harmonijoje. Šitos šalys gali būti sąjungininkais, kaip tas buvo II pasaulinio karo metais. Ruzveltas prieš mirtį kalbėdamas su Čerčiliu pripažino, jog yra nesutarimų su Rusija, bet tas problemas reikia minimalizuoti, o ne maksimalizuoti. Jas galima išspresti.

Jeigu Ruzveltas manė kad galima ir reikia su rusais tartis, kodėl dabar jie pamiršo ir toliau nenori prisiminti šito? 

 Manau, kad rusai labai stiprūs diplomatijoje. Jūsų lavrovas – labai protingas žmogus. Jūs mokotės politikos šalyje, kuri neteko ideologijos. Jūs juk daugiau nebe komunistai, pas jus pusiau kapitalistinė šalis. Mes galime susitarti su Rusija bendradarbiauti ekonomiškai, kaip Vokietija, Europa, o Rusija gali bendradarbiauti su Kinija, kitomis Eurazijos šalimis. Ji gali suformuoti labai galingą bloką. Sirijoje buvo momentas, kai Obama galejo išlaikyti savo veidą, kai prasidėjo procesas su cheminiu ginklu. Ir Irane Rusija panaudojo savo itaką, kad sumazinti problemas. Rusai išlieka, kaip taikos palaikytojai. Reikia leisti tautoms būti savimi, nes pas juos kitokie įpročiai, kaip ir kiniečiams. Bet nuo 1991 metu JAV augo neokoncervatoriškas elementas, teigiantis kad JAV turi buti vienintele super valstybe. Valdyti pasaulį ir tam tikros jegos nori valdyti visus pasaulio resursus. Musu neokoncervatoriai kalba, kad neleis susikurti varžovui. Fundamentalūs žodžiai, jie buvo pasakyti 1998 metais ir nupiešia Bušo politiką, o vėliau jie nusprendė performatuoti Artimuosius Rytus ir tai katastrofa.

Jie išsirinko 7 šalis šiam tikslui, o svarbiausia buvo Iranas. Jie sukūre chaosą ir mes tapome chaoso imperija. Ir aš nemanau , kad mūsų žmonės žino, ką JAV pridirbo nuo II pasaulinio karo pabaigos. Todel, kad amerikos liaudis neturi tinkamo istorijos mokslo vadovėlio.

Rusijoje mes sakome, kad tauta, kuri nežino savo istorijos, neturi ateities. Todėl mūsų mokyklose istorija – viena iš svarbiausių pamokų. Obama sako, kad jie išskirtinė tauta, ir jie turi isskirtines teises. Kad su jais Dievas, ir todel elgiasi taip, kaip nori.

 Taip. Taip mes kalbame, bet  nemanau, kad Dievas su tuo sutinka. Šitoje frazėje nera Dievo. Labai dažnai ir visi kalba, kad su mumis Dievas. Tai graži idėja, bet neteisinga. Amerika – tai tik dalis istorijos. Imperijos sukuriamos ir griaunamos. Amerika nera išskirtinė. Jei mes turime ginkla (atominį) ir galime stebėti visus šioje žemėje, susprogdinti žemę, tai kur tada gyventi? Ši mintis aplankydavo ir Dž. Kenedį todėl, kad jo valdymo metu branduplinių ginklų arsenalas pasiekė savo aukstumas. Jis pažiūrėjo į visa tai ir suprato, kad tai paprasčiausiai kvaila. Jis keletą kartų pasikalbejo su Chruščiovu ir Europoje prasidėjo atšilimas. O paskui Kenedį nužudė.

O kaip jums tokia pozicija? Amerika super valstybe, elgiasi kaip super valstybe, bet visa tai dažnai nesutampa su realybe?  

 Tai problema ir as nesuprantu JAV politikos. Jus pabrėžėte svarbų momentą. Mes vis dar sąjungininkai su Izraeliu ir Saudo Arabija. Mes remiame tironus Artimuosiuose Rytuose. Patys neužduodame sau klausimų: jei mūsų sajungininkai prieš Irana pvz., kodėl mes prieš Iraną, ir kodel mes visus savo veiksmus pateisinam racionalumu? Mes patys uzsiimame terorizmu. Mes sukūrėme terorozmą.

Ir pats šviežiausias pavyzdys IGIL.

 Taip, tai pats naujausias pavyzdys, iki tol buvo Ben Ladeno kompanijos ir tai mes jį apginklavome, pripildeme regiona ginklais. Mes visada palaikėme džichadistus, kurie kariavo su rusais Afganistane. Apginklavome Huseiną. Mes visada darėme sandėrius ir parduodavome ginklus blogiausiems iš žmoniu.

 Ir dabar amerikonai teigia, kad palaikys bet kokią Ukrainos valdžią, kuri bus prieš Rusiją. Bet juk tai prieš rusus, o ne del ukrainieciu.

  Mes ekspertai režimo   pakeitimuose. JAV labai gerai sekasi pakeisti režimus kitose šalyse. Amerikonai ilgą laiką nieko nežinojo apie Iraną, Gvatemalą, Indoneziją, visi perversmai Lotynų Amerikoje. Viskas labai tvirtai padaryta, bet po Vietnamo pradejo atsirasti klaidų. Mus sugavo su įkalčiais. Čileje pvz., Vietname karas buvo praloštas, bet daug kuom ir laimėtas. Visos Azijos šalys buvo tiek įbaugintos JAV pasirengimu bombarduoti,  kad jokio varžovo ir negalejo atsirasti Azijoje. Svarbi mūsų politikos kryptis, kad mes visus pinigus dėtume į apsiginklavimą. Daugybę bazių. Juk mes galėtume šituos pinigus palikti savo šalyje. Mums reikia lyderių, kurie balansuotų tarp karinių ir civiliniu islaidų. Bet niekas to nedaro, nes nei vienas politikas, negali eiti į rinkimus, su lozungais, apie finansavimo sumažinimą saugumo lygiui palaikyti. Aš manau, kad naujieji 90-ųjų neokonservatorių projektai atspindi nauja amerikonu amžių. Jie neleis atsirasti jokiam konkurentui, niekur pasaulyje. Tai niekur nebuvo aptarinejama, bet buvo priimta kaip aksioma. Ir tai realizuojasi su rugsejo 11 d. katastrofa. Mes nusprendeme, kad neduosime sustiprėti Kinijai arba Rusijai. Mes trukdome visiems Kinijos prekybiniams projektams, mes stengiamės sumažinti Rusijos ekonomikos efektyvumą. Aš įsitikinęs, kad neokonservatoriai, žiniasklaidos pagalba įtikino netgi liberaldemokratus, kad galima užgrobti  Rusiją…

Kad NATO gali įeiti į Rusiją.  Kad, pripumpavus šalį  pinigais, pakeisti valdžią Rusijoje. Ir tokiu būdu pakeisti Rusijos politikos charakterį.Taip jie galvoja. Nemanau, kad tai gerai. Priešingai, tai gali atsrūgti ir pačiai Amerikai.

Pats naujausias pavyzdys – valdžios pakeitimas Ukrainoje, tai vyksta tiesiog mūsų akyse. Ir mes ligi šiol jaučiame, kad mes broliai, ir mes nesuprantame kas vykta. Kaip jums atrodo? Jūsu nuomone, kas vyksta šioje istorijoje?

Neo konservatoriai labai nori įtakoti Ukrainą, jie vyko tenai, Džonas Makeinas ir sekretoriaus padėjėjas. T. y. JAV akivaizdžiai dalyvavo, keičiant režimą.Vasaryje JAV palaikė neteisėtą perversmą. Amerikiečiai paprasčiausiai, negauna tikrų naujienų, todel jie nežino kas vyksta. Jie gauna tik vienpusį situacijos apibūdinima, kaip tai buvo Vietnamo karo metu. Žmonės gauna tik dalį informacijos, tik iš vienos pusės, o reikia pasakoti iš abiejų pusių. Mes turime prisiminti, kad Ukraina buvo karo laukas, II pasaulinio karo metu ir daugelis Ukrainiečiu kovėsi Hitlerio puseje. Tai buvo antirusiški, ir antižydiški fanatikai. Šitos nuotaikos ten buvo labai stiprios. Bet irdaugelis kitu vakarų Europos šalių kovėsi Hitlerio puseje. Rumunai, vengrai, ir mes nežinome šito. Šita istorija  nuo mūsų paslėpta.  Aš tikiuosi, kad kas nors Amerikoje  užsimanys tai žiūreti. Pas mus puiki kritika progresyviojoje spaudoje. Dabar reikia galvoti, kaip pasiekti mokyklas, institutus. Mokyklų tarybos labai stiprios, ir visa tai bus labai sudetinga.

 Šauksmas

Добавить комментарий